Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego
 
kontakt | strona główna
Mapa serwisu
      Rejestr zmian Rejestr spraw
 
 
  Wyszukiwanie zaawansowane        Statystyka odwiedzin: 4270280

  Menu przedmiotowe
  Projekty Uchwał Rady Miejskiej / Rok 2005 /  Styczeń 2005r.
Tytuł dokumentu: Projekt Uchwały Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. w sprawie:określania trybu i szczegółowych warunków zwolnienia z podatku rolnego gruntów gospodarstw rolnych położonych na terenie Miasta Wodzi
Data utworzenia: 18.01.2005
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu:
Typ dokumentu:

 

Uchwała Nr ......................./05

Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego

z dnia ........................................ 2005 roku

 

 

w sprawie: określania trybu i szczegółowych warunków zwolnienia z podatku rolnego gruntów gospodarstw rolnych położonych na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego na których zaprzestano produkcji rolnej.

 

            Na podstawie  art. 18 ust. 2 pkt. 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1, oraz art. 42 ustawy z dnia 08 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późniejszymi  zmianami), art. 12 ust. 9 w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (tj. Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późniejszymi zmianami)

 

Rada Miejska Wodzisławia Śląskiego

uchwala, co następuje:

 

§ 1

 1.       Grunty gospodarstw rolnych położone na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego, na których zaprzestano produkcji rolnej, podlegają zwolnieniu z podatku rolnego przez okres zaprzestania produkcji rolnej - na okres 3 lat, w stosunku do tych samych gruntów.

2.  Zwolnienie od podatku rolnego dotyczy 20% powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego lecz nie więcej niż 10ha.

 

§ 2

Zwolnienie o którym mowa w § 1 przysługuje pod warunkiem:

1.   Utrzymania gruntów ornych na których zaprzestano produkcji rolnej w czarnym ugorze.

2.   Utrzymania pozostałych użytków rolnych na których zaprzestano produkcji rolnej w należytej kulturze rolnej (zwalczanie chwastów celem niedopuszczenia do zachwaszczenia przyległych gruntów).

 

§ 3

W przedmiocie zwolnienia o którym mowa w § 1 orzeka w drodze decyzji Prezydent Miasta na podstawie wniosku podatnika. Zwolnienie stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym złożono wniosek.

 

§ 4

Traci moc uchwała Nr III/34/92 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 9 kwietnia 1992 roku w sprawie określenia trybu i warunków zwolnienia z podatku rolnego użytków rolnych na których zaprzestano produkcji rolnej.

 

§ 5

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Wodzisławia Śląskiego.

 

§ 6

1.     Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

2.     Uchwała podlega ogłoszeniu na tablicach ogłoszeń w miejscach publicznych na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego .

 

 

 

 

 

UZASADNIENIE

 

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 znowelizowanej ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym, zwalnia się z podatku rolnego grunty gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej, z tym że zwolnienie może dotyczyć nie więcej niż 20% powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego, lecz nie więcej niż 10 ha - na okres nie dłuższy niż 3 lata, w stosunku do tych samych gruntów. Jednocześnie ust. 9 art. 12 stanowi, iż rada gminy określa, w drodze uchwały, tryb i szczegółowe warunki w/w zwolnienia. Rada gminy ma więc obowiązek konkretyzacji warunków przewidzianych w ustawie, których spełnienie zwalnia podatnika od podatku.

