Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego
   
 
  Menu przedmiotowe
  Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta /  Zagospodarowanie przestrzenne
Tytuł dokumentu Wnioski dotyczące roszczeń związanych ze skutkami uchwalenia lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego
Data utworzenia 25.05.2011
Data na dokumencie
Symbol dokumentu
Typ dokumentu

  WNIOSKI DOTYCZĄCE ROSZCZEŃ ZWIĄZANYCH ZE SKUTKAMI UCHWALENIA LUB ZMIANY PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

  1. o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę (art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)
  2. o wykupienie nieruchomości lub jej części (art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)
  3. o odszkodowanie równe obniżeniu wartości nieruchomości (art. 36 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)

Miejsce załatwienia sprawy:
Wydział Inwestycji, Architektury i Geodezji
Referat Gospodarowania Przestrzenią

Pani Aleksandra W. Szymczak, pokój 205, telefon: 32 4590-444

Miejsce złożenia wniosku:
Biuro Obsługi Klienta Urzędu Miasta Wodzisławia Śl. ul.Boguminska 4b, pokój 116

Forma załatwienia:
Pisemna odpowiedż - w przypadku braku spełnienia przesłanek do realizacji roszczeń o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Umowa cywilnoprawna- w przypadku spełnienia przesłanek do realizacji roszczeń o których mowa w art.36 ust 1 i 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Tryb odwoławczy:

Spory w sprawach, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3, rozstrzygają sądy powszechne.

Dokumenty od wnioskodawcy:
  1. Wniosek pisemny zawierający wyraźne wskazanie roszczenia, z którym wnioskodawca występuje (o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę, o wykupienie nieruchomości lub jej części, o odszkodowanie równe obniżeniu wartości nieruchomości) oraz nieruchomości objętej roszczeniem (numer księgi wieczystej oraz oznaczenie nieruchomości, tj. numer działki ewidencyjnej, numer obrębu i jednostka ewidencyjna).
  2. Dokumenty potwierdzające, iż w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą nastąpiły skutki, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, których wystąpienie warunkuje realizację roszczenia.
  3. W przypadku roszczenia o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę i roszczenia o odszkodowanie równe obniżeniu wartości nieruchomości dodatkowo należy podać udokumentowaną wysokość odszkodowania. W przypadku roszczenia o odszkodowanie równe obniżeniu wartości nieruchomości, celem dokumentowania wysokości odszkodowania, należy przedłożyć dowód w postaci opinii sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego. Operat szacunkowy powinien zostać wykonany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102 poz. 651, z późn. zm.) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 207, poz. 2109, z późn. zm.) z uwzględnieniem art. 37 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zgodnie z Powszechnymi Krajowymi Zasadami Wyceny.
  4. W przypadku roszczenia o odszkodowanie równe obniżeniu wartości nieruchomości dodatkowo należy przedłożyć oświadczenie, iż nie skorzystano z praw, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tj. w stosunku do objętej wnioskiem nieruchomości nie zostało zrealizowane ani roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę ani roszczenie o wykupienie nieruchomości lub jej części.
  5. W przypadku roszczenia o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę i roszczenia o wykupienie nieruchomości lub jej części należy przedłożyć aktualne poświadczenie prawa własności (odpis z księgi wieczystej lub inne dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości), a w przypadku roszczenia o odszkodowanie równe obniżeniu wartości nieruchomości - wypis z aktu notarialnego dotyczącego umowy, której przedmiotem jest zbycie nieruchomości.
INFORMACJE DODATKOWE:
  1. Wniosek może złożyć osoba, która była właścicielem albo użytkownikiem wieczystym nieruchomości w dniu, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo jego zmiana weszły w życie, gdyż tylko tej osoby dotyczą skutki uchwalenia planu miejscowego albo jego zmiany, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
  2. Realizacja roszczeń, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wypłata odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę, wykupienie nieruchomości lub jej części, wypłata roszczenia równego obniżeniu wartości nieruchomości), po ich udokumentowaniu i wykazaniu, następuje w terminach uzgodnionych przez strony.
  3. Realizacja roszczeń, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wypłata odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę, wykupienie nieruchomości lub jej części), może nastąpić również w drodze zaoferowania przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Z dniem zawarcia umowy zamiany roszczenia wygasają.
Termin załatwienia:
do dwóch miesięcy

Opłata skarbowa:
brak

Podstawa prawna:
Art. 36 ust. 1 i 3 oraz art. 37 ust. 1, 3, 4, 9, 10, 11  ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.).






Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba odpowiedzialna za treść Aleksandra Szymczak
Osoba wprowadzająca dokument Aleksandra Szymczak

Rejestr zmian dokumentu
25.05.2011    Edycja dokumentu (Aleksandra Szymczak)