23 listopada 2008, aktualizacja: 25 października 2011 Drukuj Zwiększ Zmniejsz Domyślnie
Atrakcje turystyczne
Obszar powiatu wodzisławskiego zajmuje graniczne położenie pomiędzy podprowincjami: Wyżyną Śląsko–Krakowską, Niziną Śląską i Podkarpaciem Północnym.
Największa część powiatu leży na Płaskowyżu Rybnickim, który wypiętrza się na wysokość od 220 do 260 m n.p.m. Na terenie naszego powiatu występują bardzo duże różnice w wysokości względnej – sięgające ponad 100 m. Trzy gminy wiejskie powiatu są malowniczo położone w dolinie rzeki Olzy i Odry oraz na otaczających ją wzgórzach. Liczne stawy stanowią prawdziwy raj dla ptactwa wodnego. W stawach oraz rzekach występują liczne gatunki ryb. W tym rejonie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych.
Perełką krajobrazową jest tzw. Szwajcaria Czyżowicka, leżąca pomiędzy Czyżowicami i Bełsznicą. Znajdują się tam zalesione wzgórza, oczka wodne, ciekawe okazy flory i fauny. Znacząca liczba zbiorników wodnych, znajdująca się w starym korycie Odry cechuje się wysokim stopniem czystości wody. O wartości przyrodniczo-krajobrazowej regionu świadczy olbrzymia ilość tzw. terenów zielonych, co przeczy stereotypowemu wyobrażeniu o Śląsku jako obszarze zdegradowanym przez działalność przemysłową. Nawet kopalniane hałdy w północnej części powiatu (tj. na terenie Radlina, Rydułtów i Pszowa) stanowią specyficzne urozmaicenie krajobrazu, tym bardziej, że część z nich jest rekultywowana. Na uwagę zasługuje również zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wielikąt”, położony w dolinie Odry.
Kompleks składa się z dziewięciu większych i kilkunastu małych stawów. O bogactwie przyrodniczym świadczą także znajdujące się na terenie naszego powiatu pomniki przyrody – kilka z nich widnieje w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.
Bezpośrednie sąsiedztwo Bramy Morawskiej oddziałuje na cyrkulację południową, co z kolei wpływa na klimat i przyrodę ziemi wodzisławskiej. Piękne lasy, wzgórza oraz malowniczo położone jeziorka stanowią dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego idealne miejsce dla organizowania pieszych wycieczek, jak i coraz popularniejszych rajdów rowerowych.