Biuletyn Informacji Publicznej
Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego
 
kontakt | strona główna
Mapa serwisu
      Rejestr zmian Rejestr spraw
 
 
  Wyszukiwanie zaawansowane        Statystyka odwiedzin: 4270277

  Spis podmiotów
  Rada Miejska / Sesje Rady Miejskiej / Protokoły z obrad sesji /  Rok 2004
Tytuł dokumentu: Protokół z sesji Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 29 stycznia 2004 roku.
Data utworzenia: 05.03.2004
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu:
Typ dokumentu:

 

Protokół Nr BRM.0051-17/04

z sesji Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego

Z dnia 29 stycznia 2004 roku

 

Całość obrad jest nagrywana na taśmach magnetofonowych, które są przechowywane w Biurze Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. Wykorzystano 4 kasety.

Stan Rady – 23

Obecni – 23

Ad 1.

Otwarcia XVII sesji Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. dokonał jej Przewodniczący Pan Wacław Mandrysz, który na podstawie listy obecności stwierdził prawomocność obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że posiada trzy pisma Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego:

  1. pismo w sprawie podjęcia uchwały o odwołanie Pani Sekretarz Miasta,
  2. pismo w sprawie podjęcie uchwały o powołanie Pana Mariusza Grabca na Zastępcę Kierownika USC w Wodzisławiu Śl.

Prowadzący obrady stwierdził, że z uwagi na zbyt późny termin dostarczenia ww. pism do Biura Rady Miejskiej sprawy nie zostały wniesione do porządku obrad dzisiejszej sesji. O tym, czy projekty uchwał zostaną wprowadzone pod obrady sesji zadecyduje w głosowaniu Rada.

  1. pismo dot. przyjęcia stanowiska w sprawie Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.

Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy są inne wnioski do porządku obrad sesji?

Radna Anna Białek Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zgłosiła wniosek, aby zgodnie z pismem Prezydenta Miasta, wprowadzić do porządku obrad projekt uchwały, którego załącznikiem jest projekt stanowiska dot. sposobu rozpatrzenia przez Kolegium RIO w Katowicach zastrzeżenia Prezydenta Miasta Wodzisławia Śl. Mówiąca podkreśliła, że sprawa jest pilna, ponieważ dotyczy funkcjonowania WORiT.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził głosowanie wniosków dot. porządku obrad. Zapytał radnych, kto jest za tym, aby do porządku obrad trwającej sesji wprowadzić:

  1. projekt uchwały o odwołanie Pani Sekretarz Miasta. Ilość głosów: za – 9, przeciw – 14, wstrzymujących się – 0, a zatem Rada Miejska nie wyraziła zgody na wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad,
  2. projekt uchwały o powołanie Pana Mariusza Grabca na Zastępcę Kierownika USC w Wodzisławiu Śląskim. Ilość głosów: za – 9, przeciw – 14, wstrzymujących się – 0, a zatem Rada Miejska nie wyraziła zgody na wniesienie projektu uchwały do porządku obrad,
  3. projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dot. sposobu rozpatrzenia przez Kolegium RIO w Katowicach zastrzeżenia Prezydenta Miasta Wodzisławia Śl. (dot. Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży). Mówiący poinformował, że Prezydent Miasta złożył zastrzeżenia do decyzji Kolegium RIO, które tych zastrzeżeń nie przyjęło.

Ilość głosów: za – 22, przeciw – 0, wstrzymujących się – 0. W związku z czym Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby projekt uchwały wpisać do porządku obrad w punkcie 5g. Projekt uchwały został radnym rozdany w celu zapoznania się.

Następnie mówiący poinformował, że w trakcie trwania obrad radni mają możliwość zapoznania się z planami pracy Komisji Rady Miejskiej oraz sprawozdaniami z ich pracy.

Rada Miejska jednogłośnie przyjęła do realizacji porządek obrad wraz z poprawką, który stanowi załącznik do protokołu (ilość głosów: za – 22).

Ad 2.

Pan Adam Krzyżak Prezydent Miasta Wodzisławia Śl. złożył informacje:

  1. o podjętych działaniach w okresie między sesjami tj. od 31 grudnia 2003 r. do 21 stycznia 2004 roku, która stanowi załącznik do protokołu,
  2. o interpelacjach radnych, których wykaz stanowi załącznik do protokołu (w okresie sprawozdawczym wpłynęły 3 interpelacje).

Sprawozdawca stwierdził, że na pytania radnych udzieli odpowiedzi w punkcie “Wolne głosy i wnioski”.

Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że otrzymał pismo Rady Rodziców przy SP Nr 4 w Wodzisławiu Śl. (odczytał pismo), w związku z czym zapytał Prezydenta Miasta, dlaczego nie było mowy w sprawozdaniu o likwidacji SP Nr 4?

Radny Czesław Rychlik Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji powiedział, że od rodziców dowiedział się o likwidacji Zespołu Szklno-Przedszkolnego Nr 4, toteż ubolewa, że dowiedział się od rodziców a nie od Prezydenta Miasta. Dokładnie przeczytał informację Prezydenta Miasta o podjętych działaniach. Jeżeli to jest prawdą, to ma pytanie: gdzie i kiedy zapadają decyzje w tak istotnej sprawie? Czy jest decyzja podjęta w tej sprawie, czy jest to jakiś blef? Poprosił o informację w tej sprawie.

W związku z tym, że na Komisji Oświaty nie omawiano tematu dot. zajęć pozalekcyjnych, a jest o tym mowa w sprawozdaniu Prezydenta Miasta, mówiący zapytał, czy liczba godzin zajęć pozalekcyjnych została utrzymana na poziomie roku 2003?

Pan Adam Krzyżak Prezydent Miasta odpowiedział, że to jest tak jak ze wszystkim. Wszyscy wiedzą o pewnych rzeczach zdecydowanie szybciej niż zapadają decyzje. Podkreślił, że wiadomym jest, że jeżeli będziemy chcieli zlikwidować jakąkolwiek placówkę oświatową, to Rada Miejska będzie się wypowiadała w tej kwestii. Jeżeli myślimy o reformie szkolnictwa, to musimy przeprowadzić konsultacje, które w tym przypadku są przewidziane w tym i w następnym tygodniu. Jutro odbędzie się spotkanie z dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjów, we wtorek odbędzie się spotkanie w SP Nr 4. Są to wstępne działania. Jeżeli dojdzie do tego, że zapadnie decyzja o likwidacji jakiejkolwiek szkoły, to oczywistym jest, że zaopiniuje ją Komisji Oświaty, Kuratorium Oświaty i problem stanie na sesji. Podkreślił, że na razie jest mowa o reformie szkolnictwa, a nie o likwidacji konkretnej placówki.

Pan Czesław Żywiołek Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Jedłownik Osiedle powiedział, że mieszkańcy tejże dzielnicy byli kilkakrotnie zaskakiwani plotkami, które później okazały się prawdziwe. Przypomniał sprawę dot. likwidacji biblioteki na terenie dzielnicy Jedłownik Osiedle. Podkreślił, że biblioteka ta została zlikwidowana przez Pana Prezydenta w czasie jego poprzedniej kadencji, wówczas plotka stała się faktem. Sprzedanie przez miasto terenu Energetyce, spowodowało utrudnienia w dojściu do biblioteki. Dlatego wspólnymi środkami Rady Dzielnicy i miasta wykonano nowe dojście do biblioteki. Ta dzielnica doświadczyła kilku przykrych niespodzianek.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z prośbą do radnych o wyrażenie zgody na wystąpienie na sesji Pani Danuty Hajok Przewodniczącej Rady Rodziców przy SP Nr 4 w Wodzisławiu Śl.

Rada Miejska przychyliła się do prośby Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Pani Danuta Hajok Przewodnicząca Rady Rodziców przy SP Nr 4 złożyła oświadczenie, które stanowi załącznik do protokołu. W oświadczeniu zawarto sprzeciw wobec likwidacji SP Nr 4 bez powiadomienia rodziców.

Mówiąca poinformowała, że na zabawie rodzicielskiej w dniu 24 stycznia br. zainteresowani dowiedzieli się od gości o likwidacji szkoły. Dzwonili do radnych, aby uzyskać informacje w tej sprawie, ale nikt nic nie wiedział na ten temat. We wtorek Rada Rodziców przybyła do panów Prezydentów Miasta, prosząc o wyjaśnienie tej sprawy. Wówczas zobaczyli dokładne symulacje likwidacji SP Nr 4. Pani Hajok podkreśliła, że dzielnica Jedłownik Osiedle jest najmniejszą z dzielnic miasta i jeżeli zniknie z tego terenu placówka oświatowa, to pozostaną 4 bary i czarna dziura. W tej chwili każdy może przyjść do tej szkoły: “działkowcy”, młodzież, korzystająca z sali gimnastycznej. Rodzice swoją pracą bardzo pomagają tej szkole. W ubiegłym roku staraniem rodziców więcej środków pozyskano na remont szkoły niż otrzymano z budżetu miasta. Zapewniła, że rodzice mogą dalej to robić, więc poprosiła, aby pozwolono im pracować. Mówiąca zwróciła się z prośbą do radnych, aby nie zamykali czegoś, co utrzymuje przy życiu okolicznych mieszkańców.

Pani Anna Białek zapytała Panią D. Hajok, czy dobrze zrozumiała z jej wypowiedzi, iż Panowie Prezydenci przekazali jej dokładne plany likwidacji szkoły?

Pani Danuta Hajok stwierdziła, że takie było jej osobiste odczucie, bo zobaczyła symulacje, do których szkół pójdą dzieci z SP Nr 4 i że budynek zostanie sprzedany.

Pani Anna Białek stwierdziła, że to oznacza, iż nie jest to plotka, bo rodzicie usłyszeli od Prezydenta o zamiarze likwidacji szkoły.

Pan Prezydent Miasta wyjaśnił, że jeżeli ktoś się do czegoś przygotowuje, to jest robiona symulacja. Jest zrobiona symulacja reformy w oświacie, w której uwzględniono na cztery wytypowane szkoły. Jeżeli ktoś uważa, że na tym etapie Prezydent Miasta powinien informować Radę o zamiarze reformy w 4 szkołach, a potem typuje którąś z placówek, to stwierdził, że jest to przekłamanie. Podkreślił, że jest przygotowany do reformy w oświacie, bo jeżeli poinformowałby radnych o zamiarze likwidacji szkoły, to spodziewałby się pytań, czy zrobił symulacje. Pan Prezydent podkreślił, że na razie żadna decyzja nie zapadła i po to jest jutro spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych, aby zapoznać się z ich propozycjami na ten temat.

Pan Jan Zemło Zastępca Prezydenta Miasta odniósł się do wypowiedzi Pana Czesława Żywiołka dot. likwidacji biblioteki na Jedłowniku Osiedlu. Stwierdził, że biblioteka została przeniesiona ze szkoły do większego pomieszczenia w budynku przy ul. Kokoszyckiej 180, oddalonego o 400 m. Wspólnie uczestniczyli w jej otwarciu. Wszyscy pracownicy biblioteki wyrażali zadowolenie, że mogą korzystać z większego pomieszczenia.

Pan Prezydent J. Zemło stwierdził, że Pani D. Hajok była na spotkaniu, podczas którego powiedziano, że będzie spotkanie z wszystkimi dyrektorami szkół, przedstawicielami edukacji, na którym będzie analizowana sytuacja finansów w oświacie i jaka jest kondycja danej szkoły. Zapytał Panią D. Hajok, czy właśnie tak było, jak powiedział? Podkreślił, że nie od Prezydenta Miasta wyszła sprawa likwidacji SP Nr 4, tylko na zebraniu z mieszkańcami dzielnicy zapytano Prezydenta Miasta, czy szkoła jest zagrożona. Odpowiedział twierdząco. Symulacje wymagają dokładnej analizy. Są konieczne pełne wyliczenia, zapoznanie się z sytuacją finansową w oświacie a dopiero później będą podejmowane decyzje.

Pan Czesław Żywiołek stwierdził, że Pan Prezydent Zemło powiedział o przywróceniu biblioteki, ale nie o tym, że jej likwidacja była decyzją ówczesnych władz. Otwarcie nastąpiło po protestach mieszkańców.

Pani Danuta Hajok wyraziła przekonanie, że Pan Prezydent nie zarzucił jej kłamstwa. Przyznała, że Prezydent Miasta mówił o trudnej sytuacji szkolnictwa i że SP Nr 4 jak i inne szkoły są zagrożone. Rodzice zapytali, jak to będzie z naborem do I klasy i z pracą i uzyskali odpowiedź, że mają robić swoje, a Prezydenci im pomogą.

Radna Anna Białek stwierdziła, że co innego wynika z wypowiedzi Panów Prezydentów a co innego z wypowiedzi Pani Hajok, więc wyraziła wątpliwości. Skąd wynika brak wątpliwości rodziców, że nie chodzi o zamiar, plan czy symulację likwidacji szkoły?

Pani Danuta Hajok stwierdziła, że rodzice przedstawiali swoje argumenty a panowie Prezydenci swoje. Rodzice zaproponowali, żeby coś zrobić z innymi szkołami, gdzie nie byłoby to aż tak niekorzystne społeczne jak stałoby się w przypadku likwidacji SP Nr 4 i wtedy usłyszeli od Prezydentów, że SP Nr 28 nie zostanie sprzedana, a na budynek SP Nr 4 jest kupiec.

Radna A. Białek stwierdziła, że problem jest bardzo ważny i szkoda, że Rada jest nim zaskakiwana. Jest członkiem prezydium Rady, od lat zajmuje się sprawami oświaty, stałym członkiem Komisji Oświaty, która nigdy dotąd nie zajmowała się tym tematem. Poprosiła Panią Hajok, aby to stwierdzenie przekazała innym rodzicom. Wyjaśniła procedurę postępowania w takim przypadku: najpierw są konsultacje, projekty, opinie komisji i uchwała Rady Miejskiej. Tymczasem tutaj jest mowa o decyzjach Prezydenta Miasta.

Na koniec swojej wypowiedzi mówiąca złożyła wniosek, aby Komisja Oświaty zajęła się tym tematem na następnym posiedzeniu, aby na najbliższej sesji można było przedstawić jej opinię w tej sprawie.

