Menu

Bieżący katalog: Poradnik beneficjenta

Lista podkatalogów:

Katalog wyżej: PFE

WYŚWIETL LISTĘ ARTYKUŁÓW W BIEŻĄCYM KATALOGU


2008-10-16

Złożenie wniosku o dofinansowanie

Rodzaje naborów: projekty konkursowe

Konkursy na dofinansowanie projektów w ramach danego działania, poddziałania, czy poszczególnych typów projektów w Programie Kapitał Ludzki są ogłaszane i prowadzone przez Instytucję Wdrażającą (lub Instytucję Pośredniczącą, jeśli Instytucja Wdrażająca nie została wyznaczona), zgodnie z Planem działania zatwierdzonym przez Instytucję Zarządzającą. Aby dowiedzieć się, które instytucje pełnią rolę Instytucji Wdrażających, Pośredniczących i Zarządzających w Programie Kapitał Ludzki – kliknij tutaj 

Nabór Wniosków o dofinansowanie jest ogłaszany publicznie. Ogłoszenie o konkursie znajdziesz na pewno:

  • na stronie internetowej Instytucji Organizującej Konkurs (IOK),
  • w siedzibie Instytucji Organizującej Konkurs w miejscu publicznie dostępnym.

Instytucją Organizującą Konkurs może być Instytucja Wdrażająca, a jeśli nie została ona wyznaczona - Instytucja Pośrednicząca. Takie funkcje pełnią albo Wojewódzkie Urzędy Pracy albo Urzędy Marszałkowskie w Twoim regionie. Szczegółową listę instytucji znajdziesz tutaj 

W przypadku, gdy instytucją organizującą konkurs jest Instytucja Wdrażająca, informacja o konkursie przekazywana jest także do Instytucji Pośredniczącej w celu umieszczenia na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej oraz – w wersji papierowej i pocztą elektroniczną – do wiadomości Instytucji Zarządzającej. W ogłoszeniu internetowym znajdziesz na pewno informacje o:

  •  rodzaju projektów podlegających dofinansowaniu,
  • rodzaju podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie,
  • kwocie środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów,
  • poziomie dofinansowania projektów (wyznaczonym jako odsetek wydatków objętych dofinansowaniem),
  • maksymalnej kwocie dofinansowania projektu, o ile kwota taka została ustalona,
  • kryteriach wyboru projektów,
  • erminie rozstrzygnięcia konkursu,
  • terminie, miejscu i sposobie składania Wniosków o dofinansowanie projektu.

W ogłoszeniu internetowym znajdziesz także wzór Wniosku o dofinansowanie oraz wzór Umowy o dofinansowanie projektu. Instytucja Organizująca Konkurs w dniu jego ogłoszenia zamieszcza informację o konkursie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim (w przypadku Priorytetów wdrażanych centralnie) lub co najmniej regionalnym (w przypadku Priorytetów wdrażanych regionalnie). W ogłoszeniu prasowym znajdziesz na pewno informacje dotyczące:

  • rodzaju projektów podlegających dofinansowaniu,
  • rodzaju podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie,
  • kwoty środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów,
  • adresu strony internetowej, na której zamieszczono ogłoszenie o konkursie.

Instytucja Organizująca Konkurs jest zobowiązana informować potencjalnych beneficjentów o konkursach i zachęcać ich do składania Wniosków o dofinansowanie. Informacja ta jest przekazywana wieloma metodami – oprócz wymienionych powyżej (prasa, Internet), także podczas spotkań z potencjalnymi beneficjentami, poprzez publikacje itp.

Zdarza się, że do dokumentacji konkursowej w trakcie trwania konkursu wprowadzane są zmiany, w takiej sytuacji Instytucja Organizująca Konkurs informuje potencjalnych wnioskodawców o wprowadzonych zmianach wraz z wyjaśnieniem. Informacja taka jest podawana we wszystkich formach komunikacji, w jakich zostało opublikowane ogłoszenie o rozpoczęciu konkursu.

Nabór Wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Kapitał Ludzki ma charakter konkursu otwartego lub konkursu zamkniętego. Wybór trybu procedury (konkurs zamknięty bądź konkurs otwarty) należy do Instytucji Organizującej Konkurs i jest przedstawiony w Planie działań wraz z uzasadnieniem.

