wyszukaj!
Hauptseite TouristikRadwege
Heute

11.05.2012
Godzina: 08:27:15

11.05.1573 r.

Veranstaltungen:

Henryk Walezy został pierwszym elekcyjnym (wybieranym przez szlachtę) królem Polski.
[mehr]

Radwege

Ścieżki rowerowe w powiecie wodzisławskim

316 Y - Trasa żółta - liczy sobie 52 km i przebiega przez teren 4 gmin powiatu wodzisławskiego. Umożliwia połączenie tras biegnących wokół Rybnika z pętlą rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński. Przebiega przez następujące miejscowości: Wodzisław Śl. - Turza - Turzyczka -Kolonia Fryderyk - Gorzyczki - Gorzyce - Osiny - Syrynka - Zawada - Pszów - Lubomia - Buków - Bluszczów - Rogowiec - Odra. Ostatnim etapem trasy 316 Y jest miejscowość Olza. Opis trasy poniżej.

mapa pochodzi z folderu ROWEREM PO ŚLĄSKU ( trasa rowerowa powiatu wodzisławskiego 316Y )   

  324 - Ścieżka czarna. Rozpoczyna się w Wodzisławiu Śl. Następnie biegnie w kierunku Mszanej do Granicznego Gołkowice-Zavada oraz do przejścia turystycznego w Skrbeńsku. Po stronie czeskiej liczy jeszcze niecałe 10 km biegnie aż do miasta Karvina, łącząc się długość tzw. "Permonikovą Trasą". Łączna długość ścieżki 324 to 25,5 km.