Radny Marian Drosio powiedział, że zrozumiałe jest, iż Prezydent nie wnosi niczego na Komisje czy sesję, bo tak jak powiedziała Pani radna A. Białek. jest określona procedura. Najpierw musi być spotkanie z rodzicami, których opinię dołącza się do dokumentacji przesyłanej do Kuratorium Oświaty, na podstawie której Kurator Oświaty wydaje decyzję. Potem można sprawę rozpatrywać na Komisjach i wnieść uchwałę na sesję. W związku z powyższym mówiący stwierdził, że działania Prezydenta Miasta są zgodne z procedurą.

Pan Jan Serwotka Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że procedura zaczyna się znacznie wcześniej. Najpierw trzeba przygotować dokumenty, wyliczenia, zrobić analizy, wykonać symulacje. Nikt nikogo nie zaskakuje i jeżeli Pani Przewodnicząca A. Białek twierdzi, że Prezydent Miasta podjął decyzję, to stwierdza, że decyzje podejmuje Rada Miejska. Podkreślił, że nikt nie podjął decyzji. Takie analizy są prowadzone od wielu miesięcy, na pewno są przemyślane i głęboko analizowane. Aktualna dyskusja jest na temat, czy Prezydent Miasta mógł cokolwiek przygotowywać, symulować w jakichkolwiek działach w roku 2004 i w latach następnych? Osobiście uważa, że te działania są jak najbardziej prawidłowe. Natomiast decyzja należy do Rady.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że nie widzi żadnych sprzeciwów do wniosku Pani radnej A. Białek, więc uważa, że został on przyjęty przez aklamację. W związku z powyższym Komisja Oświaty zajmie się tematem dot. likwidacji SP Nr 4 zaś po wypracowaniu stanowiska przez Komisję problemem zajmie się Rada.

Radny Mirosław Kochan – Punkt 9 informacji o działaniach Prezydenta Miasta – zapytał, co będzie na terenie przy ul. 26 Marca o pow. 1,5 ha, który sprzedano w trybie bezprzetargowym?

Pan Jan Zemło Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedział, że teren ten, którego całkowita powierzchnia wynosi 2,5 ha był dużo wcześniej przeznaczony do sprzedaży. Odbyły się 3 przetargi i nie znaleziono kontrahenta. Teraz znalazły się firmy, które wyraziły zgodę na zakup tego terenu. Jedna z firm zaproponowała za 1 m2 gruntu 130 zł i ta oferta cenowa została przyjęta, natomiast nie przyjęto warunków, które oferowała ta firma. Od kilku lat teren ten jest przeznaczony pod usługi.

Radny Mirosław Kochan zapytał, czy wiadomo, jaka firma będzie tam działać ?

Pan Prezydent Jan Zemło odpowiedział, że kupujący tereny są pośrednikami i sprzedają je dalej. Przymierzała się do kupna firma Tesco, Kaufland i inne, chcący wybudować pawilony do 2 tys. powierzchni sprzedażnej.

Radny Roman Szamatowicz zapytał, czy to oznacza, że miasto nie będzie miało wpływu na to, co tam konkretnie powstanie oraz na powierzchnię tego obiektu?

Pan Jan Zemło Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że obecny plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na wybudowanie tam pawilonu o powierzchni powyżej 2 tys. m2, ale jest przygotowywana propozycja zmiany tego planu w tym zakresie. Zgodnie z prawem, kiedy przygotowywano wcześniejsze przetargi odbyły się konsultacje, to teraz również odbędą się konsultacje, które są przewidziane prawem. Rozmowy były przeprowadzone z Cechem Rzemiosł Różnych, z Rzecznikiem Konsumentów i Panem Romanem Juzkiem jako osobą reprezentującą handlowców. Podkreślił, że obecne działania są kontynuacją działań ówczesnego Zarządu Miasta, który przygotowywał ten teren do sprzedaży. Oprócz terenu przy ul. 26 Marca będą jeszcze przeznaczone do sprzedaży tereny przy ul.: Witosa, ul. Radlińskiej, ul. Pszowskiej, ul. Łużyckiej (po zmianie w planie zagospodarowania przestrzennego), ul. Grodzisko jako tereny mieszkaniowe. Szczegółową informację może przedstawić w punkcie Wolne głosy i wnioski.

Radna Teresa Nagrodzka zapytała, o jaką nieruchomość chodzi w p. 15 “Informacji Prezydenta Miasta” ?

Pan Prezydent J. Zemło odpowiedział, że chodzi o pierwszą część bloku przy ul. Jana, który w części stoi na gruncie prywatnym.

Radny Roman Szamatowicz zapytał, czy w związku ze sprzedażą danego terenu firmie “developerskiej” nie pozbawiamy się możliwości ingerowania w to, co z nią będzie dalej. Czy to oznacza, że po sprzedaży nieruchomości innej firmie, miasto nie będzie miało wpływu?

Pan Prezydent Jan Zemło odpowiedział, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, miasto nie będzie miało wpływu.

Ad 3.

Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Ireneusza Serwotki.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że radnego Ireneusza Serwotki nie ma na sali obrad.

Następnie prowadzący obrady przedstawił pismo Wojewody Śląskiego z dnia 31 grudnia 2003 r. wezwanie Rady Miejskiej do podjęcia w terminie 30 dni uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Ireneusza Serwotki. Stwierdził, że temat był omawiany na Komisji Prawa, Porządku Publicznego a także, że pismo było odczytane na Komisji Rewizyjnej.

(Kas. I, str. 2)

Radny Stanisław Stachoń powiedział, że podtrzymuje swoją wypowiedź na sesji w dniu 30 października 2003 roku. Stwierdził, że było wiele niejasności wokół artykułu 24 f ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku. Teraz jest jeszcze więcej wątpliwości, ponieważ ten artykuł jednostronnie ocenia sytuację, nie uwzględniając okoliczności i jednostkowej sytuacji. Pan radny I. Serwotka nie prowadzi działalności gospodarczej jako osoba. Oprócz tego jako prezes MKS “Odra” nie pobiera żadnych poborów. Artykuł 24 f jest artykułem niekonstytucyjnym, narusza w wieli przypadkach ustawę zasadniczą. Dlatego też NSA nie podjął się osądzenia tej sprawy i wydania decyzji w tej kwestii, przekazując tę sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził, że w dalszym ciągu jest wiele niespójności i nieścisłości, w związku z czym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji również prowadzi w tym zakresie pewne prace. Uważa, że każdą sprawę należy traktować jednostkowo. Podkreślił, że aby nie wyrządzać krzywdy Panu radnemu oraz jego wyborcom, będzie głosował przeciwko wygaśnięciu mandatu radnego I. Serwotki.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił wniosek Komisji Prawa, Porządku Publicznego, Gospodarowania Mieniem i Inwentaryzacji w sprawie pisma Wojewody Śląskiego.

Radna Zofia Wistuba stwierdziła, że procedura, uruchomiona przez Pana Wojewodę Śląskiego dot. wygaśnięcia mandatu radnego I. Serwotki jest przykładem na to, że Pan Wojewoda dzieli radnych na równych i równiejszych wobec prawa, stosując prawo wybiórczo wobec poszczególnych radnych. W związku z czym Komisja Prawa, Porządku Publicznego zajęła stanowisko w sprawie, które przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej. Z uwagi na niewyjaśnienie wątpliwości w tej sprawie Komisja nie mogła inaczej postąpić.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że posiada pismo Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl., będącego odpowiedzią na wniosek MKS “Odra” Wodzisław Śl., w którym Urząd Skarbowy jednoznacznie stwierdził, że MKS “Odra” nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy prawo o działalności gospodarczej.

Dodał także, że zgodnie z paragrafem 8 Statutu celem klubu jest propagowanie i organizowanie kultury fizycznej swoim członkom i mieszkańcom miasta dla uzyskania środków na działalność statutową klub prowadzi działalność gospodarczą i korzysta ze zwolnienia z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, w myśl których dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie kultury i sportu w części przeznaczonej na te cele, podlegają zwolnieniu podmiotowemu.

Stwierdził, że jeżeli dwa państwowe urzędy mają dwa różne stanowiska, to dlaczego radni mają rozstrzygać między tymi urzędami, kto ma rację?

Radny Janusz Wyleżych przyznał rację Przewodniczącemu Rady Miejskiej. Często się zdarza, że spory między organami władzy rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny. Zapytał Panią Z. Wistuba w związku z jej wypowiedzią, czy Pani miała na myśli radnych z Wodzisławia Śl., kiedy powiedziała, że Pan Wojewoda traktuje radnych wybiórczo?

Radna Zofia Wistuba odpowiedziała, że zna przypadki, w których Pan Wojewoda powinien uruchomić procedurę wygaśnięcia mandatu radnego.

Radny J. Wyleżych stwierdził, że nie uzyskał odpowiedzi na swoje pytanie.

Innych głosów w dyskusji nie było, więc Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały, który ma być przegłosowany. Na sali obrad nie było Pana radnego I. Serwotki.

Przystąpiono do głosowania.

Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, kto jest za podjęciem uchwały w sprawie jak przestawił? Ilość głosów: za – 0, przeciw – 13, wstrzymujących się – 9, a zatem Rada Miejska nie podjęła uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Ireneusza Serwotki.

Ad 4.

Podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta Wodzisławia Śl. na 2004 rok.

  1. Odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami i informację o stanie mienia komunalnego. Referował Pan Tadeusz Bednorz Skarbnik Miasta.

Referujący poinformował, że:

  • do projektu uchwały, który przesłano do RIO oraz przekazano Radzie Miejskiej w grudniu 2003 roku przedstawił na Komisjach autopoprawki do tego projektu, na skutek których dochody wzrosły o 1.839.418 zł, przychody w pozycji wolne środki o kwotę 4.771.334 zł, wydatki wzrosły o 6.610.752 zł. Omówił szczegółowo te autopoprawki a później budżet miasta w pozycjach: dochody wyniósłby 71.347.450 zł, wydatki – 82.735.854 zł, niedobór w wysokości 11.388.404 zł planuje się pokryć z przychodów w kwocie 17.420.669 zł a rozchody planuje się w wysokości 6.032.265 zł.

Obrady poprowadziła Pani Anna Białek Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

W związku z tym, że tak małe jest zainteresowanie projektem budżetu radny Jan Grabowiecki Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej złożył wniosek formalny, aby dyskusję przesunąć na bardziej dogodny termin lub ogłosić przerwę w obradach.

Prowadząca obrady ogłosiła 10-minutową przerwę w obradach sesji.

Po przerwie obrady poprowadził Pan Wacław Mandrysz.

  1. Pani Teresa Nagrodzka Przewodnicząca Komisji Budżetu przedstawiła opinię Komisji Budżetu wraz z wnioskami do projektu budżetu miasta, podjętą na posiedzeniu w dniu 22 stycznia 2004 roku w obecności wszystkich przewodniczących komisji.
  2. Skarbnik Miasta odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach do projektu budżetu miasta. Kolegium RIO wydało opinię pozytywną do ww. projektu.
  3. Skarbnik Miasta odczytał stanowisko Prezydenta Miasta Wodzisławia Śl. w sprawie opinii Komisji Budżetu oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, które stanowi załącznik do protokołu.

Stanowisko Prezydenta Miasta do wniosków:

  1. Wniosek dot. zwiększenia dotacji dla Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży został uznany za nieuzasadny,
  2. Wniosek dot. zwiększenia dochodów z tytułu opłat za koncesje alkoholowe został uznany za niezasadny,
  3. Pan Prezydent przychylił się do wniosku o zwiększenie wydatków na Potok Górnoradliński o 163.570 zł z wolnych środków a nie ze źródeł, które podała Komisja Budżetu.

  1. Dyskusja nad wnioskami do projektu budżetu.

Radny Czesław Rychlik zapytał:

  1. Jakie środki zabezpieczono na remonty szkół i przedszkoli?
  2. Jakie są braki w pozycji “płace” i “świadczenia socjalne nauczycieli emerytów”?
  3. W jakim procencie mogą dyrektorzy szkół wykorzystywać dochody z najmu swoich pomieszczeń?

Skarbnik Miasta odpowiedział, że:

  1. Po uchwaleniu budżetu, na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta, jest opracowywany układ wykonawczy, który w rozdziałach klasyfikuje wydatki ze szczegółowością do paragrafów, czyli m.in. na remonty. W związku z czym z uchwały budżetowej nie wynika, jakie środki są przeznaczone na remonty.

Radny Czesław Rychlik stwierdził, że na pewno są pewne wyliczenia dot. remontów, więc chciałby je poznać przed przyjęciem budżetu.

Pan Prezydent Jan Serwotka odpowiedział, że propozycje Prezydenta Miasta w zakresie Działu 801 przedstawiają się następująco:

  1. Szkoły podstawowe: naprawy awaryjne 100 tys. + 200 tys. zł – planowane remonty,
  2. Przedszkola: 50 tys. zł + 100 tys. zł,
  3. Gimnazja: 20 tys. zł + 50 tys. zł.

Podał podobne wyliczenia dot. roku 2003: gimnazja: 14,5 tys. zł + 19 tys. zł, szkoły podstawowe: 38 tys. zł + 75 tys. zł, przedszkola: 48 tys. zł + 20.997 zł. Podkreślił, że każde środki dla szkół byłyby przyjęte i potrzebne.

Radny Czesław Rychlik stwierdził, że dyrektorzy szkół wyrazili obawy, że nie wrócą w 100% środki, o które zabiegają szkoły.

Pan Prezydent Jan Serwotka stwierdził, że przeanalizował sprawę środków z działalności własnej szkoły na podstawie szkół średnich i szkół gminnych. Zapewnił, że z wypracowanych przez szkołę środków, składanych na koncie specjalnym, od 80 do 90% wraca do danej szkoły.

Odnośnie drugiego pytania radnego Cz. Rychlika, dot. braków na płace w oświacie i funduszu świadczeń socjalnych nauczycieli emerytów, Pan Prezydent odpowiedział, że wyliczono, iż w I kwartale 2004 r. brak wyniesie 200 tys. zł.

