Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego
 
kontakt | strona główna
Mapa serwisu
      Rejestr zmian Rejestr spraw
 
 
  Wyszukiwanie zaawansowane        Statystyka odwiedzin: 4270303

  Spis podmiotów
  Rada Miejska / Uchwały Rady Miejskiej /  Rok 2004
Tytuł dokumentu: z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie Miasta Wodzisław Śląski.
Data utworzenia: 10.05.2004
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu: Nr XX/188/04
Typ dokumentu:

 

Uchwała nr XX/188/04
Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego
z dnia 27 kwietnia 2004 roku.

w sprawie: zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie
Miasta Wodzisław Śląski.

           Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i innych aktów prawnych (Dz.U.Nr 62, poz. 718 z późn. zmianami), oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 z późn. zmianami)

Rada Miejska Wodzisławia Śląskiego

uchwala, co następuje:

§ 1

  1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości:
  2. nowo wybudowane budynki i budowle przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności,
  3. nowo nabyte grunty, budynki i budowle przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności,
  4. grunty, budynki i budowle, w przypadku rozpoczęcia wykorzystywania ich
    do prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika, będące w jego posiadaniu, lecz wcześniej niewykorzystywane do prowadzenia działalności,
    pod warunkiem poniesienia nakładów inwestycyjnych związanych
    z uruchomieniem, bądź rozbudową przedsiębiorstwa.
       
   2.  Za nowo wybudowane budynki i budowle uważa się budynki i budowle, których budowa została rozpoczęta po wejściu w życie uchwały.

   3. Za nowo nabyte grunty, budynki i budowle uważa się grunty, budynki i budowle nabyte po wejściu w życie uchwały.

   4. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje na okres jednego roku licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą oraz złożył stosowny wniosek. W przypadku gdy podmiot podejmuje działalność gospodarczą w nowo wybudowanych budynkach lub budowlach zwolnienie przysługuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.

   5.  Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 stanowi pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji.

    6. W przypadku, gdy kwota pomocy dla jednego przedsiębiorcy, łącznie z pomocą uzyskaną przez niego w ciągu 3 ostatnich lat, przekracza 100 tys. euro, bądź przedsiębiorca prowadzi działalność w transporcie pomoc, o której mowa w ust. 1 może być udzielona po spełnieniu następujących warunków:

  1. przedsiębiorca dokona na terenie gminy nowej inwestycji w środki trwałe związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
  2. udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,
  3. działalność gospodarcza związana z nową inwestycją będzie prowadzona co najmniej przez pięć lat od dnia zakończenia inwestycji,
  4. maksymalna intensywność pomocy wynosi:

  • w przypadku małych lub średnich przedsiębiorców, z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu – 65 % kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą,
  • w przypadku pozostałych przedsiębiorców – 50 % kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą.

    7. W przypadku pomocy, o której mowa w ust. 1, przy obliczaniu intensywności pomocy uwzględnia się następujące koszty inwestycji:

  1. koszty inwestycji w środki trwałe, takie jak:

  1. cena nabycia gruntów,
  2. nakłady na budowle i budynki,
  3. nakłady na wyposażenie obiektów w środki trwałe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym w szczególności w:

  • maszyny i urządzenia,
  • narzędzia, przyrządy i aparaturę,
  • wyposażenie techniczne dla prac biurowych,
  • infrastrukturę techniczną.

     2. koszty inwestycji w wartości niematerialne i prawne polegające na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji oraz nieopatentowanego know-how, w wysokości nie większej niż 25% kosztów inwestycji w środki trwałe kwalifikujące się do objęcia pomocą; w przypadku inwestycji w wartości niematerialne i prawne, wartości te powinny być:

a) wykorzystywane wyłącznie przez przedsiębiorcę otrzymującego pomoc regionalną,
b) nabyte od osoby trzeciej na warunkach nieodbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych,
c) własnością przedsiębiorcy przez okres co najmniej 5 lat,
d) powinny podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami.

§ 2

  1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały zrealizują na terenie gminy nowe inwestycje polegające na uruchomieniu działalności gospodarczej, pod warunkiem utworzenia co najmniej 5 nowych miejsc pracy.
  2. Zwolnienie przysługuje na okres:
  3. 1) 1 roku – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 2 miejsca pracy,
    2) 2 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono od 3 do 5 miejsc pracy,
    3) 3 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono od 6 do 10 miejsc pracy,
    4) 4 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono od 11 do 20 miejsc pracy,
    5) 5 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono powyżej 20 miejsc pracy.

  4. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost zatrudnienia w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 6 miesięcy przed dokonaniem inwestycji, przy czym uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy z wyłączeniem zatrudnienia pracowników młodocianych oraz emerytów. Dla uzyskania zwolnienia przedsiębiorca jest zobowiązany do zatrudnienia osób zameldowanych na stałe na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego. W przypadku braku ofert spełniających wymogi zatrudniającego dopuszcza się zatrudnienie osób spoza w/w terenu.
  5. Przez "nową inwestycję" należy rozumieć, związaną z utworzeniem, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, jak również z rozpoczęciem w przedsiębiorstwie działalności obejmującej dokonywanie zasadniczych zmian produkcji, produktu albo procesu produkcyjnego inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, polegającą na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego know-how.

§ 3

Ze zwolnienia, o którym mowa w par. 2 może również skorzystać przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność. Zwolnienie z podatku obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty budynki i budowle, nowo wybudowane budynki, budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.

§ 4

Za uruchomienie nowej działalności gospodarczej nie uważa się:

  1. Przekształcenia dotychczasowej formy prawnej przedsiębiorców.
  2. Połączenia podmiotów gospodarczych działających na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego.
  3. Uruchomienia działalności w nowo nabytych inwestycjach w których bezpośrednio przed nabyciem był prowadzony ten sam rodzaj działalności gospodarczej.
  4. Uruchomienia działalności gospodarczej w nowo nabytych inwestycjach których nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową zbywcy i w której przed nabyciem prowadzono ten sam rodzaj działalności.

§ 5

  1. Zwolnienie, o którym mowa w par. 2 i 3 uchwały stanowi pomoc regionalną na utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.
  2. W przypadku, gdy kwota pomocy dla jednego przedsiębiorcy, łącznie z pomocą uzyskaną przez niego w ciągu 3 ostatnich lat, przekracza 100 tys. euro, bądź przedsiębiorca prowadzi działalność w transporcie pomoc, o której mowa w ust. 1 może być udzielona po spełnieniu następujących warunków:
    1) udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%;
    2) nowo utworzone miejsca pracy będą zachowane przez co najmniej 5 lat od dnia udzielenia pomocy;
    3) maksymalna intensywność pomocy wynosi:
    - w przypadku małych lub średnich przedsiębiorców, z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu – 65% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą,
    - w przypadku pozostałych przedsiębiorców – 50% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą.
  3. W przypadku pomocy, o której mowa w par. 2 i 3 uwzględnia się wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnianych pracowników, na które składają się koszty płacy brutto pracowników powiększone o inne obowiązkowe płatności związane z zatrudnianiem pracowników.
  4. Pomoc regionalna na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycję może być udzielona na miejsca pracy, które będą utworzone nie później niż po upływie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji, z którą są związane.

§ 6

  1. Zwolnienia, o których mowa w par. 1-3 są pomocą publiczną, a jej udzielanie następuje z uwzględnieniem przepisów regulujących pomoc publiczną w prawie wspólnotowym Unii Europejskiej.
  2. Pomoc udzielana na podstawie niniejszej uchwały podlega sumowaniu z inną pomocą na wspieranie tego samego projektu inwestycyjnego lub tworzenie tych samych miejsc pracy i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy.
  3. Uchwała nie przewiduje udzielania pomocy publicznej w rybołóstwie oraz w zakresie produkcji, przetwórstwa i obrotu towarami rolnymi wymienionymi w załączniku nr 1 do Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz. Urz. WE nr L 325, z 24.12.2002, str. 0033-0184, tekst jednolity). Uchwała wyklucza możliwość udzielania pomocy w sektorach uznanych za wrażliwe, tj. w sektorach: motoryzacyjnym, górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, żeglugi morskiej oraz budownictwa okrętowego.
  4. W przypadku dużych projektów inwestycyjnych pomoc udzielana na podstawie niniejszej uchwały, łącznie z inną pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę w związku z tym projektem inwestycyjnym nie może przekroczyć maksymalnej wielkości pomocy ustalonej dla tego projektu. Przez duży projekt inwestycyjny należy rozumieć nową inwestycję, której koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą przekraczają równowartość 50 mln euro, przy czym:

  1. koszty nowej inwestycji są wydatkami na środki trwałe, dokonanymi w okresie trzech lat przez jednego lub więcej przedsiębiorców realizujących tę inwestycję oraz
  2. środki trwałe są powiązane ze sobą fizycznie lub funkcjonalnie i służą realizacji ściśle określonego celu, w szczególności produkcji konkretnego produktu lub różnych produktów, jeżeli są one wytwarzane przy wykorzystaniu tych samych surowców.

    5. W przypadku wsparcia finansowego udzielanego przedsiębiorcy na realizacją dużego projektu inwestycyjnego, maksymalną wielkość pomocy ustala się zgodnie ze wzorem:

    I = R x (50 mln euro + 0,5 x B + 0,34 x C)

    gdzie poszczególne symbole oznaczają:

    I - dopuszczalna wielkość pomocy dla dużego projektu inwestycyjnego,

    R - intensywność pomocy regionalnej określona w zależności od obszaru, na którym ma być zlokalizowana inwestycja,

    B - wielkość kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą powyżej 50 mln euro nieprzekraczająca 100 mln euro

    C - wielkość kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą przekraczającą 100 mln euro.

      6. Pomoc regionalna na wspieranie nowych inwestycji może być udzielana wraz z pomocą regionalną na utworzenie nowych miejsc pracy pod warunkiem, że łącznie intensywność tych pomocy nie przekracza maksymalnej intensywności pomocy regionalnej dla danego obszaru. Dopuszczalną wielkość pomocy o której mowa powyżej określa się jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy dla danego obszaru oraz wyższej kwoty kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, tj. kosztów inwestycji albo dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.

§ 7

  1. Warunkiem skorzystania ze zwolnień, o których mowa w par. 1 i 2 jest przedłożenie przez przedsiębiorcę, w terminie do 2 miesięcy od dnia oddania nowej inwestycji do użytku, dokumentów potwierdzających spełnienie warunków uprawniających do objęcia zwolnieniem.
  2. W czasie korzystania ze zwolnienia podatnik może wnioskować o zmianę okresu zwolnienia określonego w par. 2 ust. 2, przy czym łączny okres zwolnienia nie może przekraczać 5 lat.
  3. W okresie korzystania z zwolnienia podatnik zobowiązany jest do składania:

  1. Zaświadczenia wydanego przez właściwy urząd skarbowy o nie zaleganiu z zapłatą podatków stanowiących dochód Miasta Wodzisławia Śląskiego w terminie do 30.06. oraz 31.01. każdego roku podatkowego,
  2. Zaświadczenia wydanego przez właściwy oddział ZUS o nie zaleganiu z zapłatą składki na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych pracowników w terminie do dnia 30.06. oraz 31.01. każdego roku podatkowego.

§ 8

  1. Na początku każdego roku podatkowego, tj. w terminie do dnia 15 stycznia, podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informacje dotyczące:
    1) wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych,
    2) poziomu zatrudnienia,
    3) kosztów zatrudnienia pracowników,
    4) wielkości oraz przeznaczeniu pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.
  2. W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia, podatnik jest zobowiązany powiadomić pisemnie organ udzielający pomocy w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.
  3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.
  4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.
  5. Podatnik, który wprowadził w błąd organ udzielający pomocy co do spełnienia warunków, uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki korzystał ze zwolnienia.
  6. Podatnicy, o których mowa w ust. 4 i 5 są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami.
  7. W przypadku nie dotrzymania przez przedsiębiorcę któregokolwiek z wymienionych w uchwale warunków zwolnienie nie przysługuje.

§ 9

  1. Zwolnienia o których mowa w niniejszej uchwale nie stosuje się wobec przedsiębiorców:

  1. Prowadzących działalność handlową, zarówno detaliczną, jak i hurtową w budynkach o powierzchni większej niż 500m2, jak również nowo nabyte grunty pod te budynki.
  2. Zalegających z zapłatą zobowiązań wobec budżetu Miasta Wodzisław Śląski.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Wodzisławia Śląskiego.

§ 11

Uchwała obowiązuje do dnia 31 grudnia 2006 roku.

§ 12

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.


Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Sebastian Dziuba

 Rejestr zmian dokumentu
01.03.2005    Edycja dokumentu (Jacek Krauzewicz)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Intrukcja użytkowania biuletynu