TRASA 316 Y - Trasa rowerowa rozpoczyna się w Wodzisławiu Śl. od głównej bramy wjazdowej stadionu MKS Odra Wodzisław Śl. i biegnie do Turzy Śl. - miejsca oddalonego o 3 km od Wodzisławia Śl. w kierunku południowym. To pierwsza wieś Gminy Gorzyce przez którą przebiega trasa rowerowa. Jest to niepowtarzalne miejsce pątnicze, w którym znajduje się usytuowane na wzgórzu Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Jest ono znane nie tylko w kraju ale i poza jego granicami. Przez miejscowość przepływa rzeka Leśnica. Prowadzi tu również nieczynny tor linii kolejowej Wodzisław - Godów - Jastrzębie.
Trasa rowerowa w Turzy Śl. biegnie wzdłuż torów kolejowych i przede wszystkim prowadzi drogami polnymi. Na wysokości mostu kolejowego nad rzeką Leśnica wjeżdżamy na teren Kolonii Fryderyk - kolejnego sołectwa należącego do Gminy Gorzyce, którego nazwa pochodzi od fragmentu najstarszej zabudowy kolonii tzw. "Fryderyka" i funkcjonującej tam na początku XX wieku kopalni węgla kamiennego "Friedrich - Schacht". Z polnej ścieżki docieramy do drogi asfaltowej, która prowadzi do centrum miejscowości , a stamtąd pokonując odcinek leśny i mijając nowobudowany ośrodek rekreacyjno - sportowy "Tarloch" dojeżdżamy do Gorzyczek.
Sołectwo położone jest w pasie przygranicznym Gorzyczki - Wierzniowice z Republiką Czeską. Na największą uwagę zasługują zabudowania po folwarku, średniowieczne grodzisko oraz przepiękna kaplica p.w. św. Jana Nepomucena oraz pałacyk z końca XIX wieku obecnie Dom Dziecka ( dawny pałac hr. Larysza).Przejeżdżając prosto główne skrzyżowanie w Gorzyczkach i skręcając w drogę polną dojedziemy do Uchylska, miejscowości w której centrum mieści się kaplica p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Natomiast jadąc do Uchylska możemy po lewej stronie drogi zobaczyć dolinę rzeki Olzy.
Pokonując niewielkie wzniesienie dojedziemy do Gorzyc - miejscowości, o której pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1229r. W Gorzycach na ul. Zamkowej (którędy biegnie szlak rowerowy) znajduje się Zespół Pałacowo Parkowy, który w 1989r został wpisany do rejestru zabytków klasy A pod nr A/1388/89. W wyżej położonym klasycznym, prostokątnym pałacu obecnie znajduje się Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Z całego wyposażenia wewnętrznego pozostał tylko kominek. Natomiast niżej położony XIX wiecznym neobarokowy, pierwotnie parterowy pałac w kształcie podkowy z piętrową wieżą pośrodku, czeka na odbudowę i zagospodarowanie. Oba pałace odległe od siebie o około 750m były połączone dwiema alejkami. Wokół pałaców rozciąga się park krajobrazowy w stylu angielskim założonym przez hrabiów von Arco. Obok Zespołu Pałacowo - Parkowego funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej. W centrum wsi znajduje się zabytkowa kuźnia, a także kościół p.w. Św. Anioła Stróża.
Z głównej drogi ( Gorzyce - Racibórz ) zjeżdżamy na drogę śródpolną asfaltową, która prowadzi do Osin. Jest to najmniejsze sołectwo na terenie gminy Gorzyce. Przy głównej drodze znajduje się park leśny z placem zabaw, zaś w centrum wsi wybudowano kościół parafialny pod wezwaniem Ducha Św.
Z Osin udajemy się droga polna do Czyżowic. Jest to największe pod względem liczby ludności sołectwo w gminie Gorzyce. W południowo - zachodniej części znajduje się pomnik przyrody - głaz narzutowy. Niewątpliwą atrakcją krajobrazową i przyrodniczą tej miejscowości jest przepięknie położony, stwarzający doskonałe warunki dla wędrówek pieszych, rowerowych oraz biwakowania kompleks leśny zwany "Szwajcarią Czyżowicką" Następnie droga przez las dojeżdżamy do Syrynki dzielnicy Rogowa, a stamtąd jedziemy do Zawady ( dzielnicy Wodzisławia Śl).
Kolejne etapy trasy rowerowej przebiegają przez miasto Pszów i gminę Lubomia.( ok. 20 km) , gdzie możemy zwiedzić m.in.: grób Borodynowskiej Pani, kopiec graniczny, figurę i kaplicę św. Jana Nepomucena , grodzisko.
Z Bukowa - miejscowości należącej do Gminy Lubomia - jadąc wzdłuż wału zbiornika wodnego Polder Buków ponownie wjeżdżamy na teren Gminy Gorzyce do miejscowości Bluszczów, która położona jest na obrzeżach gminy. Godne zwiedzania są tu: kaplica oraz zabytkowa kamienna figura św. Jana Nepomucena z XVIII w., która jest najprawdopodobniej dziełem najwybitniejszego rzeźbiarza doby baroku na Śląsku - Johanna Osterreicha. Pomnik ten jest położony na wzgórzu, gdzie można podziwiać widoki : Rogowa z widocznym kościołem, a w dali przy dobrej pogodzie widać Beskid Śląski, w środku obniżenie Bramy Morawskiej, a po prawej stronie fragment Sudetów Wschodnich. W Bluszczowie godny zobaczenia jest również park leśny z olszą czarną. W parku tym znajduje się pomnik ku czci poległych powstańców śląskich.
Następnie trasa prowadzi nas przez Rogowiec - dzielnicę należącą do Rogowa, która znajduje się na jego obrzeżach. Zbaczając z trasy, jadąc w stronę centrum Rogowa możemy zobaczyć dwa kamienne krzyże pokutne. Możemy również kierować się od razu do miejscowości Odra, mijając po drodze staw i resztki zabudowań dawnego folwarku. Odra jest jednym z najmniejszych sołectw gminy Gorzyce, które odznacza się znakomitymi walorami przyrodniczo - krajobrazowymi. Jest rajem dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Możemy tutaj zwiedzić zabytkową neogotycką kaplicę , jak również zobaczyć budynek mieszkalny pochodzący z 1840 roku z doskonale zachowanymi w szczytowej ścianie płaskorzeźbami charakterystycznymi dla tej epoki.
Kolejnym etapem , a zarazem ostatnim na szlaku rowerowym jest miejscowość Olza. Sołectwo to położone jest na trasie do przejścia granicznego w Chałupkach. Charakterystycznym i bardzo ciekawym miejscem jest połączenie dwóch rzek Olzy i Odry. W Olzie znajduje się ośrodek rekreacyjno - wypoczynkowy i duże pole namiotowe. Zobaczyć można tutaj : zabytkowa kaplica , średniowieczny krzyż pokutny oraz Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Pokoju, a także pomnik poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny. W latach 1918-1937 był w Olzie tzw. "Trójkąt Trzech Republik".
W tym miejscu trasa rowerowa łączy się z trasą rowerową europejską i trasą Euroregionu Śląska Cieszyńskiego.

3 maja w Parku Miejskim w Wodzisławiu Śląskim odbył się II piknik historyczno-militarny. Zebrana publiczność miała wspaniałą okazję, by podziwiać ciekawe, historyczne inscenizacje.

 
 
 

Dodaj imprezę

Jeżeli organizujesz imprezę publiczną i uważasz, że należy opublikować informacje o tym fakcie na stronach serwisu www.wods.pl, wypełnij poniższy formularz. Po wysłaniu, informacje zostaną przekazane do redaktorów portalu.

Osoba zgłaszająca

Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
Telefon:

Informacje o imprezie

Nazwa imprezy:
Miejsce:
Organizator:
Typ wydarzenia:
Data:
Ilosc dni:

Opis wydarzenia

Uwaga:
Wysłane informacje zostaną opublikowane w dziale polecamy po telefonicznej weryfikacji danych z osobą zgłaszającą imprezę. Tylko poprawne wypełnienie wszystkich pól tekstowych umożliwia weryfikację i późniejszą publikację oferty imprezy.