Podkreślił, że bardzo trudne jest dokładne zaplanowanie budżetu oświaty na cały rok, dlatego, że nauczyciele mają obowiązek informowania o przejściach na emerytury czy przeniesieniach dopiero w maju. Jednocześnie mówiący podkreślił, że widać, iż budżet oświaty ciągle zwiększa się.

Radny Jan Grabowiecki stwierdził, że rok, który minął, ustabilizował funkcjonowanie władzy w mieście i coraz wyraźniej, szczególnie w mediach, pojawia się taki obraz: mamy dobrego Prezydenta, ale niemrawą Radę, która Pana Prezydenta krępuje, wymusza, utrudnia, nie nadąża za jego inicjatywami. Ilustracją tego stanu rzeczy są liczne wypowiedzi Pana Prezydenta, że on tylko realizuje budżet, który mu Rada narzuciła, a Pan Prezydent w tej sytuacji niewiele może. W związku z czym, zapytał Pana Prezydenta Miasta, czy bierze osobistą odpowiedzialność za projekt budżetu, który jest dzisiaj omawiany i czy jest gotów publicznie to oświadczyć, ponieważ dalsze wnioski mówiącego są uzależnione od stanowiska Pana Prezydenta w tej sprawie?

Prezydent Miasta odpowiedział, że budżet jest budżetem przygotowywanym przez Prezydenta Miasta, ale uchwalanym przez Radę Miejską.

Pan Jan Grabowiecki zapytał, czy ma rozumieć, że Pan Prezydent bierze odpowiedzialność za realizację i za kształt budżetu?

Prezydent Miasta podkreślił, że gdyby przyjrzeć się kształtowaniu budżetu, kto ten budżet przygotowuje i kto go uchwala, to każdy wie, za co jest odpowiedzialny.

Pan Jan Grabowiecki zapytał, czy to oznacza, że pan Prezydent nie bierze pełnej odpowiedzialności za realizację budżetu?

Prezydent Miasta podkreślił, że bierze odpowiedzialność za budżet, który jest przygotowywany, w tych warunkach, w których się obecnie znajdujemy.

Pan J. Grabowiecki zapytał, czy to oznacza, że Pan Prezydent Miasta bierze odpowiedzialność za budżet, który w obecnym kształcie jest przedłożony Radzie?

Prezydent Miasta odpowiedział twierdząco na pytanie Pana radnego J. Grabowieckiego.

Pan radny Jan Grabowiecki podziękował Panu Prezydentowi za wyraziste potwierdzenie odpowiedzialności za omawiany budżet, wyrażając nadzieję i przekonanie, że nie będziemy dowiadywać się w przyszłości, że ten budżet został narzucony Prezydentowi Miasta przez Radę Miejską, a szczególnie przez tą jej część, która postrzega Prezydenta Miasta jako sobie nieprzychylnego. Życzył Prezydentowi Miasta zrealizowania tego budżetu.

Mówiący zwrócił uwagę zebranych na niektóre zagadnienia tego budżetu, gdyż budzą jego poważny niepokój.

Należałoby postawić pytanie, co jest najważniejsze w każdym budżecie, a w odpowiedzi powinno paść, że jest to realizacja dochodów i wydatków. Po stronie dochodów jest kwota 71,347 mln zł, a po stronie wydatków – 82,735 zł, per saldo niedobór wynosi 11,388 mln zł. O ile można zrozumieć zaciągnięcie kredytów, w części korzystnych, z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW, to z pewnością zaciąganie kredytów komercyjnych na utrzymanie urzędu, wydaje się być dalece niezrozumiałe. Historia ostatnich lat oraz osobiste doświadczenia mówiącego jako obywatela tego miasta, uczą do czego prowadzi życie na kredyt. Zwrócił uwagę, że społeczeństwo naszego miasta domaga się racjonalnych wydatków publicznych i wyeliminowania wydatków konsumpcyjnych, gdyż kojarzy się to z marnotrawstwem pieniędzy podatników. Jak w tym kontekście ocenić zwiększenie o 300 tys. zł wydatków na administrację publiczną? Planowanie tak wysokich wydatków w omawianym budżecie jest nieuzasadnione. Zdaniem Pana radnego osiągnięcie tak zaplanowanych dochodów jest nierealne, a budżet po tej stronie oparty jest na wadliwych przesłankach. Przykładem niech będzie dział 700 Gospodarka mieszkaniowa, sprzedaż terenów i garaży, w którym zaplanowano dochody w wysokości 7,2 mln zł. Dla porównania plan po zmianach na 2003 rok zakładał dochody z tego tytułu 1,947 mln zł, a wykonano zaledwie 505.270 zł, co stanowi 26% planowanych dochodów. Natomiast założenia na rok 2004 w dziale 700 zakładają wzrost w tym sektorze w stosunku do planu w 2003 r. o 272%, a w stosunku do wykonania za rok 2003 – o 1333%. Czy jest to brak realizmu, czy fantazja? Nawet przy założeniu, że część tych terenów uda się sprzedać, to należy zapytać, po co się tak spieszyć ze sprzedażą ? Czy na nowe zakłady produkcyjne, które utworzą nowe miejsca pracy i przyniosą zwiększenie dochodów do budżetu miasta, czy pod nowe supermarkety? Na wspomaganie przedsiębiorczości i na wyjście naprzeciw nowym inwestycjom w tym budżecie nie przewidziano ani złotówki. Wydaje się więc, że po sprzedaży terenów i działek powstaną kolejne hipermarkety jak do tej pory miało to miejsce w naszym mieście. Jeśli tak, to oznacza, że w tym roku powstaną nowe hipermarkety przy ulicach: Witosa, 26 Marca, u zbiegu ulic Bogumińskiej i Kopernika, Radlińskiej i Matuszczyka. W dzisiejszym sprawozdaniu z prac Prezydenta Miasta jest zapis, iż jest zgoda na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. 26 Marca, w taki sposób, aby mógł tam powstać supermarket o powierzchni powyżej 2 tys. m2. Zapytał Pana Prezydenta, czy chce zniszczyć resztki dobrego, rodzimego handlu i wyrzucić na bruk tych, którzy z wielkim trudem otrzymują własne rodziny? Całe szczęście, że zgodę na powstanie dużych supermarketów musi dać Rada Miejska i środowiska kupieckie. Czy dla podreperowania budżetu należy wszystko sprzedać, nie dbając na jaki cel? Budowa kolejnych hipermarketów nie jest marzeniem mieszkańców o kierunkach rozwoju miasta. Mówiący podkreślił, że ma świadomość po wypowiedzi Pana Prezydenta, że pełna odpowiedzialność za podobne pomysły spada na Prezydenta Miasta. Wyjaśnienia wymaga również kwestia podejścia do największej inwestycji w mieście “oczyszczalni Karkoszka”. Mówiący podsumował wydatki poniesione na oczyszczalnię w 2003 roku: 22,703 mln zł – planowane wydatki, wydatkowano – 18,245 mln zł, a środki, które wpłynęły do budżetu miasta na ten cel, to: pożyczka z WFOŚiGW – 9,4 mln zł, pożyczka z NFOŚiGW – 9,9 mln zł, środki z PWiK – 2 mln zł, to oznacza, że wpłynęło do budżetu 21,439 mln zł, a wydatkowano tylko – 18,245 mln zł. Z przedstawionych wyliczeń wynika, że z budżetu miasta w 2003 roku nie wydatkowano ani jednej złotówki na budowę oczyszczalni, wręcz przeciwnie, pożyczka na oczyszczalnię zasila budżet miasta. Co to ma wspólnego z budżetem miasta na 2004 rok? A mianowicie, jeżeli do tej pory nie wydano zaplanowanych środków własnych na oczyszczalnię, to w 2004 r. i w latach następnych trzeba będzie wnieść własnych środków jeszcze więcej i może dojść do takiej sytuacji, że w jednym roku budżetowym trzeba będzie wydać z budżetu miasta na to zadanie ok. 8 mln zł. Zapytał, czy wówczas budżet miasta to wytrzyma? Przy okazji należy zdementować publikowaną informację, że budowa oczyszczalni ścieków pochłania miejskie pieniądze, bo jest to nieprawdą. Stwierdził, że taka polityka grozi katastrofą w następnych latach budżetowych. Wyjaśnienia wymaga fakt finansowania zakupu terenów po LOK przy ul. Basenowej. Zapytał, skąd znajdą się środki w budżecie na ten cel? Planowanie budżetu nie może ograniczać się do jednego roku, lecz musi on uwzględniać rozwój miasta w latach następnych. Wykonanie budżetu za rok 2003 i projekt budżetu na rok 2004 zakładają, że główny ciężar finansowania oczyszczalni środkami z budżetu miasta jest spychany na lata następne. Jego zdaniem ograniczanie kosztów działalności gminy już dzisiaj jest konieczne. Stwierdził, że niejednokrotnie na tej sali apelował o zmianę podejścia do tworzenia budżetu, zracjonalizowanie wydatków w celu zmniejszenia kosztów funkcjonowania gminy, co pozwoli na przeznaczenie większej ilości środków na potrzeby i rozwój miasta. Przedstawiony budżet nie zapewnia miastu rozwoju, przyciągania inwestycji, nowych miejsc pracy, poprawy warunków życia, zapewnienia odpowiednich środków na oświatę, kulturę i sport. Brak dostatecznych środków na drogownictwo i gospodarkę komunalną, a co najważniejsze, może spowodować, że miasto nie skorzysta ze środków unijnych. Zapewnienie Prezydenta Miasta, że bierze odpowiedzialność za kierunki działań nakreślonych w tym budżecie i jego realizację, sprawia, że Pan radny wstrzymuje się z oceną oraz głosowaniem.

(Kas. II, str. 1)

Pan Prezydent Jan Zemło stwierdził, że trudno mu będzie odnieść się do wszystkich kwestii poruszonych w wystąpieniu Pana Przewodniczącego J. Grabowieckiego, więc odniesie się do kilku z nich:

  • Ograniczenie kosztów działalności gminy jest bardzo konieczne. W ubiegłym roku dwukrotnie poruszano sprawę reorganizacji w Służbach Komunalnych Miasta,
  • Przedmówca stwierdził, że władze miasta chcą wszystko sprzedać, co jest w mieście a za chwilę powiedział, że zakup terenów przy ul. Basenowej budzi wątpliwości. Stwierdził, że jest wiele sprzeczności w wypowiedzi przedmówcy, na które odpowie po przeanalizowaniu. Pan Prezydent stwierdził, że dochody z tyt. sprzedaży działek w 2002 roku zostały wykonane na poziomie 20%, tj. na kwotę 274 tys. zł, w roku 2003 – 26% na kwotę 505 tys. zł. Planowane dochody z tego tytułu na rok 2004 wynoszą 7,2 mln zł. Podkreślił, że te kwoty nie wzięły się z niczego, bo te tereny, w poprzednich latach, przygotowywał Zarząd Miasta do sprzedaży. Przygotowuje się zmiany zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego dotyczące terenów w celu ich sprzedaży, tj.: ul. Marklowicka, Witosa, Pszowskiej, Radlińskiej.

  • Odniósł się do wypowiedzi Pana J. Grabowieckiego, który stwierdził, że w roku ubiegłym prawie nic nie wydatkowano z budżetu miasta na oczyszczalnię Karkoszka. Mówiący stwierdził, że w planie było 1,2 mln zł, a wydatkowano 1.126.496,- zł. Harmonogramy dot. wydatkowania środków na oczyszczalnię Karkoszka były przedstawiane na Komisjach oraz gminom uczestniczącym w inwestycji. O tym, że Karkoszka będzie zadaniem trudnym wiedzieli wszyscy, poprzedni Zarząd Miasta i obecna Rada i Prezydenci. To zadanie trzeba było realizować, bo do dzisiaj ciąży na mieście groźba kary za zrzut nieoczyszczonych ścieków w wysokości 2 mln zł rocznie.

Radny Janusz Majda zapytał:

  1. Co to jest za pozycja “zakupy dla SKM” za kwotę 300 tys. zł?
  2. O jakich świetlicach jest mowa w projekcie?
  3. Czy prowadzona jest akcja, mająca na celu zachęcić do kupna terenów miejskich, aby wykonać zaplanowane dochody z tytułu sprzedaży mienia komunalnego?

Pan Prezydent Jan Zemło odpowiedział:

  1. Zakupy dla SKM – temat będzie omawiany przy projekcie uchwały dot. zadań inwestycyjnych na 2004 rok. Po pierwszej Komisji, na której projekt uchwały był przedstawiony, wpłynęła informacja SKM o zapotrzebowaniu na kwotę 600 tys. zł, która została ograniczona do 300 tys. zł. Ta kwota została rozpisana przez SKM, o czym informowała Pani Naczelnik J. Szymecka-Pysz.
  2. Zainteresowanie inwestorów terenami miejskimi – zainteresowanie kupnem tych terenów jest duże, w związku z czym mówiący wyraził przekonanie, że planowane dochody z tyt. sprzedaży mienia będą wykonane w dużym procencie. Są ogłoszenia o tych terenach w prasie, internecie, za pośrednictwem firm, które zajmują się sprzedażą nieruchomości. W obecnej chwili są prowadzone negocjacje oraz przygotowania do sprzedaży kolejnych terenów takich jak przy ul. Grodzisko czy Marklowickiej. Podkreślił, że nie tylko sprzedajemy tereny, ale także staramy się je nabywać na korzystnych warunkach.

Pan Leonard Kolorz Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Radlin II zapytał, z czego wynika wzrost dochodów z tyt. opłaty eksploatacyjnej z 300 do 900 tys. zł? Zapytał, co ze sprawą szkód górniczych. Stwierdził, że nic się w tym zakresie nie dzieje.

Prezydent Miasta odpowiedział, że zawarto porozumienie z Kompanią Węglową, która zobowiązała się, że na bieżąco będzie wpłacała te należności do budżetu miasta. Jeżeli zaś chodzi o szkody górnicze mówiący stwierdził, że czynione są starania, aby pozyskać jak najwięcej środków z tego tytułu do budżetu miasta.

