Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj60
mod_vvisit_counterWczoraj162
mod_vvisit_counterW tym tygodniu819
mod_vvisit_counterW tym miesiącu2385

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

 

 

Poprawny CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional

 

PDF Drukuj Email

razem_logoPomysł na projekt pojawił się końcem 2007 roku. Pracownicy socjalni przeprowadzili z początkiem 2008 roku ankietę wśród sześćdziesięciu losowo wybranych klientów MOPS. Ankieta wykazała, że dominującym problemem pośród badanych jest zagrożenie wykluczeniem społecznym.

W marcu 2008r. nasz Ośrodek złożył wniosek o dofinansowanie projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Projekt nosi tytuł RAZEM PRZECIW WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU.

Z każdym beneficjentem projektu pracownicy MOPS zawierają kontrakty socjalne. To swoiste umowy - dokumenty regulujące prawa i obowiązki uczestników programu. Kontrakty te w zamierzeniu mają dodatkowo motywować klientów i zostały wpisane w zakres codziennych czynności pracowników socjalnych - wymagają od nich wnikliwych, wspólnie podejmowanych działań z klientem.

Pomoc w ramach projektu dotyczy dwóch aspektów: wzmocnienia psychicznego i podniesienia kwalifikacji zawodowych. W związku z tym organizujemy grupy wsparcia dla beneficjentów projektu, konsultacje grupowe i indywidualne ze specjalistami, jak również szkolenia: zawodowe, tematyczne w odniesieniu do potrzeb rynku pracy, oraz wyjazdowe, wzmacniające jako nauka współdziałania i integracji w grupie.UE_EFS_L_kolor

Projekt zakłada szereg działań zmierzających do uzyskania głównego celu, jakim jest minimalizacja zagrożenia wykluczeniem społecznym poprzez rozwiązanie podstawowych problemów. Poszczególne cele obejmują zwiększenie motywacji do pracy, podniesienie poczucia własnej wartości i próby podjęcia inicjatywy w celu zmiany dotychczasowego stylu życia.

KAPITAL_LUDZKIProjekt zawiera w sobie działanie innowacyjne, będące odpowiedzią na potrzeby środowiska lokalnego. Działanie o charakterze środowiskowym nosi nazwę punktu konsultacyjno-terapeutyczno-doradczego. Idea powstania w/w punktu jest odpowiedzią na liczne sugestie pracowników socjalnych naszego Ośrodka, którzy jednoznacznie wskazują, iż problem wykluczenia społecznego jest problemem złożonym, dotykającym rodziny. Zagrożenie wykluczeniem społecznym ściśle łączy się z szeregiem problemów społecznych, takich jak: konflikty rodzinne, przemoc, uzależnienia, zaniedbywanie w sprawach opiekuńczo-wychowawczych itp.

Celem głównym projektu jest zniwelowanie zagrożenia wykluczeniem społecznym poprzez aktywizację społeczną i zawodową beneficjentów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim.

Cele szczegółowe dotyczą:

  • zwiększenia motywacji do pracy
  • zwiększenia poczucia własnej wartości - podjęcia inicjatywy w stronę zmiany dotychczasowego stylu życia - oderwania się od uzależnienia pomocą społeczną
  • zwiększania kwalifikacji zawodowych
  • podnoszenia atrakcyjności na rynku pracy
  • doskonalenia umiejętności zawodowych w stronę podjęcia pracy

Działania zawarte w projekcie są ściśle związane z Planem Działań PO KL i obejmują rozwój nowych form wsparcia indywidualnego i środowiskowego umożliwiających integrację zawodową i społeczną, poprzez wdrażanie działań zawartych w projekcie z wykorzystaniem narzędzi realizacji projektu. Warto nadmienić, iż problem wykluczenia społecznego wśród osób bezrobotnych jest problemem społecznym ujętym w Strategii Rozwoju Miasta Wodzisław Śląski na lata 2007-2020 oraz Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2020.

Szczegółowe informacje o Projekcie mozna uzyskać u Koordynatora Projektu - mgr Agnieszki Jureczko, nr tel. 32 4556200 wew. 32 oraz pod adresem e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

nfs_logo

 

 

 

efs_info