Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego
 
kontakt | strona główna
Mapa serwisu
      Rejestr zmian Rejestr spraw
 
 
  Wyszukiwanie zaawansowane        Statystyka odwiedzin: 4270279

  Menu przedmiotowe
  Prawo Lokalne / Uchwały Rady Miejskiej /  Rok 2005
Tytuł dokumentu: Uchwała Nr XXIX/297/05 z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie określenia zasad ustalania i poboru, terminu płatności i wysokości stawek opłaty targowej oraz zarządzenia poboru opłaty targowej ...
Data utworzenia: 25.02.2005
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu: Nr XXIX/297/2005
Typ dokumentu:

 

Uchwała Nr XXIX/297/2005

Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego

 

z dnia 24 lutego 2005 roku

 

w sprawie: określenia zasad ustalania i poboru, terminu płatności i wysokości stawek opłaty targowej, oraz zarządzenia poboru opłaty targowej w drodze inkasa oraz określenia inkasentów  i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

 

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8, art. 40 ust.1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 08 marca
1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2001roku Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.), art. 19 pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 9 poz. 84 z późn. zm.), art. 47 § 4a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U.Nr 62, poz. 718 z późniejszymi zmianami)

 

Rada Miejska Wodzisławia Śląskiego

uchwala, co następuje:

 

§ 1

Ustala się dzienne stawki opłaty targowej na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego w następującej wysokości:

1. Za dokonywanie sprzedaży z środka transportu bez względu na rodzaj środka transportu i ładowność do 2,5 tony, jeżeli towar znajduje się na pojeździe (samochód, traktor, przyczepa, furmanka, itp.):

a)       artykułami rolno - spożywczymi                                                             - 12,00zł

b)       artykułami przemysłowymi                                                                    - 15,00zł.

2. Za dokonywanie sprzedaży z środka transportu o ładowności równej i powyżej 2,5 tony bez względu na jego rodzaj       - 18,00zł.

3.  Od każdej osoby dokonującej sprzedaży, z ręki, kosza lub innego pojemnika   -   2,00zł.

4. Za zajęcie miejsca pod stoisko, stragan, itp. lub towar przeznaczony do sprzedaży - za 1m2 zajmowanej powierzchni    -   3,00zł.

5. Za dokonywanie sprzedaży na płycie Rynku oraz ulicach przyległych w czasie trwania imprez - za 1m2 zajmowanej powierzchni                                                                                                 -   6,00zł.

6. Wysokość opłaty targowej nie może przekroczyć dziennej stawki maksymalnej określonej                    w ustawie.

 

§ 2

1.       Opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.

2.       Powierzchnię zajmowaną przez podmiot dokonujący sprzedaży liczy się w pełnych metrach kwadratowych zaokrąglonych w górę z tym, iż jeżeli zajmowana powierzchnia jest mniejsza niż 1m2, to zaokrągla się ją do 1m2.

3.       Ilekroć w uchwale jest mowa o:

a)       Targowisku - rozumie się przez to wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel za wyjątkiem budynków lub części budynków - z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw.

b)       Zajmowanej powierzchni - rozumie się przez to jednolity obszar służący podmiotowi dokonującemu sprzedaży do wykonywania czynności związanych ze sprzedażą, a w szczególności do ustawienia straganu, stolika lub innego przedmiotu pełniącego role lady sprzedażnej, magazynowania towarów i składowania opakowań po towarach jak również dla potrzeb bytowych samego sprzedającego.

c)       Ulicach przyległych do Rynku - należy przez to rozumieć ulice: Słowackiego, Targową, Zamkową, Zgody, Kubsza, Park Miejski, Głowackiego, Plac Gladbeck, Jana, Piłsudskiego, Apteczną, Styczyńskiego, Opolskiego, Kościelną, Sądową, Minorytów, Ks. Konstancji, Średnia, Powstańców.

d)       Imprezach – rozumie się przez to w szczególności „Dni Wodzisławia”, „Pożegnanie Lata”, „Sylwester”, itp.

 

§ 3

1.       Zarządza się pobór opłaty targowej w drodze inkasa.

2.       Na inkasentów wyznacza się:

a). Służby Komunalne Miasta na terenie:

-          Targowiska Nr 1 przy ulicy Targowej.

-          Obszaru bezpośrednio przylegającego do Targowiska Nr 1, tj. ulicy Targowej, terenu obok Hali Targowej i dworca PKS.

-          Targowiska Nr 2 przy ulicy Wyszyńskiego.

-          Obszaru bezpośrednio przyległego do Targowiska Nr 2, tj. ulicy Wyszyńskiego oraz obszaru przyległego do pawilonu "PLUS" i "SUPERSAM" przy ulicy 26 Marca

-          Targowiska przy ulicy Bogumińskiej

b). Straż Miejską Wodzisławia Śląskiego na terenie:

-          Rynku

-          Ulicy Kubsza

-          Osiedla XXX-lecia

-          Ulicy Bogumińskiej na obszarze przyległym do stacji paliw firmy „KLOCKIEWICZ”

-          Obszarów, na których dokonuje się sprzedaży w związku z imprezami, odpustami, okresami przedświątecznymi, itp.

-          Pozostałych obszarów miasta.

 

§ 4

1.       Na każdą przyjętą wpłatę inkasent wydaje wpłacającemu pokwitowanie z przydzielonego mu kwitariusza. Pokwitowanie powinno zawierać wpisaną aktualną datę oraz nazwisko (nazwę) podmiotu dokonującego sprzedaży.

2.       Inkasent jest odpowiedzialny za prawidłowe przechowywanie i zabezpieczenie pobranej gotówki oraz kwitariuszy, które są drukami ścisłego zarachowania.

 

§ 5

1.       Określa się wynagrodzenie za inkaso opłaty targowej dla inkasenta, o którym mowa w § 3 pkt 2 lit. a w wysokości 15% zainkasowanych i wpłaconych w terminie kwot.

2.       Inkasenci, o których mowa w § 3 pkt 2 lit. a i lit. b wpłacają niezwłocznie pobraną opłatę targową na rachunek bankowy Urzędu Miasta lub w kasie Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, nie później jednak niż w pierwszy dzień roboczy po tygodniu w którym opłata targowa została pobrana.

3.       Wypłata wynagrodzenia dla inkasenta nastąpi w terminie do 30 dni od dnia przedłożenia do Urzędu Miasta faktury i rozliczenia pobranej opłaty targowej za dany miesiąc – pod warunkiem dokonania terminowej wpłaty pobranej opłaty targowej.

 

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Wodzisławia Śląskiego.

 

§ 7

Traci moc uchwała Nr XLII/482/2002 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 30 sierpnia 2002 roku w sprawie wysokości stawek opłaty targowej, zasad poboru tej opłaty w drodze inkasa oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

 

§ 8

1.       Uchwała wchodzi w życie od dnia 01 czerwca 2005 roku.

2.       Uchwała podlega ogłoszeniu w dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

3.       Treść uchwały wywiesza się na tablicach ogłoszeń w miejscach publicznych na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego.

 

 

 

                                                                                                                         Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                                                                Wodzisławia Śląskiego

 

                                                                                                                         mgr inż. Wacław Mandrysz


Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Sebastian Dziuba

 Rejestr zmian dokumentu
06.05.2005    Edycja dokumentu (Jacek Krauzewicz)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Intrukcja użytkowania biuletynu