Pan Prezydent Jan Zemło zapewnił, że kwota 173.545 zł będzie przekazana na Potok Górnoradliński.

Pan L. Kolorz stwierdził, że jest zastój w realizacji szkód górniczych, z czego miały być wykonane takie ulice jak Dąbrowskiego i Wańkowicza. Podkreślił, że skutki działalności górniczej ponosi głównie dzielnica Radlin II.

Radny Aleksander Żabicki odniósł się do opinii Komisji Budżetu do projektu budżetu, a w szczególności do wniosku dot. utrzymania dotacji dla WORiT w wysokości 450 tys. zł. Podkreślił, że zaproponowano obniżenie dotacji tylko o 4,4% w stosunku do 2003 r. Z usług Ośrodka korzysta 60% dzieci z Wodzisławia Śl., zaś 40% to dzieci z gmin ościennych. Te gminy zmniejszyły dotacje dla ośrodka. W związku z czym zapytał, dlaczego koszty utrzymania Ośrodka ma ponosić Wodzisław Śl.? Narodowy Fundusz Zdrowia również obniżył kontrakt, jednocześnie dając możliwość negocjowania w ciągu roku.

Odnośnie budżetu stwierdził, że jest to sprawa najtrudniejsza w toku dzisiejszych obrad. Nie tylko Wodzisław Śl. ale większość gmin w Polsce ma problem z domknięciem budżetu. Uchwalenie budżetu jest troską wszystkich, wszyscy powinniśmy pomagać Prezydentowi Miasta wykonać ten budżet. Podziękował władzom miasta za starania o uzyskanie dochodów na pokrycie niedoboru budżetowego.

W sprawie budowy dużych obiektów handlowych mówiący stwierdził, że osobiście korzysta z takich pawilonów w odległych miastach, więc po co wyjeżdżać, jak można by skorzystać z takich obiektów na terenie miasta?

Radna Wiesława Kiermaszek-Lamla sprostowała wypowiedź przedmówcy dot. WORiT. Poinformowała, że nie są przyjmowane do Ośrodka wszyscy chętni z Wodzisławia Śl. z uwagi na braki finansowe. Poza tym jest wydłużony czas oczekiwania na świadczenia. Dlatego Komisje podjęły taki wniosek. Poinformowała także, że niektóre z pozostałych gmin, korzystających z usług ośrodka, podwyższyły swój udział finansowy na rzecz Ośrodka w tym roku. Podkreśliła, że Wodzisław Śl. jest organem założycielskim dla Ośrodka, co zobowiązuje do utrzymywania Ośrodka bardziej niż inne gminy. Mówiąca zwróciła się z prośbą do radnych o poparcie wniosku Komisji dot. WORiT.

Stwierdziła także, że biblioteka w Wodzisławiu Śl. jest również placówką powiatową, natomiast udział Powiatu w jej utrzymaniu, w porównaniu z miastem Wodzisławiem Śl., jest znikomy.

Radna Anna Białek nie zgodziła się z opinią radnego A. Żabickiego odnośnie WORiT. Stwierdziła, że skoro niektóre gminy zmniejszyły dotację na rzecz Ośrodka, to jakie mamy moralne prawo, aby zrobić tak samo. Jest mowa o przypadku szczególnym, Ośrodek jest wyjątkową instytucją i dlatego wniosek Komisji był jednoznaczny tj. aby utrzymać pomoc miasta poziomie roku 2003.

Radny Jan Grabowiecki podobnie jak Pan A. Żabicki również wyraził troskę o budżet miasta. Nie zgadza się jednak z założeniem, że w tym roku nie wydajemy żadnych środków na oczyszczalnię, natomiast w latach 2005 i 2006 będą to kwoty w granicach 5 - 6 mln zł. W tych latach będziemy mogli w pełni skorzystać ze środków unijnych, więc skąd miasto będzie miało środki na wystąpienie o nie. Chodzi o to, aby budżet był konstruowany perspektywicznie.

Mówiący podkreślił, że za kierunek rozwoju miasta odpowiedzialny jest Prezydent Miasta, któremu nie ma nic do zarzucenia ani do wskazywania, ale poprosił Pana Prezydenta, aby pozostawiono jakiś teren na obrzeżach miasta dla przyszłych inwestorów, zamierzających utworzyć zakłady produkcyjne.

Pan Prezydent Jan Zemło stwierdził, że mówił o tym, iż sprzedaje się tereny o mniejszej powierzchni, a kupuje tereny o większej powierzchni (ul. Basenowa – 4 ha). Pragnie, aby w planie zagospodarowania przestrzennego zadbać o tereny przy ul. Łużyckiej, po byłej cegielni przy ul. Bogumińskiej. Są prowadzone rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń o zagospodarowaniu terenów po Kopalni 1 Maja.

Pan Prezydent Jan Serwotka powiedział, że udzieli odpowiedzi na pytanie dot. świetlic profilaktycznych w punkcie Wolne głosy i wnioski.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że nie było więcej zgłoszeń do udziału w dyskusji, więc przystępuje do głosowania wniosków dot. projektu budżetu, podjętych przez Komisję Budżetu:

  1. Wnioskuje się o utrzymanie dotacji dla Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży na poziomie roku 2003 tj. w kwocie 450 tys. zł. Jako źródło pokrycia dla zwiększonej o 20 tys. zł dotacji w Dz. 851 rozdz. 85117 Komisja wskazuje dodatkowy dochód z tytułu opłaty eksploatacyjnej;
  2. Ilość głosów: za – 16, przeciw – 0, wstrzymujących się – 7, a zatem wniosek przeszedł.

    Radny Stefan Grzybacz poprosił, aby przed głosowaniem kolejnego wniosku Skarbnik Miasta wskazał, które wydatki zostaną zmniejszone o 20 tys. zł w związku z podjętym wnioskiem dot. WORiT.

    Skarbnik Miasta wyjaśnił, że zostanie częściowo wykorzystany dochód z tytułu opłaty eksploatacyjnej. Należy więc poprawić zapis w załączniku nr 1 “dochody” Dz. 756 – opłata eksploatacyjna, kwota 927.806 zł będzie mniejsza o 20 tys. zł.

  3. Wnioskuje się o zwiększenie planowanych dochodów własnych z tytułu opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu do kwoty 800 tys. zł – Dz. 756 “Dochody od osób prawnych, osób fizycznych i od innych jednostek nie posiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem: 4/ opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu”;
  4. Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że w ubiegłym roku planowano dochody z tytułu opłaty za sprzedaż alkoholu w kwocie 700 tys. zł, a uzyskano ponad 850 tys. zł.

    Radny A. Żabicki wyraził obawy, że zmniejszą się dochody gminy z tytułu opłat za sprzedaż alkoholu z chwilą wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r.

    Radny Ireneusz Serwotka stwierdził, że wpłaty koncesji na ten rok podlegają zużyciu alkoholu za rok ubiegły tj. że ewentualne straty wystąpią w przyszłym roku. Nie podzielił obaw przedmówcy, że grożą nam mniejsze dochody z tego tytułu w roku bieżącym.

    Głosowanie: za – 14, przeciw – 9, wstrzymujących się – 0, a zatem wniosek przeszedł.

  5. Wnioskuje się o zwiększenie wydatków na zadanie inwestycyjne pn. Potok Górnoradliński o kwotę 163.570 zł, którą proponuje się uzyskać: 100 tys. zł – od dysponentów budżetu, którym zwiększy się wydatki z tytułu opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu, 63.570 zł – z opłaty eksploatacyjnej poprzez zmniejszenie dochodów z mienia komunalnego.

Pan Prezydent Jan Serwotka zapytał wnioskodawcę, w jaki sposób pozyskać te środki od dysponentów funduszu przeciwalkoholowego np. od oświaty?

Skarbnik Miasta odpowiedział, że rozmawiano z dysponentami tych środków, spośród których “oświata” nie wyraziła możliwości zagospodarowania dodatkowych kwot z tego funduszu. Wyraził przekonanie, że w ciągu kolejnych 11 miesięcy zostaną wygospodarowane takie środki. Przyjęcie wniosku spowoduje zwiększenia o 100 tys. zł dochodów z tyt. opłat za koncesje alkoholowe, które były zagospodarowane przez dysponentów następująco:

  • 30 tys. zł na opiekę społeczną,
  • 20 tys. zł na kulturę,
  • 10 tys. zł na sport,
  • 40 tys. zł na oświatę.

W związku z powyższym będzie rozważany sposób zagospodarowania 40 tys. zł w ramach oświaty.

Głosowanie wniosku 3: za – 14, przeciw – 9, wstrzymujących się – 0, a zatem wniosek przeszedł.

Przewodniczący Rady Miejskiej przystąpił do głosowania całości projektu uchwały w sprawie budżetu miasta Wodzisławia Śl. na 2004 rok.

Uchwała Nr XVII/156/04 w sprawie budżetu miasta Wodzisławia Śl. na 2004 rok została podjęta.

Ilość głosów: za – 10,

przeciw – 0

wstrzymujących się – 13.

Prowadzący obrady ogłosił przerwę w obradach do godz. 12,00.

Po przerwie.

Ad 5.

Podjęcie uchwał.

  1. Projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia zakresu zadań inwestycyjnych przeznaczonych do realizacji przez miasto Wodzisław Śl. w 2004 roku zreferowała Pani Janina Szymecka-Pysz.

Referująca poinformowała o wykazie inwestycji, który był przedstawiony wszystkim Komisjom Rady Miejskiej. (Kaseta II, str. 2)

Mówiąca powiedziała, że:

  • wystąpi z wnioskiem do Rady Dzielnicy Wilchwy o dofinansowanie budowy drogi dojazdowej przy SP Nr 9 oraz do Rady Dzielnicy Radlin II o dofinansowanie budowy łącznika Głożyńska – Chrobrego,
  • Pan Dyrektor Służb Komunalnych Miasta zwrócił się z wnioskiem o zabezpieczenie 600 tys. zł w budżecie na 2004 rok na modernizacje, remonty i zakupy niezbędnego sprzętu. W wyniku niezbędnych cięć, uwzględniono wniosek w kwocie 300 tys. zł. Szczegółowy asortyment sprzętu, który chcą zakupić SKM będzie szczegółowo dyskutowany na Komisjach Rady Miejskiej, które będą mogły wypowiedzieć się w tej kwestii,

  • W wyniku wniosku Komisji, który został podjęty podczas dzisiejszych obrad, wartość inwestycji pn. Potok Górnoradliński wzrosła do kwoty 173.570 zł łącznie.

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o przedstawienie opinii i wniosków wszystkich Komisji do projektu uchwały.

Pani J. Szymecka-Pysz poinformowała, że wszystkie Komisje wydały pozytywną opinię do projektu uchwały, spośród których wnioski podjęły:

  1. Komisja Prawa, Porządku Publicznego, Gospodarowania Mieniem i Inwentaryzacji:

  • Wnioskuje się o przeznaczenie wolnych środków na zadanie inwestycyjne dot. kanalizacji sanitarnej na Oś. 1 Maja lub w dalszej kolejności środków finansowych, pozostałych z zadania pn. Budowa sali gimnastycznej przy SP Nr 8 w Wodzisławiu Śl. po dofinansowaniu przez MENiS.
  • Wnioskuje się o zwiększenie wydatków na zadanie inwestycyjne pn. Potok Górnoradliński o kwotę 163.570 zł.

  1. Komisja Zdrowia, Spraw Społecznych i Ochrony Środowiska podjęła wniosek o zwiększenie wydatków na zadanie inwestycyjne pn. Potok Górnoradliński o kwotę 163.570 zł.
  2. Komisja Rozwoju Miasta i Integracji z Europą podjęła wniosek o zwiększenie wydatków na Potok Górnoradliński o kwotę 163.570 zł,
  3. Komisja Gospodarki Komunalnej, Komunikacji i Łączności:

  • Wnioskuje się o przeznaczenie wolnych środków na zadanie inwestycyjne dot. kanalizacji sanitarnej na Oś. 1 Maja lub w dalszej kolejności środków finansowych, pozostałych z zadania pn. budowa sali gimnastycznej przy SP Nr 8 w Wodzisławiu Śl. po dofinansowaniu przez MENiS,
  • Wnioskuje się o doprecyzowanie szczegółowo rodzaju zakupów dla Służb Komunalnych Miasta na kwotę 300 tys. zł.

Mówiąca poinformowała, że na komisjach przedstawiła pismo i zakres potrzeb zgłoszonych przez Służby Komunalne. Jednakże ta kwota nie pokrywa wszystkich potrzeb SKM w tym zakresie. W związku z czym na Komisjach będzie dyskutowane, jakie zakupy mają być dokonane.

Mówiąca odniosła się do ww. wniosków Komisji. Podkreśliła, że kwota, zabezpieczona na salę gimnastyczną przy SP Nr 8 jest konieczna do zakończenia inwestycji. Poinformowała, że wniosek o dofinansowanie, który został złożony w MENiS, nie został jeszcze rozpatrzony, więc mówienie o przeznaczeniu wolnych środków na kanalizację sanitarną w Oś. 1 Maja jest przedwczesna. Jeżeli będzie dotacja z MENiS to będą konieczne przesunięcia w budżecie miasta. Ponadto 500 tys. zł, w kwocie przyznanej na salę gimnastyczną, są środkami zabranymi “oświacie” i tam te środki muszą wrócić. Takie też jest stanowisko Prezydenta Miasta w tej kwestii.

Przewodniczący Rady Miejskiej podsumował wnioski dot. projektu uchwały w sprawie zakresu zadań inwestycyjnych, a następnie otworzył dyskusję.

Radna Zofia Wistuba oświadczyła, że podtrzymuje wniosek, złożony na Komisji Gospodarki Komunalnej i Komisji Prawa, w sprawie przeznaczenia środków pozostałych z sali gimnastycznej, po jej dofinansowaniu przez MENiS na budowę kanalizacji sanitarnej w Oś. 1 Maja. Podkreśliła, że zadanie to wynika z porozumienia zawartego pomiędzy miastem a PWiK. Poinformowała, że w roku ubiegłym zdjęto to zadanie, na które przeznaczono 320 tys. zł, w tym roku na to zadanie miało być przeznaczone 620 tys. zł, ale zadanie nie znalazło się w budżecie.

