wyszukaj!
Hauptseite TouristikSehenswürdigkeiten und Umgebung
Heute

11.05.2012
Godzina: 08:27:14

11.05.1944 r.

Veranstaltungen:

Rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino. Wzgórze zostało zdobyte 18 maja przez 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa.
[mehr]

Sehenswürdigkeiten und Umgebung

 
RYNEK STAROMIEJSKI
Rynek staromiejski

 

   
 

Wytyczony w 1257 roku na planie czworoboku, obecnie otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku, odbudowanymi po zniszczeniach wojennych z zachowaniem dawnego charakteru. Na ścianie jednej z kamienic zainstalowano w 2001 roku zegar słoneczny. 

 


ZESPÓŁ FRANCISZKAŃSKI
Zespół pofranciszkański

 

Zespół pofranciszkański 

 

Kościół klasztorny, pierwotnie pod wezwaniem św. Trójcy wzniesiony został w XV wieku. Po sekularyzacji zakonu został zakupiony przez miejscowych protestantów. Odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej pełni funkcje kościoła ewangelickiego. Natomiast budynek klasztoru pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku mieści obecnie siedzibę Sądu Rejonowego. Obiekt kościoła wymaga pilnych prac konserwatorskich


KOŚCIÓŁ PARAFIALNY WNMP
 

 

 

 

Parafia powstała wraz z lokacją miasta, około 1257. Miasto zostało założone przez księcia opolsko-raciborskiego Władysława. Pierwszym imiennie znanym proboszczem jest ks. Jeszko (Jan) występujący w dokumentach w latach 1299 i 1308. Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP powstał wraz z miastem.

 PAŁAC ŚLUBÓW
Pałac
 

Wzniesiony w latach 1743-1747 przez ówczesnego właściciela Wodzisławia - Guidobalda Józefa von Dietrichstein ma obecnie charakter klasycystyczny. Niegdyś stanowił rezydencję właocicieli Wolnego Mniejszego Państwa Stanowego Wodzisław. Obecnie mieści Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Miejskie. Otoczenie pałacu stanowi Park Zamkowy


 BUDYNEK URZĘDU MIEJSKIEGO
Urząd miejski

 

 

 

 

 

 

 

Zbudowany w 1879 roku z przeznaczeniem na siedzibę Sądu Grodzkiego. Powstały wtedy dwa budynki. Pierwszy okazały, z ciekawą ornamentyką gotycką był siedzibą sądu. Drugi, o prostej bryle służył jako więzienie. Od 1954 roku siedziba administracji powiatowej, a obecnie gminnej.


 FIGURA ŚW. NEPOMUCENA

  

 

 

Pierwotnie stała przed pałacem przy ul. Kubsza, później została przeniesiona na cmentarz przy ul. Pszowskiej. Obecnie obiekt został poddany pracom konserwatorskim i znajduje się przy probostwie parafii WNMP.


 BUDYNEK POCZTY

  

Wybudowany około 1880 roku w stylu romantyczno-eklektycznym z dominacją ornamentyki neogotyckiej.


BASZTA RYCERSKA

  

 

 

Wieża Romantyczna  neogotycka, znajdująca się w lesie podmiejskim na Grodzisku. Zbudowana w 1857 roku przez Edwarda Braunsa została odrestaurowana w 1991 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i pełniła rolę punktu widokowego. Obiekt został zniszczony przez pożar w 2004 roku i obecnie wymaga renowacji.


DWÓR W JEDŁOWNIKU
Dwór w Jedłowniku 
kliknij aby powiększyć

 

 

 

 

 

Wybudowany na przełomie lat 50-tych i 60-tych XIX wieku. Obecnie Dom Pomocy Społecznej dla dzieci "Caritas" Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.


Balaton
Dwór w Jedłowniku 
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

Największym zbiornikiem wodnym w Wodzisławiu jest kąpielisko leśne zwane "Balaton".
Zbiornik znajduje się w lesie na Grodzisku przy ul. Łużyckiej.
Powierzchnia zbiornika wodnego to około 3,8 ha. Kąpielisko należy do miasta, dawniej było terenem rekreacyjnym kopalni 1 Maja. Znajduje się tu obszerny zbiornik wodny, otoczony pięknym lasem. Nad bezpieczeństwem kąpiących się stale czuwa ratownik. Jeden z brzegów zbiornika nie jest zalesiony, pokrywa go niska trawa, idealnie nadająca się na miejsce biwakowe. Można tu rozłożyć leżak lub koc, a nawet rozbić namiot. Jest też kawałek piaszczystej plaży, jak również boisko do gry w siatkówkę plażową. Wystarczy przywieźć własną piłkę, a można spędzić kilka godzin w ruchu. W lipcu 2007, zostało oddane do użytku nowe molo, które jest niewątpliwie atrakcją tego miejsca. Balaton to także miejsce, gdzie chętnie wypoczywają wędkarze. Łowić mogą tu jednak tylko członkowie koła 1 Maja, opłacający składki. W wodach wodzisławskiego jeziorka można spotkać amury, kiełbie, sandacze, a nawet szczupak

   Nad Balaton można dostać się różnymi drogami. Przez las prowadzi przyrodnicza ścieżka dydaktyczna (nie brakuje tu ciekawych gatunków drzew i zwierząt) biegnąca od zbiornika przez teren Grodziska, aż do ulicy Łużyckiej w centrum Wodzisławia (niedaleko hotelu Amadeus). Od strony Jastrzębia najkrótsza jest droga ulicą Bracką, obok Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w dzielnicy Wilchwy. Można przyjechać tu rowerowem lub samochodem. Zmotoryzowani muszą jednak zostawić auta na parkingu koło szpitala, gdyż nad zbiornikiem obowiązuje zakaz ruchu  


KOMPLEKS PARKOWO-PAŁACOWY W KOKOSZYCACH

 

Barokowy pałac wzniesiony został w 1783 roku przez ówczesnego właściciela Kokoszyc. Jego ostatnim właścicielem był Gustaw von Ruffer, który pałac rozbudował w XIX wieku. Od 1923 roku w posiadaniu Kurii Diecezjalnej w Katowicach, obecnie Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny. Obok budynek dawnej willi wraz z przylegającą do niej kaplicą z początku XX wieku. W imponującym parku znajdują się liczne drzewa pomnikowe oraz inne ciekawe okazy botaniczne. 


BUDYNEK SANATORYJNY
 Budynek sanatoryjny
                                                             

 

 

 

 

 

Pawilon z końca XIX wieku. Położony w lesie miejskim, obecnie Wojewódzki Szpital Chorób Płuc.  

3 maja w Parku Miejskim w Wodzisławiu Śląskim odbył się II piknik historyczno-militarny. Zebrana publiczność miała wspaniałą okazję, by podziwiać ciekawe, historyczne inscenizacje.

 
 
 

Dodaj imprezę

Jeżeli organizujesz imprezę publiczną i uważasz, że należy opublikować informacje o tym fakcie na stronach serwisu www.wods.pl, wypełnij poniższy formularz. Po wysłaniu, informacje zostaną przekazane do redaktorów portalu.

Osoba zgłaszająca

Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
Telefon:

Informacje o imprezie

Nazwa imprezy:
Miejsce:
Organizator:
Typ wydarzenia:
Data:
Ilosc dni:

Opis wydarzenia

Uwaga:
Wysłane informacje zostaną opublikowane w dziale polecamy po telefonicznej weryfikacji danych z osobą zgłaszającą imprezę. Tylko poprawne wypełnienie wszystkich pól tekstowych umożliwia weryfikację i późniejszą publikację oferty imprezy.