Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego
 
kontakt | strona główna
Mapa serwisu
      Rejestr zmian Rejestr spraw
 
 
  Wyszukiwanie zaawansowane        Statystyka odwiedzin: 4270280

  Menu przedmiotowe
  Projekty Uchwał Rady Miejskiej / Rok 2005 /  Grudzień 2005r.
Tytuł dokumentu: Projekt uchwały w sprawie : ustalenia zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śl.
Data utworzenia: 12.12.2005
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu:
Typ dokumentu:

 

U c h w a ł a     Nr  ………………….

Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego

 

z dnia ……………….2005 roku

 

w sprawie ustalenia zasad utrzymania czystości i porządku

na terenie miasta Wodzisławia Śl.

 

Na podstawie art.18 ust.2 pkt. 15 i art. 40 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz.1591 z późniejszymi zmianami ) oraz art.4  ust 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62 poz. 718 z późniejszymi zmianami) oraz art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz.  622 z późniejszymi  zmianami), w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 175, poz. 1458)

 

Rada Miejska Wodzisławia Śląskiego

u c h w a l a,   co następuje:

 

§ 1

 

Ustala się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego  przez wprowadzenie „Regulaminu utrzymania czystości i porządku  na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego” stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Traci moc uchwała Nr XXI/211/04 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia
27 maja 2004 r. w sprawie ustalenia zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi  Miasta Wodzisławia Śl.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.  

Załącznik

do uchwały Nr…………………….….  

Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego

z dnia………………………………….

 

REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE MIASTA

WODZISŁAWIA  ŚLĄSKIEGO

                                                                             

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 

§  1

 

1.      Regulamin ustala szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego.

2.      Postanowienia regulaminu zostały określone na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132 poz. 622 z późn. zm.)  oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 175 poz.1458 z dnia 12 września 2005r.) 

 

§ 2

 

Regulamin obowiązuje

1)     właścicieli nieruchomości,

2)     jednostki wywozowe,

3)     właścicieli punktów handlowych, parkingów, obiektów sportowych itp.,

4)     kierowników budów na terenie budowy,     

5)     przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej,

6)     zarządców dróg,

7)     zarządców ogródków działkowych.

 

§ 3

 

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1)     właścicielach nieruchomości – należy przez to rozumieć także współwłaścicieli,        użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające        nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające        nieruchomością.

 

2)     odpadach komunalnych – należy przez to rozumieć odpady powstające w gospodarstwach domowych (np. resztki spożywcze, odpady z papieru, uszkodzone naczynia, zużyte tekstylia i inne wymieniane w grupie 20 katalogu odpadów wg rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U.  Nr  112  poz. 1206), a także odpady  nie zawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od  innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

 

3)     odpadach komunalnych wielkogabarytowych – należy przez to rozumieć odpady komunalne, które nie mogą być umieszczone, ze względu na swoje rozmiary i masę, w typowych pojemnikach na odpady (np. stare meble, wózki dziecięce, sprzęt gospodarstwa domowego, deski, materace itp.).

 

4)     odpadach roślinnych – należy przez to rozumieć odpady powstające na prywatnych lub publicznych terenach zielonych wskutek ich pielęgnacji i uprawiania oraz odpady pochodzenia roślinnego z targowisk.

 

5)     nieczystościach ciekłych – należy przez to rozumieć ścieki (tj.  wody zużyte na cele bytowe lub gospodarcze) gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych.

 

6)     zbiornikach bezodpływowych – należy przez to rozumieć instalacje i urządzenia odpowiadające wymogom przewidzianym w odpowiednich przepisach,      przeznaczone do gromadzenia nieczystości ciekłych w miejscu ich powstawania – obowiązuje właścicieli nieruchomości i inne podmioty wskazane w § 2.

 

7)     surowcach wtórnych – należy przez to rozumieć wyselekcjonowane frakcje z odpadów komunalnych nadające się do powtórnego wykorzystania materiałowego lub energetycznego.