Radny Czesław Rychlik poinformował, że zgłosił wniosek przeciwny do wniosku Pani radnej Z. Wistuby, który nie przeszedł. Stwierdził, że dyrektorzy szkół, będąc na Komisji Oświaty, złożyli niepokojące informacje odnośnie stanu obiektów oświatowych. Jest potrzeba wykonania niezbędnych i kosztownych remontów w tych placówkach. Przyznał, że oba wnioski są ważne i znaczące, dlatego mówiący zwrócił się z prośbą do władz miasta o znalezienie środków, aby załatwić oba wnioski, zarówno dot. Oś. 1 Maja jak i oświaty.

Pan Jan Serwotka Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że w części podziela wypowiedź przedmówcy. Mówiący zwrócił uwagę, że przed chwilą rozmawiano w sposób zatrważający o oświacie, likwidacji szkoły, a teraz mówi się o zabraniu oświacie 500 tys. zł. Przyznał, że środki na Oś. 1 Maja są konieczne, ale uważa, że wyrywanie “oświacie” 500 tys. zł jest nieporozumieniem.

Radny Ireneusz Serwotka podkreślił, że dyskusja dotyczy zadań inwestycyjnych. Przed chwilą uchwalono budżet i nikt nikomu ani nie wyrywa ani nie zabiera pieniędzy. Podkreślił, że Rada uchwaliła taki budżet dla oświaty, o jaki występowano, w tym również na remonty. Uważa, że nie jest celowe zdejmowanie z inwestycji jakichkolwiek środków, skoro jest ich tak mało. W związku z powyższym uważa wniosek radnej Z. Wistuby za zasadny. Te środki powinny pozostać na zadania inwestycyjne.

Mówiący poruszył drugą sprawę. Stwierdził, że Komisjom podano błędną informację, jakoby środki przeznaczone na ODJ Kopernika Południe kończyły całość zadania na tym osiedlu. Jest pewna część osiedla nie dokończona i poprosił, aby przeznaczyć wolne środki na projekt i dokończenie tego zadania. Następnie mówiący złożył wniosek, aby przy rozpatrywaniu wolnych środków przeznaczyć środki na zadanie dot. dokończenia inwestycji na ODJ Kopernika Południe.

Pan Prezydent Jan Serwotka ustosunkował się do wypowiedzi przedmówcy. Podkreślił, że pieniądze idą z oświaty, a oświata to żywi ludzie. 500 tys. zł są w oświacie i tam powinny być. Pan Prezydent J. Serwotka powiedział, że jest obojętne, czy rozpatrujemy wykonanie kanalizacji sanitarnej na ODJ Kopernika Północ czy na Oś. 1 Maja, ponieważ, jak rozumie, te środki są tam konieczne. Podkreślił, że te środki są również konieczne dla oświaty.

Radny Ireneusz Serwotka podkreślił, że trwająca dyskusja dotyczy zadań inwestycyjnych. Przed chwilą uchwalono budżet na 2004 r. i Pan Prezydent zapewniał, że są w nim zabezpieczone środki na remonty w oświacie. Zaapelował, aby nie toczyć polemiki o tym, że ktoś komuś chce zabrać jakieś środki. Stwierdził, że na Komisjach było powiedziane, że jeżeli pojawią się środki, to należy przekazać je na zakończenie inwestycji – kanalizacja sanitarna w Oś. 1 Maja. Pan Prezydent J. Zemło przyjął tą propozycję. Mówiący podkreślił, że nikt nie chce wyszarpać pieniędzy oświacie, tylko wykonać to, co należy.

Pan Prezydent J. Serwotka przypomniał, że mówił także o brakach w oświacie w I kwartale br. w wysokości 200 tys. zł.

Radny Ireneusz Serwotka przypomniał, że w odpowiedzi na pytanie radnego Cz. Rychlika, Pan Prezydent przedstawił konkretne wyliczenie środków na remonty, zaplanowanych w budżecie.

Podkreślił, że dyskusja ta dotyczy zadań inwestycyjnych, więc na ten temat należy rozmawiać. W związku z czym uważa wniosek za zasadny. Jeżeli ktoś chce zdjąć środki z inwestycji na wynagrodzenia osobowe, to należy powiedzieć, iż jedynym sposobem na pokrycie tego braku są środki finansowe przeznaczone na inwestycje. Taki wniosek nie został złożony. Wyraził przekonanie, iż dalsze działania Panów Prezydentów spowodują pokrycie braku w oświacie, więc zaapelował do zebranych, aby przystąpić do uchwalenia zadań inwestycyjnych.

Radny Roman Szamatowicz zapytał Pana Prezydenta J. Zemło, czy zadanie pn. “zakupy dla SKM” będzie przedmiotem szczegółowych rozważań przez Komisję Gospodarki Komunalnej, natomiast 300 tys. zł to ogólna suma, którą należy zabezpieczyć dla Służb Komunalnych Miasta?

Pan Prezydent Jan Zemło podkreślił, że na wszystkich Komisjach Rady Miejskiej, omawiając ten temat, Pani Naczelnik J. Szymecka-Pysz poinformowała, że SKM złożyły wniosek o zabezpieczenie w budżecie miasta kwoty 600 tys. zł, przy opracowywaniu projektu budżetu, kwotę tą ograniczono do 300 tys. zł. Na Komisjach wyjaśniał, że jeżeli będą dodatkowe możliwości finansowe miasta, to na Komisji Gospodarki Komunalnej zostanie przedstawiona propozycja ich wykorzystania przez SKM. W dniu dzisiejszym ograniczamy się do kwoty 300 tys. zł, jednocześnie szukając dodatkowych środków. Mówiący zwrócił się z prośbą do Rady, aby dopełniła swoje deklaracje z sesji we wrześniu 2003 r. Zapewnił, że propozycja rozdysponowania 300 tys. zł dla Służb Komunalnych Miasta będzie szczegółowo zreferowana na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej.

Radny Roman Szamatowicz zapytał:

  1. kiedy będzie dokończona inwestycja z realizacją muszli w Parku Miejskich i czy istniejąca dokumentacja nie ulegnie przedawnieniu?
  2. czy jest możliwość kontynuowania budowy zatok autobusowych w ulicy 26 Marca w ramach środków na remonty bieżące lub z wolnych środków?

Pan Prezydent Jan Zemło odpowiedział, że następne zatoki są potrzebne. Zapewnił, że podczas podziału środków, stanowiących nadwyżkę budżetową będą brane pod uwagę różne propozycje zadań. Jeżeli Rady Dzielnic przeznaczą część swoich środków na te zadania i jeżeli będzie możliwość znalezienia wspólnych środków, to zadanie będzie kontynuowane. Pan Prezydent J. Zemło powiedział, że w dniu dzisiejszym nie ma środków inwestycyjnych na budowę zatok autobusowych.

Radna Wiesława Kiermaszek-Lamla zwróciła się z prośbą do Prezydenta Miasta, aby przewidział wolne środki na kontynuację III etapu kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Kokoszyce. Poinformowała, że założenia projektowe dot. tego etapu zostały przyjęte przez Urząd Miasta w Rydułtowach, co oznacza, że procedura została uruchomiona. Dodała także, że Rada Dzielnicy również przewidziała pewne środki na opracowanie projektu dot. etapu III.

Pan Prezydent Jan Zemło podkreślił, że środki na zadania inwestycyjne w określonej wysokości zostały ujęte w projekcie budżetu. Propozycja złożona przez Panią radną Z. Wistubę dot. kanalizacji sanitarnej w Oś. 1 Maja, Pana radnego I. Serwotki dot. ODJ Kopernika, Pana Prezydenta J. Zemło odnośnie wspomożenia SKM są to wszystko propozycje, na które środki mają być z nadwyżki budżetowej. Będą także inne propozycje ze strony Pana Prezydenta. Dlatego proponuje, aby już dzisiaj wskazywać na źródło pokrycia zgłoszonych potrzeb.

Mówiący podzielił opinię Pana Prezydenta J. Serwotki, że nie należy zabierać środków z “oświaty”.

Radny Roman Szamatowicz zapytał, dlaczego nie będzie realizowana w tym roku inwestycja dot. przebudowy skrzyżowania ulic Matuszczyka i Pszowskiej? Jest to newralgiczne skrzyżowanie, na którym tworzą się korki w godzinach szczytu.

Pan Prezydent Jan Zemło odpowiedział, że w roku ubiegłym było zawarte porozumienie z Zarządem Dróg Wojewódzkich o dofinansowaniu przez miasto tego zadania, ale ZDW nie przyjął tego zadania. Dlatego miasto nie ujęło go w planie tego zadania w tym roku. W międzyczasie podjęto decyzje: o odstąpieniu od budowy drogi głównej południowej, o budowie nowego mostu w Chałupkach i terminalu dla samochodów ciężarowych, które spowodują obciążenie Wodzisławia Śl. na skutek wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych oraz zatory na drogach. Jest uzgodnione wspólne zaangażowanie się Województwa Śląskiego i miasta w budowę drogi zbiorczej. Dokumentacja Województwa Śląskiego odnośnie skrzyżowania Matuszczyka – Pszowska może się okazać nie wystarczającą i dlatego nie ujęto tego zadania w planie. Mówiący poinformował, że odbędzie się kolejne już spotkanie z przedstawicielami ZDW, którego tematem będzie budowa drogi zbiorczej na odcinku od Świerklan do ul. Pszowskiej.

Radny Roman Szamatowicz w kontekście wypowiedzi Pana Prezydenta J. Zemło stwierdził, że tym jego troska o to skrzyżowanie jest większa. Jest to węzeł komunikacyjny w mieście, który należałoby rozwiązać. Czy będą podejmowane działania w tym zakresie lub nastąpi oczekiwana realizacja łączników ponadgminnych?

Pan Prezydent J. Zemło przyznał, że natężenie ruchu na ww. skrzyżowaniu jest duże, ale natężenie ruchu na ul. Jastrzębskiej czy ul. Młodzieżowej jest znacznie większe. Zapewnił, że są prowadzone rozmowy z administratorem tych dróg. Jest już decyzja o przebudowie ronda. Zadanie związane z modernizacją skrzyżowania Matuszczyka-Pszowska jest rozpatrywane. Podkreślił, że wszystkie wymienione drogi są wojewódzkimi i to ich właściciele powinni zabezpieczyć środki na te zadania.

Radny Adam Króliczek zapytał, czy w tym roku miasto będzie się dokładało do inwestycji na drogach powiatowych w zakresie naprawy dróg, budowy i remontów chodników?

Pan Prezydent Jan Zemło odpowiedział, że wystąpił do władz Powiatu o przedstawienie wykazu zadań na drogach powiatowych. Rozważano, aby ewentualnie przeznaczyć środki z nadwyżki budżetowej. Prezydent zaproponuje Komisjom i Radzie podział środków na te zadania. Jeżeli Rady Dzielnic zainicjują wspólne zadania z Powiatem, to na pewno będzie to rozważane i kontynuowane.

Radny Stefan Grzybacz zaproponował, aby przegłosować taki plan inwestycyjny jaki został radnym przedstawiony, natomiast wszystkie wnioski dot. zagospodarowania wolnych środków zaproponował przegłosować w momencie ich podziału. Wyraził obawę, że liczba zgłoszonych dzisiaj wniosków spowoduje, iż zabraknie wolnych środków.

Radny Janusz Majda:

  1. poprosił o przedstawienie szczegółowej informacji na temat zakupów dla SKM na kwotę 300 tys. zł zgodnie z zapewnieniem Pana Prezydenta J. Serwotki,
  2. zapytał, jaka jest potrzebna kwota na wykonanie całej drogi dojścia do SP Nr 9, bo nie wiadomo jak ma do tego podejść Rada Dzielnicy,
  3. poprosił o wyjaśnienie zadania pn. wykonanie koncepcji gospodarki wodno-ściekowej Fundusz Spójności,
  4. stwierdził, że wniosek dot. wykonania kanalizacji ściekowej na Oś. 1 Maja jest wnioskiem zasadnym, więc należy znaleźć środki, aby dokończyć to zadanie, nie odkładając go na lata następne, tak jak to było w roku ubiegłym. Wyraził obawe, że odkładając temat, jakieś decyzje mogą ulec przedawnieniu i trzeba będzie zaczynać od nowa.

Pan Prezydent Jan Zemło:

  1. stwierdził, że środki dla SKM, z wyjątkiem Komisji Gospodarki Komunalnej, przedstawiała Pani Naczelnik J. Szymecka-Pysz temat na Komisjach. Ponadto ustalono już, że temat ten będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej,
  2. Radny Janusz Majda stwierdził, że otrzymał zapewnienie od Prezydenta J. Serwotki o udzieleniu do sesji pisemnej informacji w tej sprawie, której nie uzyskał.

  3. poinformował, że ok. 120 tys. zł to minimalne środki, które są potrzebne na wykonanie drogi dojazdowej do SP Nr 9. Wyraził nadzieję, że Rada Dzielnicy Wilchwy włączy się finansowo w to zadanie.
  4. zadanie pn. Kanalizacja na Oś. 1 Maja – powiedział, że jako osobie, odpowiadającej za inwestycje w mieście jest mu przykro mówić o zdejmowaniu środków. Decyzję o przekazaniu środków na oświatę lub na inwestycję musi podjąć Rada. Osobiście uważa, że należy je przekazać do Wydziału Edukacji.

Pani J. Szymecka-Pysz odpowiedziała na pytanie dot. koncepcji gospodarki wodno-ściekowej. Stwierdziła, że chodzi tutaj o aktualizację koncepcji gospodarki wodno-ściekowej dla potrzeb Funduszu Spójności, o czym była mowa na komisjach (Kas. III, str. 1).

W tej chwili jest dyskutowane przyłączenie się innych gmin do koncepcji, dla których zlewnię stanowi Karkoszka.

