wyszukaj!
Hauptseite Aktuelles
Heute

11.05.2012
Godzina: 08:26:55

11.05.1970 r.

Requiem:

Władysław Anders, generał, polityk; od 1918 w Wojsku Polskim; w 1939 dow. Nowogródzkiej Brygady Kawalerii (walczył z wojskami niem. i sow.); kolejno dow.: 1941-42 Armii Pol. w ZSRR, 1942-43 Armii Pol. na Wsch., 1943-46 2. Korpusu Pol. (Monte Cassino); 1945 pełnił obowiązki, a 1946-54 naczelny wódz i generalny inspektor Sił Zbrojnych na uchodźstwie.
[mehr]

Aktuelles

Bule w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy wzgórza"

2012-05-08

Gra w bule, czyli pétanque, wprawdzie pochodzi z Francji, ale z całą pewnością również w naszym mieście będzie stanowić nie lada atrakcję. W naszym kraju może nie jest to najbardziej popularna dyscyplina sportowa, jednak z roku na rok coraz więcej osób korzysta z tej formy reekreacji. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest już ponad 25 klubów.

Gra ta polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami (bulami; fr. boule - kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy od 25 do 35 mm, nazywanej po francusku cochonet - prosiaczek, a potocznie "świnka". Partię można rozgrywać w jednym z trzech możliwych składów: single, czyli tête-à-tête - jeden gracz przeciwko drugiemu. Wtedy gracze dysponują 3 bulami. Drugi skład: duplet, to dwa zespoły dwuosobowe. W takim przypadku każdy gracz ma do dypozycji 3 bule. W triplecie grają dwa zespoły trzyosobowe. Każdy gracz wykorzystuje wtedy 2 bule.

Rozgrywka rozpoczyna się od wyrzucenia "świnki", która powinna wylądować między 6 a 10 metrem od zawodnika. Kończy się, gdy ostatni gracz umieści swoją ostatnią bulę. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę jak najbliżej "świnki" lub wybić punktujące, stojące dotychczas najbliżej świnki bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul, gracze podliczają punkty. Zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki, którego kula stoi najbliżej świnki. Za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika zawodnik otrzymuje punkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.

Do gry już za kilkanaście miesięcy zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych.
 

 

Ostatnie aktualnosci:

 

3 maja w Parku Miejskim w Wodzisławiu Śląskim odbył się II piknik historyczno-militarny. Zebrana publiczność miała wspaniałą okazję, by podziwiać ciekawe, historyczne inscenizacje.

 
 
 

Dodaj imprezę

Jeżeli organizujesz imprezę publiczną i uważasz, że należy opublikować informacje o tym fakcie na stronach serwisu www.wods.pl, wypełnij poniższy formularz. Po wysłaniu, informacje zostaną przekazane do redaktorów portalu.

Osoba zgłaszająca

Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
Telefon:

Informacje o imprezie

Nazwa imprezy:
Miejsce:
Organizator:
Typ wydarzenia:
Data:
Ilosc dni:

Opis wydarzenia

Uwaga:
Wysłane informacje zostaną opublikowane w dziale polecamy po telefonicznej weryfikacji danych z osobą zgłaszającą imprezę. Tylko poprawne wypełnienie wszystkich pól tekstowych umożliwia weryfikację i późniejszą publikację oferty imprezy.