 

8)     pojemniku na odpady komunalne – należy przez to rozumieć urządzenie do gromadzenia odpadów komunalnych, wyposażone w szczelną pokrywę zapobiegającą wywiewaniu odpadów i wydostawaniu się substancji odoroczynnych powstających w wyniku fermentacji.

 

9)     koszu na odpady komunalne – należy przez to rozumieć urządzenie do gromadzenia    odpadów komunalnych ustawionych w pobliżu  punktów handlowych, na przystankach komunikacji publicznej (przystanki MPK, postoje taxi i busów) oraz  ustawionych w pasie drogowym o znacznym natężeniu ruchu pieszego.

 

10) zakładzie utylizacji odpadów komunalnych – należy przez to rozumieć legalnie  działający obiekt służący prowadzeniu odzysku lub unieszkodliwianiu odpadów komunalnych, w szczególności: składowiska, kompostownie, spalarnie, sortownie, zakłady przetwarzania odpadów wielkogabarytowych, budowlanych, surowców wtórnych.

 

11) stacjach zlewnych - należy przez to rozumieć instalacje i urządzenia zlokalizowane przy kolektorach sieci kanalizacyjnej lub przy oczyszczalniach ścieków służące  do             przyjmowania nieczystości ciekłych dowożonych pojazdami asenizacyjnymi z miejsc            gromadzenia.

 

12) jednostce wywozowej – należy przez to rozumieć zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności  w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

     

13) chodniku – należy przez to rozumieć wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, wyznaczoną z jednej strony granicą nieruchomości, a z drugiej ulicą, bądź pasem zieleni, rowem odwadniającym lub innym elementem będącym w utrzymaniu przez zarządcę drogi.

 

§ 4

 

Kontrolę i egzekwowanie przepisów regulaminu powierza się funkcjonariuszom Straży Miejskiej.

 

Rozdział 2

Wymagania  w zakresie utrzymania  czystości i porządku na terenach nieruchomości

i na terenach służących do użytku publicznego

 

§ 5

 

1.      Właściciele nieruchomości i inne podmioty wskazane w  § 2 zobowiązani są do utrzymywania czystości i porządku  poprzez gromadzenie odpadów komunalnych, powstających na terenie nieruchomości,  w pojemnikach  na odpady,  a nieczystości ciekłych w szczelnych zbiornikach bezodpływowych, na terenach nieuzbrojonych w sieć kanalizacji sanitarnej oraz przekazywanie ich do wywozu jednostkom wywozowym.

 

2.      Właściciele prowadzący selektywną zbiórkę odpadów zobowiązani są do gromadzenia odpadów w workach określonych w § 15.

 

3.      Właściciele nieruchomości  i inne podmioty wskazane w § 2 zobowiązani są do zawarcia umowy z jednostką wywozową w zakresie  odbioru odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.

    

4.      Właściciele nieruchomości  i inne podmioty wskazane w § 2 zobowiązani są do umożliwienia kontroli czystości i porządku na nieruchomości oraz udzielenia informacji związanych z usuwaniem odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych upoważnionym pracownikom Wydziału Ekologii  oraz Straży Miejskiej miasta Wodzisławia Śl. i przedstawienia do wglądu aktualnej umowy z jednostką wywozową na wykonanie usługi  wraz z rachunkami.

 

5.      Właściciele nieruchomości zobowiązani są do usuwania z terenu swojej nieruchomości:

a.      dzikich wysypisk śmieci,

b.      porzuconych wraków pojazdów mechanicznych,

c.      ogłoszeń, plakatów, rysunków - umieszczonych na nieruchomości bez ich zgody.

 

6.      Utrzymanie porządku i czystości na przystankach komunikacji publicznej, terenach wzdłuż linii kolejowych, przejazdach kolejowych  i przejściach dla pieszych, należy do obowiązków jednostek użytkujących tereny w celu świadczenia usług przewozowych.

 

§ 6

 

1.      Obowiązek oczyszczania chodnika ze śniegu i lodu spoczywający na właścicielach  nieruchomości i innych podmiotach określonych w § 2 winien być realizowany przez  uprzątnięcie w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów i podjęcie  działań usuwających śliskość chodnika. Materiał użyty do tych celów należy usunąć  z chodnika niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania.