W konkursie otwartym nabór Wniosków o dofinansowanie i ich ocena prowadzone są w sposób ciągły, do wyczerpania określonego limitu środków lub do zamknięcia konkursu uzasadnionego odpowiednią decyzją Instytucji Organizującej Konkurs. Informację o planowanej dacie zamknięcia konkursu otwartego wraz z uzasadnieniem, znajdziesz na stronie internetowej instytucji ogłaszającej konkurs z wyprzedzeniem co najmniej pięciu dni.

Konkurs zamknięty organizowany jest cyklicznie. W konkursie zamkniętym określa się z góry jeden (jeśli konkurs będzie organizowany tylko raz) lub kilka następujących po sobie terminów naboru. Instytucja Ogłaszająca Konkurs określa wiec daty otwarcia oraz daty zamknięcia naboru, tj. okres, w którym będą przyjmowane Wnioski o dofinansowanie. Pomiędzy datą ogłoszenia naboru a ostateczną datą składania Wniosków nie może upłynąć mniej niż 30 dni. Harmonogram konkursów Programu Kapitał Ludzki możesz znaleźć na zakładce nabór wniosków 

Projekty systemowe

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki są realizowane również projekty systemowe, które mogą być realizowane przez beneficjenta wskazanego w Szczegółowym opisie priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz właściwym Planie działania. Funkcję beneficjenta systemowego może pełnić w szczególności wskazana jednostka lub komórka organizacyjna (np. departament) danej instytucji lub urzędu.

Podmiot, który będzie realizował projekt systemowy, wypełnia Wniosek o dofinansowanie projektu Programu Kapitał Ludzki, zawierając w nim dane dotyczące danego projektu. Wypełniony Wniosek o dofinansowanie jest składany w 2 egzemplarzach papierowych (tj. oryginał oraz kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem) oraz wersji elektronicznej (plik .xml) w Instytucji Zarządzającej, odpowiedniej Instytucji Pośredniczącej lub Instytucji Wdrażającej.

W terminie 5 dni od dnia zatwierdzenia Wniosku o dofinansowanie projektu systemowego, instytucja, która przyznała dofinansowanie, zamieszcza na swojej stronie internetowej następujące informacje dotyczące zatwierdzonego projektu: nazwę beneficjenta, tytuł projektu, datę przyznania dofinansowania, numer i nazwę Poddziałania, wartość projektu oraz kwotę przyznanego dofinansowania.

Projekty indywidualne

Projekty indywidualne charakteryzuje strategiczne znaczenie dla realizacji Programu i są wskazywane przez Instytucję Zarządzającą, zgodnie z kryteriami zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący. Projekty indywidualne mogą być realizowane w każdym Priorytecie Programu Kapitał Ludzki.
Projekt będzie miał znaczenie strategiczne, jeśli spełni następujące warunki:

  • będzie bardzo ważny dla rozwoju danego sektora lub obszaru geograficznego. Cecha ta dotyczy nie tylko poziomu realizacji założonych wskaźników, ale również wypracowywania efektywnych rozwiązań i modeli interwencji o bardzo ważnym znaczeniu dla wspieranego obszaru lub regionu,
  • przyczyni się w istotnym stopniu do osiągania celów i oczekiwanych efektów realizacji Programu,
  • jest komplementarny z pozostałym wsparciem i wykorzystuje zróżnicowane formy pomocy (przekrojowość), dostępne na gruncie danego Priorytetu, przy jednoczesnym ukierunkowaniu na osiąganie celów danego Priorytetu lub całego Programu,
  • koncentruje się na obszarach, które są najbardziej istotne z punktu widzenia założeń Programu, a jednocześnie projekty dotychczas realizowane w tych obszarach w niewystarczającym stopniu realizują cele Programu.

Beneficjentami projektów indywidualnych mogą być Instytucja Zarządzająca lub Instytucja Pośrednicząca. Instytucja Zarządzająca lub Instytucja Pośrednicząca mogą również imiennie wskazać innego beneficjenta projektu indywidualnego. Wskazanie nie oznacza jednak formalnego zobowiązania do finansowania projektu, a jedynie możliwość wystąpienia przez wskazany podmiot z Wnioskiem o dofinansowanie projektu indywidualnego. Formalną podstawę dofinansowania projektu stanowi zawsze Umowa/decyzja o jego dofinansowaniu.

