Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego
   
 
  Menu przedmiotowe
  Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta /  Świadczenia rodzinne
Tytuł dokumentu Świadczenia rodzinne
Data utworzenia 15.10.2004
Data na dokumencie
Symbol dokumentu
Typ dokumentu

 

 

Miejsce załatwienia sprawy:

Biuro Spraw Społecznych pok. 113,  Biuro Obsługi Klienta

Budynek 4b,  nr telefonu: ( 032 ) 459 - 04 – 66, ( 032 ) 459 - 04 - 64

Godziny przyjmowania Stron: pon. - śr. od 7.15 do 15.15, czw. od 7.15 do 17.15,pt. od 7.15 do 13.15

                                             

PROCEDURA  USTALENIA PRAWA DO ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH, W TYM DO ZASIŁKU RODZINNEGO I DODATKÓW DO ZASIŁKU RODZINNEGO, ORAZ ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO I ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO.      

 

  1. Cel: ustalenie uprawnień i wydanie decyzji administracyjnej ustalającej prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego, oraz świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego.
  2. Zakres obowiązywania: Biuro Spraw Społecznych
  3. Odpowiedzialność: Kierownik Biura Spraw Społecznych
  4. Przepisy prawne:

§        Ustawa o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003r.-  tekst jednolity Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.

§        Ustawa  o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 17 października 2008r. - Dz.U. 2006, nr 139, poz. 992 z późn. zm.

§         Rozporządzenie Ministra  Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach  o świadczenia rodzinne

§         Kodeks postępowania administracyjnego – ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. (tekst jednolity z 2000r. Dz.U. Nr 98, poz. 1071)

§         Kodeks rodzinny i opiekuńczy- ustawa z dnia 25 lutego  1964r.  z późn. zmianami ( Dz. U. 64.9.59 ze zm.)

§         Kodeks cywilny – ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. z późn. zmianami ( Dz. U. 64.16.93 ze zm.)

§        Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków z dnia 8 stycznia 2002r. – Dz. U. Nr. 5, poz. 46

§         Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z dnia 17 czerwca 1966r. – Dz. U. Nr 24, poz. 151

§         Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z dnia 22 listopada 2001r. – Dz. U. Nr 137, poz. 1541

§         Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z dnia 30 sierpnia 2002r. – Dz. U. Nr 153, poz. 1270

§         Ustawa z dnia 29  sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych - Dz.U. Nr 133, poz. 883

§         Ordynacja podatkowa  z dnia 29 sierpnia 1997r. – Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.

 

  1. Metoda:

a)  Wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie o przyznanie prawa do świadczeń rodzinnych.

 

Postępowanie administracyjne o przyznanie prawa do świadczeń rodzinnych wszczyna się na wniosek Strony.

Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych udostępnia podmiot realizujący świadczenia rodzinne. 

Wniosek  o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego, a także wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego i wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego  składa zainteresowana Strona w Biurze Spraw Społecznych oraz w Biurze Obsługi Klienta

Do wniosku Strona załącza następujące dokumenty:

§        Uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne;

§        Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka;

§        Orzeczenie o niepełnosprawności albo  o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności w przypadku gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne;

§        Zaświadczenie ze szkoły w przypadku gdy dziecko ukończyło 18 rok życia;

§        Zaświadczenie lub oświadczenie  stwierdzające wysokość dochodu rodziny

§        Informację sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie o przysposobienie dziecka, w przypadku osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła o przysposobienie tego dziecka;

§        Kopię aktów zgonu rodziców lub kopię odpisu wyroku zasądzającego alimenty          w przypadku osoby uczącej się;

§        Kopię karty pobytu, w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;

§        Kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko;

§        Inne dokumenty mające wpływ na  prawo do świadczeń rodzinnych zależne od sytuacji osobistej, rodzinnej, mieszkaniowej i dochodowej osoby ubiegającej się o świadczenia;

 

W przypadku złożenia wadliwie wypełnionego wniosku podmiot  realizujący wzywa pisemnie osobę ubiegającą się  o świadczenia rodzinne lub opiekuńcze do poprawienia lub uzupełnienia wniosku, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. W przypadku niezastosowania się do wezwania wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

W przypadku gdy osoba złoży wniosek bez wymaganych dokumentów, podmiot realizujący zaliczkę alimentacyjną przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów.

 

 b) wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu Stronie prawa do świadczeń rodzinnych

 

Wydanie decyzji o przyznaniu Stronie prawa do świadczeń rodzinnych następuje bez zbędnej zwłoki w terminie nie dłuższym niż do 30 dni od daty wpływu wniosku lub ostatniego dokumentu ( w  przypadku złożenia niekompletnego wniosku).

Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego  następuje nie później niż  w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Świadczenia rodzinne wypłaca się nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie. W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych po 10 dniu miesiąca świadczenia rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

Decyzję doręcza się Stronom na piśmie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Od decyzji tut. organu służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Wodzisławia  Śląskiego.

 

c) wydanie decyzji administracyjnej o zmianie lub uchyleniu decyzji przyznającej prawo do świadczeń rodzinnych

 

Organ właściwy może bez zgody Strony zmienić lub uchylić ostateczną decyzję administracyjną, na mocy której strona nabyła prawo do świadczeń rodzinnych, jeżeli uległa zmianie sytuacja rodzinna lub dochodowa rodziny mająca wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych albo osoba nienależnie pobrała świadczenie rodzinne.

 

d) wydanie decyzji administracyjnej o nienależnie pobranych świadczeniach

 

W przypadku  zaistnienia okoliczności mających wpływ na  prawo do świadczeń rodzinnych Strona zobowiązana jest niezwłocznie powiadomić o tym organ. Zatajenie informacji o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych powoduje powstanie  nienależnie pobranych świadczeń. Osoba, która  pobrała nienależnie świadczenia rodzinne zobowiązana jest do ich zwrotu.

Kwoty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych ustalone prawomocna decyzją podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń rodzinnych.

W przypadku całkowitej utraty przez Stronę prawa do świadczeń rodzinnych Strona zobowiązana jest dokonać wpłaty nienależnie pobranych świadczeń na rachunek bankowy Urzędu Miasta.

Gdy Strona nie dotrzyma terminu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń organ kieruje do Strony wezwanie określające termin spłaty zadłużenia, a w przypadku niedotrzymania tego terminu zostaje sporządzony tytuł wykonawczy i przekazany do Urzędu  Skarbowego w celu prowadzenia egzekucji.

 

e) wydanie postanowienia o  uznaniu się organem niewłaściwym do prowadzenia sprawy

 

Wniosek  o przyznanie świadczeń rodzinnych składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia.

W przypadku gdy tut. organ nie jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia organ wydaje postanowienie o uznaniu się organem niewłaściwym w sprawie i niezwłocznie przekazuje sprawę do organu właściwego.

W przypadku, gdy członek rodziny osoby uprawnionej do świadczeń rodzinnych przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami do marszałka województwa.

W przypadku wyjazdu członka rodziny do państwa, o którym mowa powyżej, po wydaniu przez organ właściwej decyzji przyznającej świadczenia rodzinne, organ właściwy występuje do marszałka województwa  o ustalenie, czy w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. 

 

 f) wydanie postanowienia o zawieszeniu  postępowania administracyjnego

 

Tut. organ wydaje obligatoryjnie decyzję o zawieszeniu postępowania administracyjnego w przypadkach o których mowa w art. 97 Kodeksu postępowania administracyjnego lub też fakultatywnie na wniosek Strony.

 

g) wydanie postanowienia o podjęciu zawieszonego wcześniej postępowania

 

W przypadku ustania przyczyn uzasadniających zawieszenie postępowania w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych  organ wydaje  postanowienie o podjęciu zawieszonego wcześniej postępowania.

 

h) wydanie postanowienia o  sprostowaniu błędu pisarskiego i rachunkowego

 

Organ może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postępowania błędy pisarskie  i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjach.

 

  1. Dokumentacja:
  • Spis spraw;
  • Wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku, wnioski o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, wnioski o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego;
  •  Listy wypłat świadczeń rodzinnych sporządzane na podstawie prawomocnych decyzji; 

7.      Załączniki do procedury:

  • Wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku
  • Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego
  • Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
  • Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną
  • Prośba o przekazywanie świadczeń rodzinnych na rachunek bankowy
  • Formularz upoważnienia do złożenia wniosku, odbioru decyzji lub odbioru świadczeń rodzinnych
  • Oświadczenie o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym
  • Oświadczenie o dochodzie uzyskiwanym z pozarolniczej działalności osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
  • Pismo informacyjne o  zmianie stanu faktycznego/ prawnego
  • Formularz wywiadu środowiskowego
  • Druk wniosku o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych

8.      Zmiany:

Za zmiany w tej instrukcji postępowania odpowiedzialny jest Referat Spraw Społecznych.

 

     9.  Dodatkowe informacje

 

      W przypadku zmiany liczby członków rodziny, uzyskania dochodu, wyjazdu członka rodziny za granicę Rzeczypospolitej Polskiej lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych osoba, korzystająca z tych świadczeń, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne.



Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Jacek Krauzewicz

Rejestr zmian dokumentu
21.06.2010    Edycja dokumentu (Urszula Makowska)