    

2.      Zanieczyszczenia usuwane z chodników winny być gromadzone w pojemnikach na odpady   komunalne (z zachowaniem postanowień § 19 ust. 1 i 2).

 

3.      Dozwolone jest pozbywanie się błota, śniegu, lodu i  innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości na skraj jezdni, jeżeli chodnik przylega do drogi i nie powoduje to zakłóceń w ruchu pojazdów.

     

4.      Zakazuje się gromadzenia śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń pochodzących z chodnika na jezdni, jeżeli  chodnik nie przylega do drogi publicznej.

 

5.  Właściciele nieruchomości i inne podmioty wskazane w § 2 zobowiązani są do  usuwania sopli lodowych i nawisów śniegu z dachów i gzymsów budynków   niezwłocznie po ich pojawieniu się.

 

§ 7

  

1.      Mycia pojazdów mechanicznych można dokonywać jedynie w miejscach do tego przystosowanych, wyposażonych w urządzenia zabezpieczające wody gruntowe przed zanieczyszczeniem.

 

2.      Naprawy pojazdów mechanicznych powinny być przeprowadzane w warsztatach naprawczych. Dopuszcza się możliwość doraźnych napraw związanych z bieżącą eksploatacją pojazdów  mechanicznych w obrębie nieruchomości, jeżeli działania te nie spowodują uciążliwości dla otoczenia i zanieczyszczenia środowiska.

 

§ 8

 

Obowiązek utrzymania czystości i porządku na terenach niezabudowanych działek ciąży na ich właścicielach.

 

 

§ 9

 

Usuwanie ekskrementów zwierząt domowych (psów, kotów i innych zwierząt) z terenów      nieruchomości i z terenów przeznaczonych do publicznego użytku takich jak: ulice, place, drogi, parkingi, zieleńce – należy do obowiązków właścicieli lub opiekunów zwierząt. Nie dotyczy to osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

 

Rozdział 3

Zasady usuwania odpadów komunalnych i nieczystości płynnych z nieruchomości.

 

§ 10

 

1.      Odpady komunalne powstające na terenie nieruchomości muszą być gromadzone w pojemnikach na odpady komunalne, natomiast nieczystości ciekłe nie odprowadzane do sieci kanalizacyjnej, bądź przydomowej oczyszczalni ścieków – w szczelnych  zbiornikach bezodpływowych.

 

2.      Zabrania się odprowadzania nieczystości ciekłych do rowów otwartych, zbiorników wodnych, kanalizacji deszczowej oraz pompowania ich na ogrody przydomowe, pola, łąki,  itp.

 

3.      Jeżeli na terenie nieruchomości powstają także odpady  inne niż komunalne, to muszą być one gromadzone w sposób wyodrębniony od odpadów komunalnych (np. odpady poremontowe, tj. gruz). Zasady gospodarowania takimi odpadami określają przepisy odrębne - ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.

 

§ 11

 

1.      Pojemniki na odpady komunalne należy ustawiać w miejscach łatwo dostępnych,  zarówno        dla ich użytkowników, jak i dla pracowników jednostki wywozowej, w sposób nie powodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców  nieruchomości lub osób trzecich.

 

2.      Pojemniki powinny być  ustawione w obrębie nieruchomości z zachowaniem  warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich  usytuowanie, na równej, utwardzonej nawierzchni, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsce ustawienia pojemników właściciel nieruchomości jest   obowiązany utrzymywać w czystości.

 

3.      Koszty przygotowania i utrzymania w odpowiednim stanie  miejsca ustawienia pojemników ponosi właściciel nieruchomości.

 

4.      Przepisy ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio do ustawienia na drogach publicznych i przystankach komunikacji zbiorowej koszy na odpady komunalne.