 Obowiązująca w tym zakresie uchwała Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego
Nr III/34/92 z dnia 9 kwietnia 1992 roku wymaga zmiany ze względu na dostosowanie jej do aktualnie obowiązującej ustawy o podatku rolnym ponieważ:

 

-        z zapisów uchwały wynika, iż zwolnione z podatku rolnego są użytki rolne na których zaprzestano produkcji rolnej podczas, gdy obecnie ustawodawca mówi o użytkach rolnych gospodarstwa rolnego. Z brzmienia uchwały z 1992 roku można by więc wyciągnąć wniosek, iż zwolnieniu podlegają wszystkie użytki rolne, chociaż faktycznie zwolnienie to dotyczy jedynie użytków rolnych gospodarstwa rolnego, a więc obszaru o łącznej powierzchni użytków rolnych przekraczających 1ha lub 1ha przeliczeniowy. Różnica wynika z faktu, iż uprzednio podatkowi rolnemu podlegały jedynie grunty o powierzchni przekraczającej 1ha lub 1ha przeliczeniowy (użytki rolne do 1ha podlegały opodatkowaniu podatkowi od nieruchomości).

 

-        uchwała ta nie konkretyzuje wszystkich warunków zwolnienia zawartych w ustawie. Ustawodawca obecnie bowiem określił, iż zwolnienie przysługuje na okres nie dłuższy niż 3 lata (zapis taki znajduje się w uchwale) oraz może dotyczyć nie więcej niż 20% powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego lecz nie więcej niż 10ha czego nie precyzuje już rada miejska w uchwale z dnia 9 kwietnia 1992 roku.

 

-         należy dokonać zmiany podstawy prawnej podjęcia uchwały.

 

-        istnieje konieczność zmiany postanowień dotyczących trybu udzielania zwolnienia. Obecnie zgodnie z art. 13d zwolnienie to stosuje się na wniosek podatnika od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym złożono wniosek. Nie znajduje więc uzasadnienia zapis uchwały, zgodnie z którym warunkiem udzielenia zwolnienia jest złożenie wniosku do końca roku poprzedzającego rok podatkowy.

 

-        zbędny jest zapis pkt. 4 § 1 zgodnie z którym warunkiem zwolnienia jest uzyskanie pozytywnej opinii komisji powołanej przez Prezydenta Miasta ds. kontroli odłogów gruntów.

 

Trudno jest precyzyjnie określić skutki finansowe realizacji uchwały. Pod "rządami" poprzedniej uchwały w tym zakresie (czyli przez 12 lat) ze zwolnienia w 1998 roku skorzystał tylko jeden podatnik na kwotę 25,70zł., co nie wyklucza możliwości, iż obecnie przypadków takich może być więcej (biorąc pod uwagę sytuacje w rolnictwie i fakt, iż część gruntów jest rzeczywiście niewykorzystywanych rolniczo). Nawet gdyby jednak przyjąć teoretyczne założenie, iż wszyscy posiadacze gospodarstw rolnych na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego zaprzestaną produkcji rolnej na 20% swoich użytków rolnych i przez maksymalny okres 3 lat, skutkiem finansowym takiego zwolnienia będzie obniżenie dochodów budżetu miasta o kwotę 69 717,31zł. (przy obecnie obowiązujących stawkach podatku rolnego oraz ilości i powierzchni gospodarstw rolnych; ogólna powierzchnia gospodarstw rolnych 1 233,76ha x 20% = 246,75ha x 94,18zł stawka podatku rolnego za 1ha przeliczeniowy = 23 239,10zł. x 3 lata = 69 717,31zł.). Należy podkreślić, iż projekt uchwały zawiera maksymalny okres zwolnienia i maksymalną możliwą do zwolnienia powierzchnię użytków rolnych gospodarstwa rolnego wynikający z ustawy, co nie wyklucza jednak możliwości, iż rada miejska podejmie inne rozstrzygnięcia w powyższej sprawie. Jak już wcześniej wspominano, zgodnie z ustawą o podatku rolnym rada ma obowiązek konkretyzacji warunków zwolnienia, a więc może ustalić inny (mniejszy) okres zwolnienia i powierzchnie zwolnionych gruntów w granicach określonych


Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Jacek Krauzewicz

Rejestr zmian dokumentu
18.01.2005    Utworzenie dokumentu. (Jacek Krauzewicz)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Intrukcja użytkowania biuletynu