Przewodniczący Rady Miejskiej podsumował zgłoszone w trakcie dyskusji wnioski:

  1. wniosek dot. zakupów dla SKM na kwotę 300 tys. zł – mówiący stwierdził, że w związku z jednoznaczną deklaracją Pana Prezydenta J. Zemło, że temat ten będzie na Komisji Gospodarki Komunalnej, odstępuje od jego przegłosowania,
  2. w związku z kilkoma wnioskami dot. kanalizacji sanitarnej na Oś. 1 Maja mówiący zredagował jego treść: wnioskuje się o przeznaczenie środków finansowych pozostałych z zadania pn. Budowa sali gimnastycznej przy SP Nr 8 w Wodzisławiu Śl. po dofinansowaniu przez MENiS na zadanie inwestycyjne dot. kanalizacji sanitarnej na Oś. 1 Maja. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na kanalizację Oś. 1 Maja winna być nie mniejsza niż wysokość dotacji z MENiS, a następnie zarządził głosowanie:

Ilość głosów: za – 13, przeciw – 6, wstrzymujących się – 3, a zatem wniosek przeszedł.

Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy są uwagi do projektu uchwały?

Nie było żadnych uwag.

Radny Ireneusz Serwotka przypomniał, że również zgłaszał wniosek, aby z wolnych środków przeznaczyć ok. 40 tys. zł na projekt ostatniej części ODJ Kopernika Południe, który ma związek z inwestycjami.

Radny Janusz Wyleżych stwierdził, że przyjęto wniosek o wirtualnych pieniądzach, bo jeżeli będą pieniądze z MENiS to mają być przeznaczone na Oś. 1 Maja. Ten wniosek też ma charakter wirtualny, więc skoro jest mowa o inwestycjach, to należy go przegłosować.

Pani Janina Szymecka-Pysz sprostowała wypowiedź Pana radnego I. Serwotki jakoby podawała na Komisjach błędną informację na temat ODJ Kopernika Południe. Poinformowała, że były dwa zadania dot. ODJ Kopernika, na podstawie dwóch odrębnych dokumentacji. ODJ Kopernika Południe było realizowane w latach 1994 – 2000. Ówczesna Rada nie przeznaczyła dalszych środków na to zadanie, pozwalających na jego dokończenie, uwzględniające ulice, o których mówił Pan radny I. Serwotka. Ta sama Rada uchwaliła zadanie ODJ Kopernika Północ. Dokumentacja dot. ODJ Kopernika Południe jest nieaktualna, bowiem zadanie zostało rozliczone, inwestycja została przerwana na okres dłuższy niż 2 lata, więc wygasło pozwolenie na budowę. Dla tego fragmentu osiedla jest konieczna nowa dokumentacja.

W związku z tym, że nie wiadomo, w jakiej wielkości będą wolne środki, Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby nie podejmować kolejnych wniosków dot. podziału wolnych środków.

Następnie mówiący ogłosił przerwę w obradach sesji na ok. 10 min.

Po przerwie.

Radny Ireneusz Serwotka powiedział, że po konsultacjach z grupą radnych, aby sesja mogła sprawnie przebiegać dalej i aby nie zajmować się kolejnymi wnioskami, stwierdził, że wycofuje swój wniosek o przeznaczenie kwoty ok. 40 tys. zł na projektowanie ostatniej części inwestycji pn. ODJ Kopernika Południe. Jednocześnie mówiący wyraził przekonanie, że przy rozpatrywaniu spraw związanych z rozdziałem wolnych środków ta pozycja znajdzie swoje miejsce.

Przewodniczący Rady Miejskiej ponownie zapytał, czy są uwagi do treści projektu uchwały. Nikt takowych nie zgłosił.

A zatem przystąpiono do głosowania.

Rada Miejska podjęła uchwałę Nr XVII/157/04 w sprawie ustalenia zakresu zadań inwestycyjnych przeznaczonych do realizacji przez Miasto Wodzisław Śl. w 2004 roku z uwzględnieniem wniosku dot. kanalizacji na Oś. 1 Maja.

Ilość głosów: za – 15

przeciw – 0

wstrzymujących się – 5.

  1. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia “Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2004” zreferowała Pani Grażyna Durczok Naczelnik Wydziału Promocji i Działalności Gospodarczej.

Referująca poinformowała, że Komisja Budżetu, na swoim posiedzeniu w dniu 22.01.04 r., wydała pozytywną opinię do projektu uchwały, do której załącznikiem jest plan wydatków budżetowych na rok 2004. Natomiast Komisje Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Zdrowia, Spraw Społecznych i Ochrony Środowiska również zaopiniowały pozytywnie ów projekt, podejmując wnioski dot. zmiany planu wydatków budżetowych na kwotę 700 tys. zł. Mówiąca przedstawiła te zmiany.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że należy przystąpić do przegłosowania wniosków obu Komisji Rady Miejskiej.

Radny Stefan Grzybacz zapytał Pana Prezydenta o jego stanowisko do wniosków Komisji.

Pan Adam Krzyżak stwierdził, że przez Komisję Budżetu zostało zaopiniowane to, co znajdowało się w materiałach sesyjnych.

Pani Grażyna Durczok wyjaśniła, że materiał, który przesłano radnym, został pozytywnie zaopiniowany wyłącznie przez Komisję Budżetu, natomiast dwie pozostałe komisje zgłosiły do niego poprawki.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że plan wydatków budżetowych Gminnego programu należy zwiększyć o 100 tys. zł w związku z uchwaleniem budżetu na 2004 r. w tej pozycji do kwoty 800 tys. zł.

Radna Anna Białek wyjaśniła, że Komisje, które zaproponowały zmiany w planie wydatków budżetowych Gminnego programu, dysponowały kwotą 700 tys. zł, którą dzisiaj zwiększono o dodatkowe 100 tys. zł. Nie było mowy o dodatkowych stu tysiącach w propozycjach poprawek Komisji. Ideą wniosku Komisji było rozdysponowanie 700 tys. zł zgodnie z poziomem wydatków ubiegłorocznych.

Pani Grażyna Durczok poinformowała, że pierwotna kwota w planie wydatków to 700 tys. zł i tą kwotę miały zaopiniować komisje Rady Miejskiej. Plan ten przewidywał 100 tys. zł na “doposażenie podmiotów odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo...”, co pozytywnie zaopiniowała jedynie Komisja Budżetu. Pozostałe dwie Komisje wnioskowały o dokonanie zmian w tej pozycji w planie wydatków do kwoty 700 tys. zł. W związku z tym, że budżet uchwalony w tej pozycji przez Radę wynosi 800 tys. zł mówiąca przedstawiła propozycję podziału.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do referującej o przedstawienie propozycji podziału kwoty 800 tys. jako planu wydatków budżetowych “Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych”:

  1. Prowadzenie działań profilaktycznych przez kluby i organizacje sportowe, wspieranie finansowe imprez sportowych, festynów.... – 150 tys. zł,
  2. Prowadzenie działań profilaktycznych w szkołach ... – 140 tys. zł,
  3. Finansowanie pozalekcyjnych zajęć artystycznych w szkołach – 53.300 zł,
  4. Doposażenie podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny... w sprzęt specjalistyczny – 39.450 zł,
  5. Zasiłki celowe na pomoc doraźną dla rodzin z problemem alkoholowym (opał, żywność) – 114 tys. zł,
  6. Dofinansowanie kosztów utrzymania świetlic – 303.250 zł.

Radny Mirosław Kochan zapytał, co oznacza pozycja w planie “doposażenie podmiotów ... w sprzęt specjalistyczny”?

Pani Grażyna Durczok odpowiedziała, że planowano zakup samochodu dla Straży Miejskiej w wysokości 100 tys. zł. Komisje zaproponowały, aby na to zadanie pozostawić 39.450 zł zaś pozostałe środki, do wysokości 100 tys. zł, przeznaczyć na inne zadania w ramach tego planu. W związku z czym na zakup samochodu dla Straży Miejskiej będzie przeznaczona kwota 39.450 zł. Samochód będzie wyposażony w element odgradzajacy kierowcę od osób agresywnych, który posłuży do przewożenia tych osób z miejsc publicznych do Izby Wytrzeźwień lub na Policję.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził głosowanie projektu uchwały z uwzględnieniem autopoprawek do planu wydatków budżetowych na 2004, zgodnie z przyjętym budżetem na kwotę 800 tys. zł, zgłoszonych przez Panią Naczelnik Grażynę Durczok.

Uchwała Nr XVII/158/04 w sprawie przyjęcia “Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2004” została podjęta.

Ilość głosów: za – 18

przeciw – 0

wstrzymujących się – 2.

  1. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu zestawienia przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2004 zreferował Pan Kazimierz Cichy Naczelnik Wydziału Ekologii.
  2. Referujący poinformował, że projekt przychodów został określony na kwotę 180 tys. zł. Przedstawił kierunki wydatkowania środków w ramach Funduszu.

    Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że trzy Komisje: Budżetu, Gospodarki Komunalnej oraz Zdrowia, Spraw Społecznych i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

    Radny Stanisław Pluta zapytał, jaka jest przyczyna zaplanowania mniejszych wydatków na dofinansowanie domowych kotłów niskoemisyjnych? W roku ubiegłym była to kwota 80 tys. zł a na 2004 rok zaplanowano tylko 43 tys. zł. Zapytał, ile jest wniosków o dotację i jak długi jest okres oczekiwania na ich załatwienie? Dlaczego nie zrealizowano w roku ubiegłym wydatków na ten cel?

    Pan Kazimierz Cichy odpowiedział, że zrealizowano 77 wniosków na kwotę 43 tys. zł. Wszystkich wniosków nie zrealizowano, ponieważ często zdarza się, że wnioskodawca składa wniosek bez rachunku zakupu lub ma dwa kotły: ekologiczny i nieekologiczny, zaś dotacja przysługuje wyłącznie, jeżeli w budynku jest tylko kocioł ekologiczny. 43 tys. zł zapewnia zapotrzebowanie na dofinansowanie, ponieważ wystarczy na dofinansowanie 80 kotłów po 500 zł. Mówiący podkreślił, że są gminy, które realizują wnioski w okresie kilkuletnim. Powiedział także, że Wodzisław Śl. na bieżąco realizuje wnioski i nie widzi zagrożeń w tym zakresie.

    Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że z wypowiedzi Pana Naczelnika wynika, iż nie ma zaległości w realizacji wniosków za 2003 r.

    Radny Stanisław Pluta poprosił o podanie konkretnej liczby niezrealizowanych wniosków w 2003 r.

    Pan Kazimierz Cichy odpowiedział, że tych wniosków jest ok. 30. Mówiący podkreślił, że zaległości te wynikają z przyczyn obiektywnych.

    Radny Janusz Wyleżych podkreślił, że plan wydatków GFOŚ zawiera kilka obligatoryjnych zadań, które muszą być wykonywane do czerwca 2004 r. W związku z czym na piece ekologiczne byłoby więcej. Jeżeli w roku przyszłym nie trzeba będzie wykonywać zadań ustawowych, to wtedy można zwiększyć wydatki na inne zadania.

    Radny Stanisław Pluta stwierdził, że rozumie ograniczenie wydatków na dofinansowanie kotłów w tym roku, ale nie może pogodzić się z faktem niewykorzystania całości środków w roku ubiegłym tj. w kwocie 80 tys. zł.

    Radny Mirosław Kochan zwrócił uwagę, że planowane wydatki na “Program ograniczania niskiej emisji na terenie Powiatu Wodzisławskiego” wynoszą 24 tys. zł, a likwidacja niskiej emisji tylko 5 tys. zł.

    Radny Janusz Wyleżych wyjaśnił, że wszystkie gminy Powiatu Wodzisławskiego porozumiały się i wyraziły chęć “przygotowania powiatowego programu ograniczenia niskiej emisji" dla poszczególnych gmin, aby jako pierwsi wystąpić o środki unijne i aby piece ekologiczne móc refundować w wysokości 70% kosztów zakupu. Ten program kosztuje miasto Wodzisław Śl. 24 tys. zł, zaś całość kosztuje ponad 90 tys. zł. Stwierdził, że warto mieć takie programy na przyszłość.

    Radny Marian Balcer stwierdził, że zbyt mało przeznacza się na utylizację azbestu. Są mieszkańcy, których dachy i ściany domów są pokryte azbestem. Zapytał, czy mogą wystąpić o dofinansowanie utylizacji azbestu z tych budynków i czy dofinansowanie będzie realizowane również w latach następnych?

    Pan Kazimierz Cichy odpowiedział, że w roku ubiegłym zrealizowano 11 budynków w zakresie azbestowych pokryć dachowych. Rozszerzenie akcji dofinansowania do zewnętrznych elewacji azbestowych grozi niewykonaniem wszystkich wniosków. W tym roku są złożone 24 wnioski w tym zakresie, na co proponuje się przeznaczyć 15 tys. zł w budżecie miasta oraz 15 tys. zł w budżecie Powiatu. Wnioski są realizowane wg daty wpływu. Firma wyłoniona w przetargu dokonuje rozbiórki dachu, a właściciel budynku musi na własny koszt zatrudnić firmę do wykonania nowego pokrycia dachowego. Nie jest to łatwa akcja, która absorbuje wiele czasu. Dla ochrony środowiska ta akcja jest potrzebna.

    Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że akcja będzie kontynuowana w dalszych latach w zależności od posiadanych środków na to zadanie.

    Radny Janusz Majda zapytał, czy jest szansa na udrożnienie ok. 300 m rowu od ul. Batalionów Chłopskich do ul. Armii Ludowej, w obrębie którego tworzy się rozlewisko cieku i mieszkańcy się z tym nie zgadzają?

    Przewodniczący Rady Miejskiej odpowiedział, że Pan Naczelnik zwraca się do komisji Rady Miejskiej o zaopiniowanie propozycji w zakresie wydatkowania środków z Funduszu, w związku z czym nie ma takiej możliwości, aby Pan Naczelnik udzielił odpowiedzi na pytanie Pana radnego J. Majdy.

    Radny Jan Grabowiecki zapytał, czy Program ograniczenia niskiej emisji na terenie Powiatu Wodzisławskiego będzie obejmował tylko zasoby miejskie, czy również i inne podmioty gospodarcze?

    Pan Kazimierz Cichy odpowiedział, że wszystkie podmioty, powodujące emisję szkodliwą dla środowiska. Głównie są to obiekty budownictwa jednorodzinnego, stanowiące ok. 5 tys. palenisk. Na wszystkie inne, większe emitory mogą pozyskiwać środki z innych źródeł. Placówki oświatowe w mieście nie mają kotłów, powodujących szkodliwą emisję.

    Pan Jan Grabowiecki zapytał, czy będzie to Program dla miasta Wodzisławia Śl., czy dla wybranych grup społecznych?

    Pan Kazimierz Cichy odpowiedział, że jest to Program dla całego miasta.

    Pan Jan Grabowiecki zapytał, czy ma rozumieć, że Program będzie obejmował wszystkie podmioty gospodarcze na terenie miasta, m.in. usługową spółdzielnię pracy przy ul. Piłsudskiego, która ma indywidualną kotłownię?

    Pan K. Cichy odpowiedział twierdząco na pytanie przedmówcy.

    Radny Aleksander Żabicki stwierdził, że to, o czym jest mowa, jest bardzo ważne ze względu na wejście Polski do Unii Europejskiej gdyż ochrona środowiska będzie priorytetem. Mówiący pochwalił propozycję opracowania Programu ograniczenia emisji niskiej na terenie Powiatu Wodzisławskiego, który będzie miał znaczenie przyszłościowe. Wówczas będziemy mogli skorzystać ze środków unijnych, z których skorzystają również administratorzy budynków wielomieszkaniowych.

    Radny Jan Grabowiecki stwierdził, że jest przekonany o konieczności przyjęcia Programu ograniczenia emisji niskiej dla miasta. Zwrócił się z prośbą do referującego, aby zaprosić wszystkie instytucje i podmioty gospodarcze z terenu miasta do włączenia się, również finansowo, do prac związanych z opracowaniem Programu ograniczenia emisji niskiej dla miasta.

    (Kas. III, str. 2)

    Pan K. Cichy zgodził się z propozycją przedmówcy.

    Przystąpiono do głosowania projektu uchwały.

    Uchwała Nr XVII/159/04 w sprawie zatwierdzenia projektu zestawienia przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2004 została jednogłośnie podjęta (ilość głosów: za – 19).

  3. Projekt uchwały w sprawie statutu miasta Wodzisławia Śląskiego zreferowała Pani Adrianna Tatarczyk-Makówka Radca Prawny Urzędu Miasta, która poinformowała, że przyjęcie nowego statutu jest podyktowane zmianą ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto poprzedni statut nie był doskonały, więc wymaga koniecznych zmian. Poinformowała, że Komisja Prawa, jako wiodąca w przygotowaniu projektu statutu, zaproponowała, aby regulaminy nie stanowiły odrębnych załączników do statutu tylko był on integralną częścią dokumentu. Przychyliła się do propozycji Komisji Prawa. Powiedziała, że statut nie zawiera powtórzeń ustawowych, ale zawiera przepisy zgodne z prawem: kluby radnych, jednostki pomocnicze gminy, zasady i tryb głosowania.

Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.

Radny A. Żabicki zapytał, czy nowelizacje ustawy o samorządzie terytorialnym są zawarte w projekcie statutu?

Pani A. Tatarczyk-Makówka odpowiedziała, że projekt statutu jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

Radny Stefan Grzybacz złożył propozycje dokonania 3 poprawek w projekcie statutu:

  1. § 51 pkt 4 – zdaniu nadać brzmienie: “Komisje przekazują swe opinie Przewodniczącemu Rady w terminie 7 dni przed dniem sesji, na której ma nastąpić rozpatrzenie projektu.” – przyjęto poprawkę większością głosów “za”,
  2. § 64 przyjąć jako ust. 1, jednocześnie wprowadzając w tym paragrafie ust. 2 w brzmieniu: “W przypadku rezygnacji z funkcji Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Komisji Rada rozpatruje rezygnację na sesji w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia rezygnacji.” – przyjęto poprawkę większością głosów “za”, przy 1 głosie “wstrzymującym się”.
  3. wykreślić ust. 3 i 4 w § 103 dot. konieczności przedłożenia regulaminów klubów radnych Przewodniczącemu Rady Miejskiej.

Pani A. Tatarczyk-Makówka wyjaśniła, że intencją tego zapisu jest fakt, że klub radnych stanowi część Rady, więc powinien zaznajomić Przewodniczącego Rady Miejskiej z uchwalonym regulaminem.

Radny Stefan Grzybacz stwierdził, że regulamin jest sprawą wewnętrzną klubu radnych, który nie może być sprzeczny ze statutem miasta.

Radna Anna Białek zaproponowała, aby pozostawić zapis, istniejący w projekcie statutu, bo jest korzystny. Jeżeli klub radnych ustali swój regulamin, to powinien zaznajomić Radę z jego treścią.

Radny Stefan Grzybacz wycofał wniosek o dokonanie poprawki w § 103.

Radny Janusz Wyleżych zapytał, czy zapis w § 51 ust. 4, ustalający termin składania projektów uchwał w Biurze Rady Miejskiej na 30 dni przed sesją nie jest terminem zbyt odległym?

Zaproponował, aby rozważyć wprowadzenie zapisu o 14 dniach.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że w obowiązującym statucie jest zapis o 30 dniach.

Radny Jan Grabowiecki stwierdził, że wiadomym jest z praktyki, iż nie jest możliwe przygotowanie projektu uchwały na 30 dni przed sesją. Gdyby komisje pracowały w dniach od 15 do 20 danego miesiąca, to nie byłoby problemu z rozpatrzeniem danego projektu.

Radny Janusz Wyleżych, powołując się na wypowiedź przedmówcy, stwierdził, że należy zastanowić się nad terminami prac Komisji. Obecnie Komisje pracują w okresie trzech tygodni, co powoduje pewne perturbacje.

Radca Prawny stwierdziła, że zapis o 30 dniach jest zapisem dyscyplinującym, co nie oznacza, że jego naruszenie, będzie skutkowało nieważnością uchwały.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że sprawa dot. terminów prac Komisji jest sprawą do zastanowienia się.

Radny Jan Grabowiecki podkreślił, że zgodnie z ustawą, porządek obrad sesji ustala Przewodniczący Rady Miejskiej.

Rada nie dokonała poprawki zapisu § 51 ust. 4.

Radca Prawny wniosła o dokonanie autopoprawki w projekcie statutu o naniesienie właściwej numeracji rozdziałów w związku z omyłkowym pominięciem rozdziału VIII.

Innych głosów w dyskusji nie było, więc przystąpiono do głosowania projektu statutu.

Uchwała Nr XVII/160/04 w sprawie statutu miasta Wodzisławia Śl. została jednogłośnie przyjęta (ilość głosów: za – 19).

  1. Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XVI/144/03 Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pt.: “Budowa drogi łączącej ul. B. Chrobrego z ul. Głożyńską w Wodzisławiu Śl.” w ramach Programu Łagodzenia w Regionie Śląskim Skutków Restrukturyzacji Zatrudnienia w Górnictwie Węgla Kamiennego zreferowała Pan Michał Sobala, który wyjaśnił, że zmiana wynika z konieczności podania w uchwale wkładu własnego w kwocie brutto. Powinno być 530.952 zł.
  2. Radny Mirosław Kochan zapytał, w jaki sposób projekt budowy łącznika wpłynie na łagodzenie skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie?

    Pan M. Sobala odpowiedział, że projekt został zgłoszony na podstawie regulaminu, które przyczynią się do utrzymania miejsc pracy w ramach dziedziny “infrastruktura drogowa”. Każda budowa drogi ułatwi funkcjonowanie podmiotom gospodarczym, znajdującym się przy niej oraz ułatwi dojazd do pracy.

    Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że wzdłuż ul. Głożyńskiej są tereny, na których mogą powstać podmioty gospodarcze. Łącznik znacznie skróci dojazd do terenów, gdzie rozwinie się działalność gospodarcza.

    Radny M. Kochan zapytał, ile miasto skorzysta, przystępując do tego Programu?

    Pan Michał Sobala odpowiedział, że miasto stara się o kwotę 530 tys. zł.

    Radny M. Kochan zapytał, czy miasto ma inne projekty w ramach Programu Łagodzenia Skutków Restrukturyzacji Zatrudnienia w Górnictwie?

    Pan M. Sobala odpowiedział, że innym projektem jest budowa Kolektora A i B, na który staramy się o uzyskanie kwoty 2 mln zł.

    Radny M. Kochan stwierdził, że celem tego Programu jest tworzenie nowych miejsc pracy i wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. W związku z czym zapytał, czy miasto posiada projekt, który obejmowałby trzy rzeczy naraz.

    Pan M. Sobala odpowiedział, że projekt tego programu jest przygotowany, został przesłany do radcy prawnego w celu zaopiniowania. Program Łagodzenia... jest programem ogłoszonym przez Marszałka Województwa Śląskiego wspólnie z Ministrem Gospodarki, którego jeden z komponentów jest skierowany na rozbudowę infrastruktury gminnej w wysokości 79 mln zł, w tym stymulację miejsc pracy oraz drugi, który jest skierowany bezpośrednio do przedsiębiorstw.

    Przystąpiono do głosowania.

    Uchwała Nr VII/161/04 w sprawie jak wyżej została jednogłośnie podjęta (ilość głosów: za – 16).

  3. Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Komendanta Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl.
  4. Pani Zofia Wistuba Przewodnicząca Komisji Prawa, Porządku Publicznego ... przestawiła stanowisko Komisji w sprawie skargi Pana J. Uherka na działalność Komendanta Straży Miejskiej, która zaproponowała oddalenie skargi w całości, uznając ją za bezzasadną.

    Przewodniczący Rady Miejskiej wyraził przekonanie, że Straż Miejska wykonywała swoje obowiązki.

    Radny A. Żabicki stwierdził, że skarga Pana J. Uherka jest znana tylko Komisji Prawa, Porządku Publicznego..., więc proponuje zapoznanie wszystkich radnych ze sprawą.

    Radny Stefan Grzybacz powiedział, że każdy z radnych otrzymał w materiałach na sesję projekt uchwały dot. skargi, więc każdy radny mógł zapoznać się z tematem wcześniej.

    Przewodniczący Rady Miejskiej dodał, że w tej samej sprawie zapadł wyrok sądowy, skazujący skarżącego i jest to argument nie do podważenia.

    Uchwała Nr XVII/162/04 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Komendanta Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl. została podjęta.

    Ilość głosów: za – 15

    przeciw – 0

    wstrzymujących się – 2.

  5. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego sposobu rozpatrzenia przez Kolegium RIO w Katowicach zastrzeżenia Prezydenta Miasta Wodzisławia Śl. przedstawiła Pani Grażyna Durczok Naczelnik Wydziału Promocji i Działalności Gospodarczej.

Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał radnych, czy mają uwagi do treści projektu stanowiska?

Nikt takowych nie zgłosił.

Podjęto jednomyślnie uchwałę Nr XVII/163/04 w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego sposobu rozpatrzenia przez Kolegium RIO w Katowicach zastrzeżenia Prezydenta Miasta Wodzisławia Śl. (ilość głosów: za – 18).

Wszystkie podjęte uchwały stanowią załączniki do protokołu.

Ad 6.

Przyjęcie sprawozdań z prac komisji Rady Miejskiej w okresie II półrocza 2003 r. oraz planów pracy tych komisji na I półrocze 2004 r.

W związku z tym, że zarówno plany pracy komisji oraz sprawozdania były do wglądu podczas obrad sesji Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy są pytania odnośnie tych materiałów?

Nie było żadnych pytań. Mówiący stwierdził, że zarówno plany pracy jak i sprawozdania zostały przyjęte przez aklamację.

Ad 7.

Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. za okres od grudnia 2002 roku do grudnia 2003 roku.

W związku z tym, że sprawozdanie było wyłożone do wglądu podczas sesji Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy ktoś ma do niego uwagi? Nie było żadnych uwag.

Rada Miejska jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej (ilość głosów: za – 18).

Ad 8.

Pan Stanisław Stachoń Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił protokół Komisji Rewizyjnej w zakresie wydatkowania środków finansowych na dodatki mieszkaniowe w roku 2003.

Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał, czy są pytania do protokołu Komisji Rewizyjnej. Nie było żadnych pytań.

Ad 9.

Rada Miejska przyjęła protokół z XVI sesji, odbytej w dniu 30 grudnia 2003 roku, uznając go za zgodny z przebiegiem sesji (ilość głosów: za – 20).

Ad 10.

Wolne głosy i wnioski.

Radny Marian Balcer poinformował o trudnościach z wyjazdem z ulic: Armii Ludowej i Czarnieckiego w ul. Jastrzębską. Stwierdził, że byłoby konieczne zamontowanie sygnalizacji świetlnej na tych skrzyżowaniach.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że temat, poruszony przez przedmówcę, będzie mógł być poruszony na spotkaniu Prezydenta Miasta i członków samorządu Województwa Śląskiego, które odbędzie się z inicjatywy Pana Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Radny Marian Balcer poinformował, że od pracowników zajmujących się odmetanowaniem kopalń dowiedział się o zaniku wydobycia metanu na terenie byłej kopalni 1 Maja. Podkreślił, że metan jest potrzebny dla kotłowni, ogrzewającej budynki na Oś. 1 Maja oraz w okolicy. Obecnie kotłownia wykorzystuje metan z Jankowic, co jest znacznie bardziej kosztowne.

W związku z powyższym zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Rady Miejskiej, aby zaprosić na najbliższą sesję kompetentne osoby w celu omówienia tego tematu oraz tematu szkód górniczych.

Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby ten temat omówić na merytorycznej Komisji Rady Miejskiej, ponieważ najbliższa sesja będzie poświęcona tematowi bezpieczeństwa w mieście. Poinformował także, że Pan Prezydent Miasta posiada pewne informacje w tej sprawie.

Pan Adam Krzyżak Prezydent Miasta zapewnił, że ma stały kontakt z dyrektorem Urzędu Górniczego w Rybniku, więc jeżeli wystąpiłoby jakiekolwiek zagrożenie metanowe, to byłby o tym poinformowany. Nie wiadomo, dlaczego metan zanikł, jednak z wypowiedzi kompetentnych osób wynika, że nie ma żadnego zagrożenia z tego tytułu.

Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że służby Pana Starosty zajmują się tym tematem.

Radny Janusz Majda:

  1. powiedział, że uczestniczył w spotkaniu, poświęconym m.in. sprawom bezpieczeństwa b. kopalni 1 Maja, w trakcie którego poinformowano o pęknięciu rurociągu odmetanowania, zapewniając, że sprawa jest pod kontrolą.
  2. wypowiedział się na temat odśnieżania dróg i chodników na terenie dzielnicy Wilchwy. Są tu drogi powiatowe i jest droga wojewódzka, przy których chodniki nie są odśnieżane od lat. Wiadomym jest, że są przepisy, które nakładają obowiązek odśnieżania również na mieszkańców. Z tym, że jest taka sytuacja, że chociaż mieszkańcy odgarną śnieg z chodników, to pług, odgarniający śnieg z ulic, ponownie zasypuje chodnik. Mówiący stwierdził, że odśnieżaniem chodników mogłyby zająć się służby miejskie tj. ok. 2 razy w zimie podczas większych opadów śniegu. Wystarczyłoby wtedy przejechać po chodnikach małym pługiem i problem byłby załatwiony. Od lat sprawa odśnieżania chodników na drogach powiatowych i wojewódzkiej nie była załatwiona aż do czasu interwencji u Pana Starosty, który podjął ten temat i załatwił. Mówiący zwrócił się z prośbą do Prezydenta Miasta, aby porozumiał się z Panem Starostą w sprawie wspólnego wykorzystania sprzętu do odśnieżania chodników. W związku z tym, że takiego porozumienia nie ma sytuacja teraz jest taka, że odśnieżone są chodniki przy ulicach: Jastrzębskiej, Czarnieckiego czy Armii Ludowej, a nieodśnieżony jest chodnik przy ul. Teligi, po którym przechodnie idą w śniegu po kolana.
  3. poprosił Przewodniczącego Rady Miejskiej, aby wyjaśnił, czy prawdą jest, że członkowie Rady Dzielnicy są odpowiedzialni za odśnieżanie dróg i chodników. Mówiący stwierdził, że członkowie Rady Dzielnicy Wilchwy są oskarżani przez radnego, że to oni są odpowiedzialni za odśnieżanie dróg i chodników na Wilchwach i biorą za to pieniądze.

Przewodniczący Rady Miejskiej wyjaśnił, że oczywistym jest, że za odśnieżanie nie odpowiada Rada Dzielnicy.

Pan Jan Zemło Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że Pan radny J. Majda a zarówno Przewodniczący Rady Dzielnicy Wilchwy wyraźnie powiedział, że przepis ustala obowiązek odśnieżania przez właścicieli posesji terenu przylegającego do chodnika. Stwierdził, że kupno sprzętu do odśnieżania chodników jest poważnym wydatkiem. Mówiący przyznał, że wstępnie rozeznano propozycję i stwierdził, że jest możliwość nabycia ciągnika z odpowiednim uposażeniem, który zimą służyłby do odśnieżania chodników, zaś latem – do koszenia trawy czy zamiatania. W obecnej sytuacji takim ciągnikiem dysponuje osoba fizyczna z Wodzisławia Śl., która została zatrudniona przez Powiatowy Zarząd Dróg do odśnieżania chodników. Pan Prezydent J. Zemło przyznał, że rozmawiał z Prezydentem Miasta o możliwości kupna takiego sprzętu do odśnieżania chodników przy drogach miejskich czy w peryferyjnych dzielnicach miasta.

W związku z powyższym Pan Prezydent zaapelował do radnych, aby mieli na uwadze konieczność przyznania dodatkowych środków finansowych dla Służb Komunalnych Miasta, które być może będą wykorzystane na kupno ciągnika.

Inną rzeczą jest to, że w niektórych dzielnicach miasta, z wyjątkiem dzielnicy Wilchwy, wyznaczono przewodniczących Rad Dzielnic do podpisywania godzin pracy osobom, zatrudnionym do odśnieżania. W dzielnicach w centrum miasta oraz na Wilchwach odśnieżaniem zajmują się wyłącznie Służby Komunalne Miasta.

(Kas. IV str. 1)

Radny M. Balcer stwierdził, że na Komisji Gospodarki Komunalnej było powiedziane, iż są wyznaczone osoby z Rad Dzielnic jako odpowiedzialne za odśnieżanie. W związku z czym skierował do Rady Dzielnicy mieszkańca, interweniującego w sprawie odśnieżania. Podkreślił, że nic nie mówił tej osobie o braniu pieniędzy.

Radna Zofia Wistuba odczytała oświadczenie o jej uniewinnieniu w procesie sądowym w tzw. “aferze przetargowej” w Urzędzie Miasta, trwającym ponad 3 lata. Oświadczenie stanowi załącznik do protokołu.

Radna Wiesława Kiermaszek-Lamla poinformowała, że również została uniewinniona w tej samej sprawie. Podkreśliła, że wiele doznała upokorzeń w ciągu trwania procesu, ale na szczęście prawda wyszła na jaw.

Radny Janusz Wyleżych poruszył sprawę miejsc postojowych w pasach drogowych w mieście. Poinformował, że w tej sprawie prowadzi korespondencję z Wojewodą Śląskim oraz Regionalną Izbą Obrachunkową. Przypomniał, że Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie, dając przyzwolenie jakoby Plac Gladbeck, ul. Jana Pawła II i przy szpitalu na 26 Marca uznać parkingami, chociaż znajdują się w pasach drogowych. Te trzy miejsca zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami są miejscami postojowymi. Stwierdził, że jeżeli w tych miejscach mają być pobierane opłaty za parkowanie, to niech się to odbywa zgodnie z prawem. Mówiący zacytował fragment z korespondencji: “...różnica między dotychczasową praktyką a wymogami nowych przepisów jest taka, że opłaty parkingowe, pobierane na podstawie nowelizacji ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o drogach publicznych, w całości stanowią przychód środka specjalnego zarządców dróg i mogą być przeznaczone wyłącznie na budowę, przebudowę, remont i ochronę dróg oraz drogowych obiektów inżynieryjnych.” Pan radny stwierdził, że wyłącznie Rada Miejska może wyznaczyć strefy płatnego parkowania. Skoro Rada nie wyznaczyła tych miejsc w swojej uchwale, to oznacza, że są one w pasie drogowym, gdzie nie można pobierać opłat. Mówiący poruszył ten temat w obawie przed społecznym buntem. Należy wyłączyć te miejsca z pasa drogowego lub zawrzeć porozumienie MKS “Odra” jako administrator tych miejsc. Po drugie w uchwale Rady Miejskiej był zapis o stosowaniu kar wobec osób, odmawiających zapłaty za parkowanie. Tutaj takiej możliwości nie będzie. Jedyna możliwość, którą klub może zastosować, jest sprawa w sądzie cywilnym. Nie będzie mogła interweniować Straż Miejska, ponieważ Rada nie wyznaczyła tych miejsc w swojej uchwale. Sprawa wymaga szybkiego rozpatrzenia i rozwiązania, by działać zgodnie z prawem. Chodzi także o to, żeby ani Miasto, ani Klubu nie pozbawiać środków, bo te sprawy mogą się kończyć w sądach. Mówiący zwrócił się z prośbą do Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej o zajęcie się tym tematem.

Przewodniczący Rady Miejskiej zgodził się z wypowiedzią przedmówcy, że należy zająć się tematem, co będzie możliwe przy okazji zmiany uchwały o strefach płatnego parkowania.

Pan Stanisław Stachoń powiedział, że jedną z funkcji miasta jest nawiązywanie kontaktów zagranicznych. Poinformował, że miasto Wodzisław Śl. od ponad roku utrzymuje kontakty z włoskim miastem Fondi, które dotychczas nie zostały sformalizowane. Bardzo wiele korzyści dla Wodzisławia Śl. wynika z propozycji władz miasta Fondi, m.in. Włosi zapraszają ok. 40 uczniów z biednych, ale nie patologicznych rodzin do spędzenia wakacji nad Morzem Tyreńskim. Włosi są chętni do nawiązania kontaktów gospodarczych, które powinny być zainicjowane przez rzemieślników z terenu naszego miasta lub Powiatu Wodzisławskiego. Starostwo Powiatowe nawiązało kontakty z miastem Fondi, w związku z czym Pan Starosta J. Żywina i Pani D. Malińska wraz z 10 osobową grupą młodzieży w grudniu ub. roku byli z wizytą w Fondi. Włosi podkreślają, że chcieliby nawiązać kontakty z miastem nie tylko kulturalne ale także gospodarcze. Włosi są bardzo chętni do współpracy, organizowania przedsiębiorstw na terenie Włoch, oferują zapłatę w wysokości 250 EURO oraz wikt i opierunek za darmo. Mówiący poinformował, że w dniach od 29 kwietnia do któregoś maja na terenie miasta i Powiatu Wodzisławskiego odbędzie się duża impreza kulturalna, do udziału w której zostaną zaproszeni przedstawiciele zagranicznych miast partnerskich. Wyraził przekonanie, że do udziału w tej imprezie zostaną również zaproszeni przedstawiciele miasta Fondi. W związku z tym, że sprawa ta ma związek z finansami mówiący zwrócił się z prośbą do Rady o jej rozważenie.

Pani Anna Białek Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w uzupełnieniu do wypowiedzi przedmówcy stwierdziła, że propozycje składane przez władze miasta Fondi są na tyle atrakcyjne dla naszych mieszkańców, że warto byłoby zastanowić się nad nimi. Dlatego też prezydium Rady Miejskiej postanowiło zwrócić się po opinię w tej sprawie do komisji i do Rady. Należy odpowiedzieć na pytanie, czy udziela się poparcia dla tej sprawy aż do podpisania umowy partnerskiej, tak jak z Saullomines czy Gladbeck. Mówiąca poinformowała, że rozmawiano na ten temat z Prezydentem Miasta, który wyraził obawy o potrzebne fundusze. Podkreśliła, że są deklaracje pomocy z wielu gremiów. Nawiązano także współpracę w tej kwestii ze Starostwem, co pozwoli rozłożyć koszty zarówno na barki miasta i Powiatu. Poza tym są inne możliwości, dlatego też podjęto dyskusję w tej sprawie, oczekując poparcia dla sprawy.

Pan A. Krzyżak Prezydent Miasta zaproponował, aby dyskusja w tej sprawie podjąć na forum branżowych komisji. Powiedział, że nie chciałby mówić o finansach, ale wiadomym jest, że wyjazdy zagraniczne wiążą się z finansami. Wiadomo co na temat wyjazdów delegacji samorządowych piszą dziennikarze. Osobiście jest jak najbardziej za tym, żeby rozwijała się współpraca w dziedzinie gospodarczej między Wodzisławiem a Fondi. Chciałby, aby rzemieślnicy czy przedsiębiorcy włoscy mogli przyjechać do Wodzisławia, zobaczyć, co my im możemy zaoferować. Wyraził chęć pośredniczenia w tych kontaktach.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował:

  1. o zmianie tematyki sesji w lutym br., która będzie poświęcona porządkowi i bezpieczeństwu w mieście. Natomiast tematem sesji w marcu br. będzie informacja o działalności kulturalnej w mieście,
  2. o piśmie Andrzeja Kuczery, który zaprasza samorządowców oraz prezydentów miast do udziału w turnieju tenisa stołowego w dniu 7 marca br.,
  3. o piśmie Stowarzyszenia Bezrobotnych i Bezdomnych w Wodzisławiu Śl., noszącego znamiona skargi na działalność Prezydenta Miasta, a które Pan Przewodniczący skieruje na komisję w celu jego rozpatrzenia.

Pan Adam Krzyżak Prezydent Miasta odczytał pismo Stowarzyszenia Bezdomnych i Bezrobotnych, a następnie stwierdził, że jest nim zaskoczony. Dowiedział się także, że na temat jego osoby krążą plotki po mieście.

Pan Prezydent wyjaśnił przebieg sprawy. Poinformował, że umówił się z przedstawicielami ww. Stowarzyszenia w poniedziałek o godz. 10,00. Wtedy to przyszedł Pan Mikusek ze Stowarzyszenia, który powiedział sekretarce, że nie może się spotkać z Panem Prezydentem, ponieważ brakuje mu pewnych dokumentów, ale może spotkać się z Panem Prezydentem o godz. 12,00 tego samego dnia. Pan Prezydent powiedział, że o godz. 12,00 był zajęty, więc poprosił Stowarzyszenie o telefon w środę o godz. 15,00 w celu umówienia terminu spotkania. We wtorek, gdy przyniesiono mu ogłoszenie, postanowił skontaktować się z Panem Barszczem ze Stowarzyszenia, ale go nie zastał. W środę nie otrzymał telefonu ze Stowarzyszenia.

Pan Prezydent, po przedstawieniu przebiegu całego zajścia, pozostawił sprawę ocenie radnych.

W związku z wyjaśnieniem sprawy przez Pana Prezydenta Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że nie ma potrzeby, aby tematem zajęła się Komisja Prawa, Porządku Publicznego. Mówiący wyraził przekonanie, iż Pan Prezydent nadal wyraża chęć spotkania się z przedstawicielami Stowarzyszenia.

Radny Roman Szamatowicz w imieniu Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji poprosił o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy zostały utrzymane godziny zajęć pozalekcyjnych.

Pan A. Krzyżak Prezydent Miasta powiedział, że w związku z tym, iż na sali obrad nie ma Pana Prezydenta J. Serwotki, zostanie udzielona radnemu odpowiedź pisemna w tej sprawie.

Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby taka odpowiedź trafiła do Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji.

Innych głosów w tym punkcie porządku obrad nie było

Ad 11.

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że porządek obrad XVII sesji został wyczerpany i zamknął obrady.


Załączniki
Brak załączników w dokumencie.

Osoba wprowadzająca dokument Sebastian Dziuba

 Rejestr zmian dokumentu
28.02.2005    Edycja dokumentu (Jacek Krauzewicz)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Intrukcja użytkowania biuletynu