 

§ 12

 

1.      Właściciele nieruchomości i inne podmioty wskazane w § 2 są zobowiązani zapewnić pracownikom jednostki wywozowej dostęp do pojemników w czasie ustalonym w umowie o odbiór odpadów, w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez   narażenia na szkodę ludzi, budynków, bądź pojazdów.

 

2.      Obowiązki określone w ust. 1 dotyczą także dostępu do urządzeń służących do gromadzenia nieczystości ciekłych.

 

§ 13

 

Maksymalne stawki opłat dla jednostki wywozowej za wywóz 1 m3 odpadów komunalnych i 1 m3 nieczystości ciekłych oraz stawki opłat w odniesieniu do odpadów stałych w przypadku ich selektywnej zbiórki w gospodarstwach domowych określa odrębna uchwała.

 

§ 14

 

1.      Stałe odpady komunalne muszą być usuwane z terenu nieruchomości w terminach uzgodnionych z jednostką wywozową z częstotliwością zapewniającą właściwy stan sanitarny oraz uwzględniającą ilość wytwarzanych odpadów, jednak nie rzadziej niż wynika to z normatywnej ilości produkowanych odpadów komunalnych.

 

2.      Zgodnie z „Planem gospodarki odpadami dla miasta Wodzisław Śl.”, ustala się normatywną ilość wytwarzanych odpadów komunalnych:

 

a)   produkowanych przez jednego mieszkańca  w gospodarstwie domowym, w wysokości  0,96 m³/mieszkańca/rok, w związku z czym częstotliwość wywozu odpadów przez jednego mieszkańca kształtuje się następująco, w zależności od wielkości pojemnika:

·        pojemnik     110 l   -   9 razy na rok;

·        pojemnik     240 l   -   4 razy na rok;

·        pojemnik   1100 l   -   1 raz na rok;

 

       b)  produkowanych przez 1 osobę w obiektach infrastrukturalnych, w wysokości 0,4 m³/ osobę /rok.

 

3.      W przypadku zbierania i odbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, normatywna    ilość wytwarzanych odpadów oraz częstotliwość ich wywozu ulega zmniejszeniu o 50%.

     

4.      Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika, ( zwłaszcza wynikający z jego     przepełnienia) lub zanieczyszczenie  powierzchni ziemi i wód gruntowych, nie rzadziej     jednak niż 1 raz w ciągu 6 miesięcy.

 

§ 15

 

Na terenie miasta, w obrębie zabudowy jednorodzinnej prowadzi się selektywną zbiórkę odpadów w workach foliowych odpowiednio oznakowanych:

·        w kolorze zielonym             - metal,                

·        w kolorze białym                 - szkło,

·        w kolorze niebieskim   - papier,

·        w kolorze żółtym                 - plastik.

                                                         

§ 16

 

Jednostka wywozowa odbierająca niesegregowane odpady komunalne jest obowiązana również do odbierania wszystkich selektywnie zbieranych odpadów komunalnych, odpadów wielkogabarytowych , zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów z remontów.

 

§ 17

 

Zarządy ogrodów działkowych zobowiązane są do wyposażenia ogrodów w kontenery na odpady komunalne i systematycznie opróżniane. Przyjmuje się, że na powierzchnię 1 ha terenu musi być przeznaczony 1 pojemnik 110 l.

 

Rozdział 4

Urządzenia przeznaczone do gromadzenia odpadów.

 

§ 18           

 

Właściciele nieruchomości i inne podmioty wskazane w § 2 zapewniają wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych o minimalnej pojemności 110 litrów.

 

1.      Odpady komunalne mogą być gromadzone jedynie w zamkniętych i szczelnych pojemnikach, wyłącznie do tego przeznaczonych.

 

2.      W sytuacjach wyjątkowego krótkotrwałego zwiększenia ilości odpadów komunalnych (np.  okres świąteczny) dozwolone jest gromadzenie ich w szczelnych workach z tworzywa sztucznego (worki foliowe).

 

§ 19

 

1.      Zabrania się gromadzenia w pojemnikach i koszach na odpady komunalne śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.

