Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ SEKAP DE EN

Start YouTube RSS Kontakt Mapy Pogoda

 

 

 

Strona startowa/Prezentacja powiatu

15 października 2009, aktualizacja: 19 października 2011 Drukuj Zwiększ Zmniejsz Domyślnie

Gospodarka


Rozwojowi gospodarki w powiecie wodzisławskim sprzyjają: położenie przygraniczne i dostępność komunikacyjna, zasoby naturalne, walory przyrodnicze oraz duża ilość terenów przystosowanych do rozwijania różnych typów działalności: handlowej, przemysłowej i transportu. Stolicą powiatu, pełniącą funkcję usługowo-przemysłową jest Wodzisław Śląski, będący ważnym węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się szlaki drogowe. Dostępność komunikacyjna jest dla wielu rodzajów działalności gospodarczej ważnym czynnikiem, stanowiącym o lokalnej atrakcyjności gospodarczej danego terenu . Korzystne położenie komunikacyjne przy przebiegu budowy autostrady A-1, wyróżnia Powiat jako miejsce atrakcyjne dla inwestycji.

Teren powiatu wodzisławskiego charakteryzuje się małymi gospodarstwami rolnymi, w dużej mierze są to działki nie przekraczające 1 ha. Użytki rolne stanowią 64% powierzchni powiatu gdzie 29% to odłogi i ugory. Główne uprawy na terenie powiatu wodzisławskiego to: pszenica, jęczmień, żyto, owies, ziemniaki i coraz częściej rzepak. W hodowli dominuje bydło i trzoda chlewna.

Na terenie powiatu wodzisławskiego funkcjonują dwie kopalnie „Marcel” w Radlinie i „Rydułtowy – Anna” w Rydułtowach. Przemysł węglowy przeszedł proces restrukturyzacji, kopalnie prowadzą działalność w sposób nowoczesny, wykazując należytą dbałość o ochronę środowiska. Duże znaczenie mają w ostatnich latach kwestie związane z rekultywacją zwałowisk pogórniczych. Obecnie planowane jest wyrównanie i zazielenienie osadników mułowych a następnie zagospodarowanie ich poprzez budowę m.in. boisk sportowych, kortów tenisowych czy ścieżek rowerowych.

Na terenie powiatu wodzisławskiego zarejestrowanych jest 8936 podmiotów gospodarczych (stan na 2008) z czego aż 36% stanowią przedsiębiorstwa z sekcji handel i naprawy, najmniej natomiast zarejestrowanych jest w sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność.

Struktura podmiotów gospodarki narodowej według sekcji w 2008r.


W podziale na wielkość zatrudnienia dominują przedsiębiorstwa małe zatrudniające do 9 pracowników (tj.1836 podmiotów). Taka sytuacja dotyczy zarówno podmiotów gospodarczych, jak i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W przedziale od 10 – 49 pracowników mamy zarejestrowanych 459 podmiotów gospodarczych, kolejno dla grupy podmiotów od 50-249 pracowników, liczba ta wynosi 81.