Projekty indywidualne mogą być realizowane w ramach wszystkich Priorytetów Programu Kapitał Ludzki. Wszystkie projekty indywidualne (niezależnie od rodzaju beneficjenta) są finansowane w ramach tej osi priorytetowej, w której zostały złożone – zgodnie z ich tematyką. Źródło i zakres finansowania projektu indywidualnego są ustalane pomiędzy Instytucją Pośredniczącą a Instytucją Zarządzającą na etapie wskazywania projektu indywidualnego.

Realizacja projektów indywidualnych jest możliwa wyłącznie w obszarach problemowych, określonych przez Instytucję Zarządzającą dla poszczególnych obszarów wsparcia w ramach Programu Kapitał Ludzki. Obszary te powinny wynikać bezpośrednio ze strategii sektorowych, wojewódzkich lub innych programów przyjętych dla danego obszaru wsparcia. Obszary problemowe, w ramach których możliwa będzie realizacja projektów indywidualnych w kolejnym roku kalendarzowym są określane przez Instytucję Zarządzającą do końca września roku poprzedzającego, przy udziale grup roboczych, funkcjonujących w ramach Komitetu Monitorującego.
Propozycje obszarów problemowych dla projektów indywidualnych są przedmiotem corocznego przeglądu i aktualizacji ze strony Instytucji Zarządzającej.

Kwalifikowalność wydatków

Dokładne informacje dotyczące kwalifikowalności wydatków w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki znajdziesz w Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Co do zasady, wszystkie wydatki w ramach Programu Kapitał Ludzki są kwalifikowalne, o ile:

• są niezbędne dla realizacji projektu, a więc mają bezpośredni związek z celami projektu,
• są efektywne, czyli tj. spełniają wymogi odpowiedniego zarządzania finansami (relacja nakład/rezultat),
• zostały faktycznie poniesione,
• są udokumentowane,
• są zgodne z zatwierdzonym budżetem projektu, z uwzględnieniem zasad konstruowania budżetu, o     których mowa w podrozdziale 3.4;
• nie zostały wymienione w katalogu wydatków niekwalifikowalnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w podrozdziale 4.1;
• zostały poniesione zgodnie z zasadami określonymi w Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Kapitał Ludzki;
• są zgodne z odrębnymi przepisami prawa krajowego i wspólnotowego, w szczególności z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, z późn. zm.).


 

Dowodem poniesienia wydatku jest opłacona faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty. Pamiętaj! W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatku tzn. zrefundowanie całkowite lub częściowe danego wydatku dwa razy ze środków publicznych – wspólnotowych lub krajowych, w szczególności:


• zrefundowanie tego samego wydatku w ramach dwóch różnych projektów dofinansowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki lub innych programów operacyjnych finansowanych z funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności;
• zrefundowanie podatku od towarów i usług (VAT) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a następnie odzyskanie tego podatku ze środków budżetu państwa;
• zakupienie środka trwałego z udziałem środków krajowych otrzymanych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków wspólnotowych, a następnie zrefundowanie jego amortyzacji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki;
• otrzymanie refundacji ze środków funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności na wydatek, który wcześniej został sfinansowany z preferencyjnej pożyczki ze środków publicznych oraz niedokonanie niezwłocznego zwrotu refundowanej części tej pożyczki;
• rozliczenie tego samego wydatku w kosztach bezpośrednich oraz kosztach pośrednich projektu.


Jeżeli w związku z realizacją projektu w ramach Programu Kapitał Ludzki powstaną przychody, masz obowiązek je ujawnić. Każdy przychód uzyskany w ramach projektu pomniejsza kwotę kolejnych płatności na Twoją rzecz w ramach projektu – w całości lub proporcjonalnie do tego, w jakim stopniu do jego osiągnięcia przyczynił się projekt realizowany w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Aktywa wytworzone lub nabyte  (np. środki trwałe, takie jak maszyny czy urządzenia w Twojej firmie) w ramach projektu nie mogą zostać zbyte przez Beneficjenta za uzyskaniem korzyści majątkowej w okresie 5 lat od zakończenia realizacji projektu. W przypadku naruszenia powyższego przepisu, zostaniesz wezwany do zwrotu środków wykorzystanych na zakup aktywów wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych.