§ 1
Przyjąć "Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Wodzisławia Śląskiego.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik do Uchwały Rady Miejskiej nr V/33/03
GMINNY PROGRAM
PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
NA 2003 ROK Szkody, które wynikają z nadużywania napojów alkoholowych
dotyczą wielu dziedzin życia naszego środowiska,
których nie można całkowicie uniknąć, ale można zmniejszyć ich dotkliwość.
Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi, że prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy, których realizację prowadzi się w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalanego corocznie przez Radę Miejską. Podstawowym celem programu jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów, zmniejszenie rozmiaru tych, które aktualnie występują, jako warunek prawidłowego rozwoju i funkcjonowania gminy. Sprawdzone obszary działania z lat ubiegłych wskazują, że należy je kontynuować w latach następnych, szczególnie dotyczące prowadzenia szerokiej działalności edukacyjno-informacyjnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, jak również udzielania pomocy osobom doświadczonym problemem alkoholowym i współuzależnionym w ramach istniejących na terenie miasta specjalistycznych placówek. Rada Miejska Wodzisławia Śląskiego przyjmuje następujące zadania związane z realizacją "gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych": I. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dla dzieci i młodzieży: -
Organizowanie i finansowanie w szkołach programów profilaktycznych, informujących o szkodliwości nadużywania alkoholu, papierosów i środków odurzających.
-
Wspieranie kształcenia poprzez szkolenia różnych grup zawodowych (kuratorów zawodowych, terapeutów, policjantów, Straży Miejskiej), stykających się na co dzień z osobami mającymi problem alkoholowy.
-
Rozpowszechnianie wydawnictw, ulotek, plakatów traktujących o problemach alkoholowych.
-
Edukacja pedagogów i rodziców w zakresie pomagania młodzieży w utrzymywaniu abstynencji.
-
Organizacja spektakli teatralnych, koncertów, traktujących o problemach uzależnień.
-
Rozpowszechnianie informacji o działalności grup terapeutycznych oraz trzeźwościowych w naszym mieście.
-
Propagowanie i wspieranie imprez sportowo-kulturalnych oraz akcji bezalkoholowych promujących zdrowy styl życia.
-
Tworzenie warunków do realizacji alternatywnych form spędzania wolnego czasu poprzez zakup sprzętu do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem zagrożeń patologiami społecznymi oraz uzależnieniami.
-
Organizowanie konkursów edukacyjnych i plastycznych w zakresie profilaktyki uzależnień oraz promujących styl życia bez nałogów.
-
Wspieranie kampanii profilaktyczno-edukacyjnych (nałogi, przemoc wobec dzieci).
-
Diagnoza problemów społecznych (uzależnienia, bezrobocie, agresja, kondycja rodziny, perspektywy przyszłości młodzieży).
-
Wodzisławska Szkoła Wczesnej Profilaktyki (wykłady, seminaria, warsztaty psychoedukacyjne).
-
Targi programów profilaktycznych i psychoedukacyjnych ( promocja zdrowia ).
-
Zobligowanie prowadzących sprzedaż detaliczną alkoholu do umieszczenia w placówkach plakatów informujących o szkodliwości nadmiernego spożycia alkoholu.
II. Zapobieganie negatywnym następstwom nadużywania alkoholu oraz ich usuwanie: -
Podejmowanie czynności zmierzających do objęcia leczeniem osób uzależnionych od alkoholu przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a zwłaszcza: a) prowadzenie rozmów zachęcających do podjęcia leczenia dobrowolnego, b) kierowanie na badania przez biegłego sądowego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia alkoholowego, c) kierowanie do sądu wniosków o wszczęcie postępowania w sprawie zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
-
Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej przez: a) udostępnienie informacji o możliwościach korzystania na terenie miasta z bezpłatnej pomocy psychologicznej w zakładach opieki zdrowotnej, poradniach specjalistycznych oraz punktach konsultacyjnych, b) pomoc terapeutyczna dla dzieci i żon alkoholików.
-
Zastosowanie przy pomocy rodziców i wychowawców nowoczesnych metod profilaktyki alkoholowej skierowanej do młodzieży.
-
Wspomaganie działalności świetlic profilaktyczno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych zagrożonych niedostosowaniem i uzależnieniami.
-
Dofinansowywanie obozów terapeutycznych, sportowych, wycieczek, zimowisk, warsztatów.
-
Wspieranie działalności grup samopomocowych, towarzystw trzeźwościowych, organizacji pozarządowych, klubów sportowych, kościołów, związków wyznaniowych propagujących zdrowy i trzeźwy styl życia.
-
Współpraca z instytucjami i organizacjami zajmującymi się na terenie gminy problematyką alkoholową.
-
Poprawa skuteczności działania Policji i Straży Miejskiej w przypadkach naruszania prawa i porządku publicznego przez osoby w stanie nietrzeźwym oraz osób stosujących przemoc w rodzinie (Niebieskie Karty). Kierowanie osób z takich interwencji do postępowania przed komisją zmierzając do ewentualnego orzeczenia o zastosowaniu wobec nich leczenia odwykowego Zwiększenie dostępności i efektywności usług terapeutycznych i rehabilitacyjnych dla osób uzależnionych i członków ich rodzin(np. Al Anon, Al. Aten, grupy wsparcia, grupy edukacyjne).
-
Współdziałanie z podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz ochronę zdrowia, współuczestniczących w rozwiązywaniu pojawiających się problemów alkoholowych w tym między innymi: doposażenie tych podmiotów w specjalistyczny sprzęt wykorzystywany do zapobiegania i rozwiązywania problemów alkoholowych u mieszkańców miasta.
-
Zwiększenie dostępności i efektywności usług terapeutycznych i rehabilitacyjnych dla osób uzależnionych i członków ich rodzin (np. Al. Anon, Al. Aten, grupy wsparcia, grupy edukacyjne).
-
Ochrona młodzieży poprzez kontrolowanie sprzedaży alkoholu nieletnim poprzez szkolenia osób prowadzących sprzedaż i wyszynk napojów alkoholowych.
-
Zasiłki i pomoc w naturze dla osób i rodzin dotkniętych problemem alkoholowym (MOPS).
-
Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art.13(1) i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego poprzez: 1) składanie wniosków do organów policji o wszczęcie postępowania dowodowego, 2) wniesienie aktu oskarżenia do sądu.
III. Leczenie i rehabilitacja osób uzależnionych: -
Pomoc terapeutyczna dla rodzin (grupy wsparcia).
-
Wspieranie placówek profilaktycznych zajmujących się leczeniem alkoholowym i pomocą psychologiczną dla rodzin.
-
Wspomaganie działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
IV. Ograniczenie dostępności do alkoholu: -
W związku z koniecznością ograniczenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, ustalono liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (limit 115 punktów) i w miejscu sprzedaży (limit 80 punktów) - zgodnie z przedmiotową uchwałą Rady Miejskiej
-
W związku z koniecznością ograniczenia dostępu do alkoholu utrzymać zasady usytuowania na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków sprzedaży tych napojów - zgodnie z przedmiotową uchwałą Rady Miejskiej.
V. Zasady wynagradzania członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: -
Członkom Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przysługuje wynagrodzenie za każdorazowy udział w jej posiedzeniach.
-
Wysokość wynagrodzenia, o którym mowa powyżej określa Prezydent Miasta.
-
Wynagrodzenie za każdorazowy udział w posiedzeniu komisji nie może przekroczyć 15% najniższego wynagrodzenia.
VI. Środkami budżetowymi uzyskanymi z koncesji za sprzedaż napojów alkoholowych dysponują wydziały - jednostki: -
Wydział Promocji - Referat Sportu i Zdrowia, Referat Kultury.
-
Wydział Edukacji - Zespół Świetlic Profilaktyczno-Wychowawczych.
-
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.