 

2.      Zabrania się spalania w pojemnikach jakichkolwiek odpadów komunalnych (także suchych odpadów roślinnych).

 

3.      Zakazy określone w ust. 1-2 stosuje się odpowiednio do koszy na odpady, ustawianych na drogach publicznych, przystankach komunikacyjnych oraz innych terenach użytku publicznego.

 

§ 20

 

Na terenach osiedli mieszkaniowych selektywną zbiórkę odpadów należy prowadzić do kontenerowych pojemników oznakowanych następująco:

  • szkło białe                          - pojemnik w kolorze białym,
  • szkło kolorowe                   - pojemnik w kolorze zielonym,
  • plastik                                 - pojemnik ażurowy w kolorze żółtym,
  • makulatura                         - pojemnik w kolorze niebieskim.

                              

§ 21

 

W miejscach publicznych (chodniki, place, parki, przystanki, itp.) odpady stałe winny być gromadzone w koszach ulicznych.

 

  § 22

 

1.      Właściciele nieruchomości i inne podmioty wskazane w § 2 obowiązani są do udokumentowania w formie umowy korzystanie z usług wykonywanych przez jednostkę wywozową, przez okazanie takiej umowy i dowodów płacenia jednostkom kontrolującym, zarówno w odniesieniu do odpadów komunalnych jak i nieczystości ciekłych. Dowody płacenia za powyższe usługi należy przechowywać przez 2 lata.

  

2.      Właściciele nieruchomości i inne podmioty wskazane w § 2 są zobowiązane do udzielenia       jednostce wywozowej informacji niezbędnych do ustalenia treści umowy o usuwanie            odpadów w sposób zgodny z wymaganiami określonymi w niniejszym Regulaminie.

 

3.      Właściciele terenów, na których organizowane są imprezy masowe mają obowiązek wyposażyć obiekt w zwiększoną ilość pojemników na odpady stałe i szalety ruchome. 

 

§ 23

 

1.      W przypadku stwierdzenia nie wywiązywania się przez właścicieli nieruchomości i inne       podmioty wskazane w § 2, z obowiązków wynikających z niniejszego Regulaminu,  Miasto zleci uporządkowanie terenu i wywóz odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych z przedmiotowej nieruchomości odpowiedniej jednostce wywozowej. 

 

2.      Za każdorazowe zrealizowanie usługi cyt. w ust. 1 Miasto Wodzisław Śl. pobiera od właściciela nieruchomości lub innych podmiotów wskazanych w § 2 opłatę w wysokości ustalonej w drodze odrębnej decyzji Prezydenta Miasta z rygorem natychmiastowej wykonalności. 

 

 

Rozdział  5

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe.

 

§ 24

 

1.      Właściciele zwierząt domowych zobowiązani są do:

1)  dbania o to, aby zwierzęta nie  stwarzały zagrożenia bezpieczeństwa i uciążliwości  dla otoczenia;

2)  niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń i odchodów zwierząt oraz padłych zwierząt;

3)  wyprowadzania psa wyłącznie na smyczy i w kagańcu w miejscach publicznych;

4)  dbania o właściwy stan zdrowotny zwierząt, a w szczególności:

     -     zapewnienie zwierzęciu rannemu lub choremu właściwej opieki, w tym lekarskiej,

            -     zapewnienie szczepień profilaktycznych,  

-     zwalczanie zaraźliwych chorób zwierzęcych;

-     zapewnienie odpowiednich warunków bytowania zwierząt, a w szczególności

      właściwego pożywienia, wody, schronienia, ruchu na świeżym powietrzu itp.

5)  przestrzegania warunków zawartych w ogłaszanych przez Miasto informacjach dot. zachorowań zwierząt na choroby zakaźne.

 

2.      Zabrania się w szczególności:

1)   wprowadzania psów do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności,  piaskownic,   

      wydzielonych placów zabaw dla dzieci, kwietników, fontann, na boiska;

2)   pozostawienia psa bez dozoru, jeżeli zwierzę to nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniach zamkniętych  albo należycie ogrodzonych;

3)   szczucie lub doprowadzanie psa przez drażnienie lub straszenie, że staje się on niebezpieczny;

      4)   trzymanie nieoswojonych zwierząt, uprzednio dziko żyjących, jako zwierzęta domowe;  

      5)   porzucania zwierząt, znęcania się, narażania ich na cierpienie i ból;

6)   sprzedaży zwierząt domowych osobom niepełnoletnim;

  7)   przetrzymywanie zwierząt w sposób naruszający przepisy regulaminu domowego.

 

3.       Zwierzę biegające po terenie miasta bez właściciela, zostanie zabrane do punktu opieki dla zwierząt bezdomnych na koszt właściciela, a w przypadku jego braku – na koszt Gminy. Zwierzę nie odebrane z punktu opieki w ciągu 7 dni zostanie przewiezione do schroniska.

 

Rozdział 6

Zasady dotyczące utrzymywania zwierząt gospodarskich .

 

§ 25

 

1.      Obowiązkiem właściciela zwierząt gospodarskich   jest:

1)   niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń i odchodów zwierząt z dróg publicznych;

2)   natychmiastowe zgłaszanie potrzeby usunięcia zwłok zwierząt do zakładów utylizacji;

3)   dbanie o to aby zwierzęta nie powodowały zagrożenia bezpieczeństwa i uciążliwości dla

      otoczenia;

4)   zapobieganie zakaźnym chorobom zwierzęcym oraz ich zwalczanie za pośrednictwem

      specjalistycznych służb sanitarno-weterynaryjnych.

 

2.      Zabrania się chowu  zwierząt gospodarskich i futerkowych w budynkach zbiorowego zamieszkania.

                   

3.      Dopuszcza się chów zwierząt gospodarskich  i futerkowych na terenach zabudowanych budownictwem jednorodzinnym z zachowaniem odpowiednich    przepisów sanitarnych, pod warunkiem, że uciążliwość wynikająca z hodowli nie będzie wykraczać poza granice nieruchomości, a zwierzęta będą zabezpieczone przed jej   opuszczeniem.

 

 

Rozdział  7

Wyznaczanie obszarów obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania

 

§ 26

 

1.      Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji, polegającej na jednoczesnym wyłożeniu (z zachowaniem środków ostrożności ) właściwej trutki spoczywa na  wszystkich właścicielach nieruchomości mieszkalnych, użytkowych, zakładów handlowych, usługowych, sklepów, magazynów, obiektów spożywczych i przetwórni, stanowiących  własność państwową, spółdzielczą lub prywatną.

 

2.      Ustala się, że teren mieszczący się w granicach administracyjnych gminy podlega  dwukrotnej deratyzacji  w ciągu każdego roku, w okresach:

wiosennym,

jesiennym.

                                                     

3.      Szczegółowe zasady przeprowadzania deratyzacji na terenie gminy ustala Prezydent Miasta  Wodzisławia Śląskiego w porozumieniu z Państwowym Terenowym Inspektorem Sanitarnym oraz każdorazowo na wniosek Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego.

 

 

 

Rozdział 8

Sankcje z tytułu naruszenia postanowień regulaminu.

 

§ 27

 

Kto nie wykonuje obowiązków określonych w niniejszym regulaminie podlega karze grzywny – na podstawie art. 10  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

 

Uzasadnienie do projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śl.

 

          Wydział Ekologii przedkłada w załączeniu projekt uchwały Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. w sprawie ustalenia zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śl. oraz projekt nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wodzisławia Śl., stanowiącego załącznik do ww. uchwały.

 

Dotychczas obowiązujący regulamin, uchwalony przez Radę Miejską Wodzisławia Śl. uchwałą Nr XXI/211/04 z dnia 27 maja 2004 r. wymagał znowelizowania w związku z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 175, poz. 1458), obowiązującą od dnia 13 października 2005 r. i wprowadzającą zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.


Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Sebastian Dziuba

Rejestr zmian dokumentu
12.12.2005    Utworzenie dokumentu. (Sebastian Dziuba)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Intrukcja użytkowania biuletynu